Loading...
Skalní kostely s freskovou výzdobou patří k největším klenotům i komerčním lákadlům Matery, resp. její „unescové“ části Sassi a blízkého okolí. Toto unikátní město, ležící v regionu Basilicata, se jimi také plným právem a nepokrytě pyšní. K nejznámějším a nejnavštěvovanějším z nich patří klášterní mariánsko-mikulášský „dvojkostel“, vytesaný ve skále nad údolím říčky Graviny.
Jedná se o dvojpodlažní skalní klášterní komplex, jehož historie se začala psát již v průběhu 10. století, podle některých zdrojů tady ale modlitebna existovala možná již v 6. století. Dvojlodní kostel San Nicola dei Greci je přitom umístěn nad trojlodním kostelem Madonna delle Virtù, který byl ještě v roce 1956 využíván jako soukromá „rezidence“. Původní dispozice stavby však není až tak snadno rozpoznatelná, protože utrpěla zřícením skalního sálu již v období středověku. I tak jsou však jasně rozpoznatelné paralelní apsidální lodě a klenuté kněžiště.
Cenné a umělecky hodnotné interiérové fresky byly restaurovány v roce 1978, mj. i v apsidě pravé lodi, která byla svého času využívána také jako pohřebiště. Vidět zde můžeme centrální scénu Ukřižování ze 14. (podle jiných zdrojů však až z 16.) století (Kristus má hlavu skloněnou k pravé paži a po jeho stranách jsou umístěny postavy Panny Marie a sv. Jana Evangelisty se svitkem evangelia v ruce) nebo tzv. Triptych svatých, který však vznikal postupně. Levá sv. Barbora (13. století) je zpodobněna s bohatým rouchem, prostřední sv. Mikuláš (14. století) v dalmácko-řeckém provedení a sv. Pantaleon (13. století) držící krabici s ampulemi coby symbolem lékaře. Naproti se nachází byzantinská Madona s dítětem ze 13. století (ta je, bohužel, ve velmi špatném stavu) a vpravo dvě fresky z 16. století, které představují sv. Petra a sv. Antonína.
Skalní kostel zasvěcený Ctnostné Panně Marii byl vybudován okolo roku 1000 a stal se součástí ženského kláštera. Bývá označován za typický příklad tzv. „negativní“ architektury, která kompletně vznikla hloubením uvnitř vápencové skály. Tři chrámové lodě oddělují sloupy a zakončuje apsida, na jejíž kopulové klenbě je vyryt kříž. Klenba lodí je zdobena basreliéfními oblouky. K zásadní stavební změně zde došlo v roce 1934, kdy byla kvůli výstavbě silniční sítě v Sassi přestavěna boční loď. Zajímavá je cihelná podlaha ve stylu rybí kost.
Horní klášterní kostel San Nicola dei Greci byl vybudován zřejmě již v průběhu 10. století a je tak jednou z nejstarších sakrálních památek na území Matery. V průběhu své historie však prošel tolika podstatnými změnami, že dnes už odborníci nedokáží popsat jeho původní podobu. Základem je dvojlodí s apsidami zdobenými krásnými freskami.
Vstup do obou kostelů skalního komplexu na ulici via Madonna delle Virtù je zpoplatněn společnou vstupenkou a v současné době bývají tyto prostory často využívány pro pořádání výstav současného umění (vystavovaná díla ale občas skryjí do stínu i některou z historických fresek).
Vstupné přijde na 5 Euro (zlevněné je za 3,50) a otevřeno je tady podle ročního období. Nejkratší otevírací doba je od listopadu do března (pouze od 10,00 do 13:30 hod.), nejdelší od června do září (nepřetržitě od 10,00 do 20,00 hod.).
Zcela na závěr ještě několik rozšířujících či rekapitulujících informací:
Skalní klášter Madonna delle Virtu dodnes představuje jednu z největších a nejpůsobivějších sakrálních památek tohoto typu (nejen) v Mateře. Díky postupné rekonstrukci je v podstatě celý přístupný. Nachází se na úpatí skály Civita, mezi dvěma Sassi. Chrám původně rozdělovalo 6 sloupů na trojlodí, zachovány ale zůstaly jen 4 sloupy. Na klenbě kněžiště je zpodobněn kříž. Kromě fresek a zbytků další výzdoby je viditelné, že zde došlo k vylámání kamene, zřejmě jako stavebního materiálu. Celý komplex prošel v uplynulých staletích četnými úpravami. Interiér kláštera, ve kterém zpočátku sídlila komunita palestinských jeptišek, sloužil později k výrobě vína.
Komplex San Nicola del Greci je přístupný po schodišti vedoucím z mariánské části. To se snad začalo budovat již v 9. století. Přesto, že se část tohoto kostela zřítila, najdeme zde velmi kvalitní fresky. Ty jsou v byzantském stylu a pocházejí z přelomu 12. a 13. století. Na jednotlivých postavách můžeme vidět tradiční orientální oděv. Kostel sv. Mikláše je také zajímavým vyhlídkovým místem.