Velké Losiny – sv. Jan Nepomucký
Těžko říci, který svatý je u nás nejoblíbenější, ale co se týče zpodobnění na různých obrazech a sochách, zřejmě jednoznačně vede Jan Nepomucký. Snad jen zástupci rodiny Ježíše Krista, tedy otce (Boha) a matky (Panny Marie) by mohli „Johánka“ předstihnout.
Důvod častého zpodobnění je vcelku jednoduchý, v době barokní (tedy po 30tileté válce), byl světec jednou z hlavních „prorežimních“ postav. Katolická církev ho často užívala a v propagaci proto potírání zbloudilých oveček, které podlehly v předchozích dobách bludům různých husitů, luteránů, helvítů a vůbec zbožným naukám, které odváděly věřící z lůna té jediné pravé církve.
Samozřejmě tak kněží činili v zájmu vládnoucí dynastie, která chtěla mít v říši pořádek a obyvatelstvo pěkně pod kontrolou.
Nakonec doba nedávná, tedy před rokem 1990 v tom nebyla o moc jiná, jen ta víra se jaksi nahradila jiným učením.
Kupodivu zatímco pomníků na historii doby minulé vcelku ubylo, těch svatých zůstalo v krajině o dost víc. Taky na budování svatých pomníčků bylo víc času a za ta staletí do krajiny i do měst a obcí tak nějak zapadly, tak jich zůstalo relativně dost (i tak jich spousta zmizela).
K dovedně skrytým, nebo nenápadným sochám tak patří i socha sv. Jana Nepomuckého na Bukovické ulici ve Velkých Losinách. Defakto je umístěna v poli na kraji obce, ač poblíž areálu zdejšího kostela sv. Jana Křtitele.
Vcelku tradičně pojatá socha je dokladem kvalitní sochařské práce nejspíš z 2. poloviny 18. století (1750–60). Letopočet vzniku byl zřejmě umístěn v ozdobné kartuši na podstavci sochy, která je ale poničená.
Socha je vyvedena v pískovci, podstavec je z podobného materiálu. Část je vyvedena z krupníku, místního materiálu z okolí Vernířovic a Sobotína.
Světec je mírně podživotní velikosti, podstavec je zajímavý použitím tvaru lyry na jeho základní profil.