Matera, perla na korálcích zvaných Basilicata I. – historie (Storia di Matera)
Šedesátitisícová Matera je skutečným skvostem, který musí nadchnout – a mnohdy také dojmout - snad úplně každého. Neuvěřitelné množství cenných památek všeho druhu a čarokrásná příroda se skálami i jeskyněmi toto jihoitalské město dokonce v roce 1993 přivedla na stránky seznamu světového dědictví UNESCO. A navíc zde „téměř nepotkáte živou duši“, protože Matera se nachází ve východní části regionu Basilicata … a sem se prostě nejezdí.
Celosvětově sice Materu proslavila kamenná čtvrť Sassi , které z ní udělala jedno z nejstarších obydlených měst světa, ale k vidění je tady toho podstatně více. Hned na úvod je také potřeba zmínit, že Matera byla poměrně dlouhou dobu hlavním městem provincie Basilicata v Neapolském království, že se stala prvním jihoitalským městem, které povstalo proti fašismu nebo že ji prohlásili za evropské hlavní město kultury pro rok 2019.
Město Matera, jehož jméno prý mj. připomíná Matku Zemi, je unikátní v mnoha ohledech. Třeba už jen tím, že se nachází ve třech hlubokých údolích nebo tím, že mnohé zdejší kostely stojí na skále, ve které jsou vytesány byty i celé domy. Říká se, že za nočního osvětlení vypadá Matera jako hvězdná obloha.
To, co návštěvníky Matery zajímá nejvíce, jsou dvě starobylé městské části: Sasso Barisano a Sasso Caveoso. Naproti nim se – za hlubokou roklí s řekou Gravina – nachází Regionální archeologicko-historický přírodní park Skalních kostelů, známý také jako park Murgia Materna. Právě díky oněm Sassi, což jsou v podstatě - unikátním systémem sběru vody s cisternami – propojené shluky domů vytesaných ve vápenci, si Matery na konci roku 1993 povšimlo UNESCO. Žádné davy turistů to sem ovšem nepřivedlo.
O kráse a jedinečnosti Matery nejlépe svědčí fakt, že Sassi byly v roce 2017 zpodobněny na limitované edici stříbrné desetieurovky nebo že si město zahrálo v několika veleslavných filmech v čele s hororem Přichází Satan, Gibbonovým Umučením Krista nebo bondovkou Není čas zemřít.
Nejstarší dějiny Matery bývají řazeny do období paleolitu. Pro nás je ale zajímavé až 8. století, kdy v jeskyních podél Graviny začaly vznikat první skalní kostely. V pozdějším období byla Matera královským městem i hlavním městem Basilicaty. A je zajímavé, že pro mnohé místní nastalo nejhorší období v dějinách města roku 1952, kdy na základě nového zákona bylo přibližně 15.000 obyvatel Sassi přestěhováno ze skalních bytů na nové sídliště.