Loading...
Jihoitalská Matera, která svou podobou silně připomíná Babylonskou věž, je na historické památky snad všech druhů, období i architektonických slohů velmi bohatá. V následujících řádcích si představíme alespoň to nejzajímavější a nejvýznamnější z pamětihodností, které zde můžeme navštívit nebo alespoň exteriérově vidět. Kromě klasických kostelů bývá vstup většinou zpoplatněn, což platí i pro zdejší katedrálu.
Matera bývá občas označována jako město Sassi. Plným právem, protože návštěva tohoto jedinečného kamenného historického centra, nacházejícího se v blízkosti rokle Gravina di Matera, zůstane pro každého jistě nezapomenutelným zážitkem. Sassi se dělí na dvě části, a to severozápadní Sasso Barisano a jižní Sasso Caveoso.. Uprostřed mezi nimi se nachází skalní výběžek Civita. Je přitom zajímavé, že historie obydlí skalního města zahrnuje celé období od neolitu až po polovinu 20. století. Najít zde tedy můžeme i zdobné prvky z období renesance a baroka nebo fresky pocházející dokonce až z 10. století. Za pozornost tady rozhodně stojí také systém cisteren na jímání vody a její následný rozvod. Rekonstrukce Sassi byla zahájena v roce 1986 a trvá dodnes.
Z množství místních kostelů je nutno zmínit alespoň katedrálu neboli Il Dumo (byla postavena ve 13. století, pyšní se krásnou rozetou, 52 m vysokou zvonicí, malým muzeem, několika zajímavými freskami a Persiovým betlémem ze 16. století). kostel sv. Jana Křtitele (dokončen v roce 1233, trojlodní, současná podoba výsledkem přestavby z roku 1793), kostel sv. Petra a Pavla (postaven roku 1218, v 17. století stavebně upraven, zvonice barokní ze 17. století, mobiliář a podoba interiéru převážně z 18. století), kostel sv. Františka z Assisi (středověký kostel téměř kompletně barokně přestavěný v roce 1670, v interiéru kamenná křtitelnice z 16. století, krypta s freskou z roku 1093 nebo panely polyptychu vytvořeného benátskou školou), kostel sv. Dominika (klášterní, dokončený roku 1230, v průčelí rozeta obklopená čtyřmi reliéfními postavami, interiér pod kopulí trojlodní, v roce 1774 modernizovaný) nebo kostel sv. Augustina (monumentální národní památka z roku 1593).
Samostatnou kapitolou je početný soubor (několik desítek, původně jich ale v Mateře a nejbližším okolí bylo asi 150) skalních kostelů, které byly budovány zejména v období raného středověku.(některé z nich se později změnily na byty, chlévy i maštale). V některých těchto kostelech dodnes najdeme freskovou výzdobu i drobné dekorativní sochařské prvky. Mezi skalními kostely bychom našli také svatostánky klášterní a jako ty nejznámější bývají označovány kostely Panny Marie, sv. Lucie, sv. Antonína a sv. Mikuláše.
Z profánních staveb je potřeba zmínit zejména několik paláců, postavených převážně v období 16. až 18. století (např. Palazzo Lanfranchi, del Sedile, Bernardini, Malvinni-Malvezzi, Bronzini, nebo Venusio). A opomenout rozhodně nesmíme ani zdejší hrad Tramontano (Castello di Matera), který pochází z 16. století a charakterizují jej aragonský styl a dvojice kruhových bočních věží.
Pokud budete mít dostatek času, jistě byste neměli bez povšimnutí minout ani zdejší klenot přírodní. Právě na okraji parku Murgia Materna (založen v roce 1990) se nachází nejen vzácná flóra i fauna, ale také několik skalních kostelů. Zajímavě rovněž působí některé městské parky. Zkrátka a dobře: Matera není místem pro krátkou zastávku ...