Naučná stezka Velké Losiny (trasa B) aneb památkové putování na Maršíkov
Turistické cíle • Chodník, naučná stezka
Snad každá naše obec má dnes snahu se všemožně zviditelnit a přilákat tak do svého katastru co nejvíce turistů. Je to celkem logické, protože do obecní pokladny i na konta zdejších živnostníků tak spadne nějaká ta korunka navíc. Nejinak je tomu i v lázeňské obci Velké Losiny na Šumpersku, která pro své návštěvníky, lázeňské hosty i domorodé obyvatele (těch je asi 2.600) připravila dvě trasy stejnojmenné naučné stezky. My se v následujících řádcích vypravíme po té, která nese označení písmenem „B“.
Hned na úvod si můžeme prozradit, že tato trasa je sice určená pěším turistům, ale absolvovat ji můžeme také na kole nebo dnes tolik populární koloběžce. Jedná se o trasu zcela nenáročnou (i když budeme téměř pořád výškově stoupat a překonáme něco málo přes tři desítky nadmořských metrů) a rozhodně zajímavou. Po cestě uvidíme několik historických památek a čekají nás také výhledy na Jeseníky. Za jistou nevýhodu můžeme považovat fakt, že v podstatě celou cestu budeme šlapat po asfaltové silnici, naštěstí většinou téměř zcela nefrekventované. Trasu můžeme absolvovat i s malými dětmi nebo kočárkem, a to celoročně. Délka trasy jsou necelé 3 km, ale musíme počítat s tím, že ji vlastně budeme absolvovat dvakrát.
Trasa je tvořena pěti zastaveními, která najdeme u farního kostela sv. Jana Křtitele ve Velkých Losinách (1), velkolosinského hřbitova (2), maršíkovského mlýna (3), maršíkovského obchodu (4) a dřevěného kostela sv. Michaela v Maršíkově (5). Těch zajímavých zastavení si můžeme cestou udělat i více; nabízí se např. hřbitov v Maršíkově, několik vyhlídkových míst, křížů i soch, památník válečných obětí nebo - nedaleko velkolosinského kostela se nacházející - kaplička sv. Rocha. A některé možná potěší zpráva, že ten hřbitov (2) je spíše Švédskou kapličkou a mlýn (3) pálenicí ovocných destilátů. A cestou potkáme i nejkratší 2 kilometry na světě
Celá tato část NS Velké Losiny je souběhem s modrou TZ, která ve své celé délce v podstatě spojuje železniční stanici v hanácké Cholině s nádražím v Hanušovicích. No a kousek od něj přece vyvěrá „ryzí pivo z hor“ …
Na závěr alespoň pár slov o třech nejvýznamnějších zastaveních celé trasy.
Velkolosinský farní kostel sv. Jana Křtitele je pozdně renesanční stavbou z let 1599 až 1603. Ta vznikla zásluhou Jana staršího ze Žerotína, který je zde také pohřben. Jedná se o největší vesnickou kostelní architekturu na Moravě, postavenou podle vlastního návrhu Antoniem Thomou. Boční pohřební žerotínskou kapli sv. Kříže nechal přistavět v r. 1725 Jan Ludvík ze Žerotína a „součástí“ kostela jsou i mnohé zajímavé náhrobky z bývalého hřbitova, který kostel původněobklopoval.
Maršíkovský dřevěný kostelík sv. Michaela byl postaven v roce 1609 a dodnes se prakticky dochoval ve své původní podobě (výjimkou je barokní cibulovité zakončení vestavěné osmiboké věže, pocházející z roku 1757). V interiéru se nachází několik zajímavých oltářů ze 17. a 18. století, rokoková kazatelna a kazetový strop. Velmi zajímavá je klenba kněžiště, kde dřevo napodobuje kámen. Kostelík byl údajně postaven z trámů, získaných ze strženého farního kostela ve Velkých Losinách, který pak nahradila stávající stavba, popsaná výše.
Maršíkovský mlýn je dnes pěstitelskou pálenicí, která je v provozu od roku 2004. Jedná se však o jeden z nejstarších mlýnů v údolí Desné a první zmínky o něm pocházejí již z poloviny 16. století. Svou původní funkci ztratil Maršíkovský mlýn definitivně teprve v 80. letech minulého století.