Loading...
Kostel sv. Františka z Assisi, který bezesporu patří mezi nejkrásnější i nejvýznamnější svatostánky jihoitalské Matery, najdeme na stejnojmenném náměstí (Piazza San Francesco d'Assisi). Dnes se už sice jedná víceméně „pouze“ o barokní stavbu z 18. století, ale v jeho interiéru nás čeká několik milých – a podstatně starších – překvapení. Koneckonců zde před sebou máme sakrální objekt, který vznikl již někdy v I. polovině 13. století.
Původně však na tomto místě stávala podzemní modlitebna zasvěcená sv. Petrovi a Pavlovi, ze které se zachovala zejména stěna s freskou zobrazující návštěvu papeže Urbana II. v Mateře roku 1093. Současný název pak připomíná údajnou návštěvu tohoto kostela sv. Františkem z Assisi v roce 1218.
Původní podoba současného svatostánku z 13. století měla opačnou dispozici a měnila se hned v průběhu 15. století, kdy byl kostel rozšířen. Největší změnu však přineslo 18. století, kdy kostel získal klasický barokní vzhled. Za autory současné podoby chrámu s pozdně barokním průčelím jsou všeobecně považováni architekti Vito Valentino a Tommaso Pennetta. Součástí průčelí jsou tři sochy v jeho horní části, které představují Pannu Marii Immaculatu, sv. Františka a sv. Antonína.
Interiér kostela je jednolodní a vnitřní prostor na první pohled zaujme plochým malovaným stropem a souborem otevřených bočních kaplí. Ještě zajímavější je však čtyřboký chrámový závěr s křížovou klenbou. Za hlavním oltářem je totiž umístěn chór, jehož parapet je zdoben devíti panely polyptychu (tempera na dřevě) z přelomu 15. a 16. století, který zřejmě namaloval Lazzaro Bastiani z tzv. Benátské školy. Nad ním se nacházejí varhany z roku 1955, které byly v roce 1978 částečně upraveny,
Kostel bývá veřejnosti volně přístupný denně, a to v čase od 10:00 do 12:30 hod. a od 16:00 do 20:00 hod.