Loading...

Neratov

Turistické cíle Vesnice

Pojmenování této vsi má být odvozeno od staročeského jména Nerat (spíše známé jako Nerad) a má znamenat Neratův dvůr. V díle prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. Díl III. M-Ř" se o tom dozvíme toto: "1. Neratov (v Neratově, do Neratova), ves 7 km sv. od Přelouče: 1436 Sigm. král zastavuje .. vsi kl. opatovského .. Neratov, Živanice, AČ 4/175; 1465 dvůr popl. ve vsi Neratově, kterýž jest příslušel k klášteru Opatovicům, t. 179; 1523 zboží klášterův opatovského a sezemického s jich přísluš. .. Neratovem, Živanicemi, t. 220; 1560 zámek Pardubicze -- ves Neratow, Czierna v Bohdanczie, DZ. 54 F 7; 1654 Nerattow ves (v kr. Chrudim.), BR. 14/45." Podobný původ má mít i živanická osada Nerad, jež vznikla na místě koncem 18. století zrušeného Neratovského rybníka.

Zda byla tato lokalita osídlena již v pravěku, tak o tom se nedochovaly žádné stopy, i když ve 2. polovině 19. století tu měly být objeveny nějaké kamenné nástroje, ale nejspíše nebyly nikam odevzdány a zanikly, případně se neví, že pocházejí právě odtud. Původně byl Neratov součástí majetku opatovických benediktýnů, ale po zničení jejich kláštera husity v roce 1421 ho ovládl Diviš Bořek z Miletínka. Tomu ho za věrné služby zastavil císař Zikmund Lucemburský. To se psalo 21. září 1436. 26. července 1465 byla ves s krčmou, poplužním dvorem, 3 podsedky ke dvoru příslušnými, s dědinami, lukami, lesy, rybníkem a s dalším příslušenstvím zapsána králem Jiřím z Poděbrad do manství Majnušovi z Chvalkovic za jeho věrné služby s podmínkou, aby se vždy podle potřeby dostavil na žádost panovníka se samostřílem a jinou střelnou zbraní ke Kunětické Hoře nebo poslal místo sebe "jednoho střelce pacholka dobrého", že v té službě bude mít na hradě obživu jako jiní služebníci. Majnušův syn Bavor z Chvalkovic postoupil toto zboží 4. prosince 1495 Vilému z Pernštejna, čímž se Neratov stalou součástí pardubického panství. Tehdy již existoval také zdejší rybník, i když byl menší než v pozdějších letech, neboť byl určen pouze pro 100 kop kapří násady. O rok později byl zmíněn také Živanský rybník, jenž zalil louky a pole některých neratovských hospodářů. Podle urbáře z roku 1588 zde žilo 9 lidí osedlých, svatojiřského úroku byly odváděny 2 kopy, 2 groše a 6 denárů, stejná částka byla placena rovněž na sv. Havla a kromě toho měl Neratov 10 dnů robot ženných. Za třicetileté války byla ves vydrancována, z 9 statků byly 2 pusté a spálené a ještě v roce 1651 zde žilo podle soupisu poddaných podle víry pouze 22 lidí, avšak bez započítání nemluvňat a dětí. Teprve koncem téhož století začínají být zdejší statky opětovně přidělovány novým držitelům, i když stále je zde zapsáno pouhých 9 statků, stejně jako před třicetiletou válkou. Totéž množství je zapsáno i v tereziánském katastru z roku 1757. Teprve v rámci raabizace a po zrušení zdejšího rybníka, někdy zvaného i jako Orlov, se začala ves zvětšovat. Přímo na místě tohoto rybníka však vznikla osada Nerad, součást Živanic. Již tehdy měla ves své majetky. V Neratově se vztahovalo právo užívat pastvin, polí, luk, lesů a zahrad jakožto "občin" na usedlosti čp. 1-3, 7- 10, 14-16 a 18. Toto právo jim ukládalo za povinnost bezplatně spravovat obecní cesty, dodávat k tomu potřebné potahy, povozy i práci, odvádět z nich daně a předepsané dávky, zvelebovat les na obecní útraty, vyživovat a jinak pečovat o místní chudinu apod. Kontrakt na vykoupení z roboty podepsali za Neratov Matěj Křivan a Jan Vidlička. V roce 1843 měla ves 18 domů a 157 obyvatel.

Roku 1849 se stal Neratov samostatnou politickou obcí. 24. srpna 1855 shořela jedna ze zdejších stodol, od níž vzplanula i ta sousední. Podle všeho šlo o dílo žháře a škoda dosáhla 5 000 zlatých. V roce 1870 byla zřízena nová evangelická škola, kterou bukovští evangelíci o 3 roky později prodali a peníze za ni utržené uložili v Přelouči. V noci na 8. července 1873 vyhořel statek Josefa Konvaliny, přičemž pojištěn byl na 1 000 zlatých, ale škoda byla třikrát vyšší. 13. listopadu 1886 shořela stodola Josefa Bažanta. Roku 1890 měl Neratov 20 domů a 172 obyvatel. Roku 1891 byla obec přidělena k bohdanečskému zdravotnímu obvodu. 1. října 1893 vyhořelo 29 stavení se 30 kusy dobytka. V roce 1893 sepsala obec petici se žádostí o zřízení okresního soudu v Lázních Bohdanči a roku 1899 požádala o vyloučení z přeloučského zastupitelského okresu a přidělení k obvodu okresního zastupitelstva v Pardubicích. 12. a 13. července 1900 proběhla za účasti zástupců technické kanceláře zemědělské rady pro království České přehlídka pozemků, jež byly určeny k melioraci. Důvodem bylo plánované založení Vodního družstva. Téhož roku měla ves 44 domů a 265 obyvatel. 1. července 1902 zasáhlo obec velké krupobití. Kusy ledu tehdy vážily 2-7 dkg. O 2 roky později vzniklo Vodní družstvo pro Nerad, Neratov, Přelovice, Živanice, Břehy, Lohenice se sídlem ve Břehách. V noci na 1. května 1906 zemřel rolník Jan Lejhanc, který byl ve věčném sporu se svojí manželkou a ta ho měla chtít otrávit. Z tohoto důvodu byla zatčena a zahájeno vyšetřování podezřelé smrti. O rok později byla zahájena regulace Neradského potoka a meliorační práce. V roce 1909 vzniklo Hospodářské strojní družstvo. Z front 1. světové války se nevrátilo několik místních mužů (Josef Hlásný, Josef Václavek, František Virt).

V roce 1918 bylo místní vodní družstvo přijato za člena Melioračního svazu. 18. března 1926 zahájila zemská správa politická vyvlastnění užívacího práva na dobu 10 let na část neratovských pozemků pro vojenskou střelnici. V roce 1930 měl Neratov 47 domů a 269 obyvatel, z toho pouze Neratov (bez Dědku) měl 23 domů a 152 obyvatel. Roku 1935 byla založena obecní kronika. V roce 1949 byla ustavena místní skupina SČM. V roce 1957 bylo ustaveno JZD, které bylo roku 1965 přičleněno k JZD Společný cíl Živanice. V letech 1960 a 1974 byly vybudovány zdejší transformátory. Roku 1961 byla obec přičleněna k Živanicím. V roce 1973 se uskutečnil 1. ročník závodu ve střelbě ze služebních zbraní složek ministerstva vnitra o putovní pohár Slovenského národního povstání, který věnoval OV ČSPB Pardubice. Roku 1978 byla postavena autobusová čekárna. 24. listopadu 1990 se stal Neratov opět samostatnou obcí. V roce 2004 vzniklo Občanské sdružení pro obnovu a rozvoj obce Neratova a Novinska. 19. listopadu 2009 byly obci uděleny obecní symboly (viz https://rekos.psp.cz/detail-symbolu/id/3702). Roku 2015 bylo otevřeno nové hřiště. 28. října 2018 byla vysazena Lípa republiky. 8. června 2019 byla zřízena na dětském hřišti knihobudka, sloužící k bezplatnému půjčování a výměně knih. V témže roce bylo zřízeno nové vybavení turistického odpočívadla. O rok později byla vypracována projektová dokumentace na splaškovou tlakovou kanalizaci. V roce 2023 byl zaveden vodovod do chat nad obcí.

Ze zdejších pamětihodností je třeba zmínit: kamenný kříž z roku 1882, sousední železnou zvoničku, jež nahradila původní dřevěnou, a zejména Opatovický kanál, nazývaný Halda, který je od počátku 16. století základním vodním dílem pernštejnské rybniční soustavy. Za vidění stojí i řada zdejších statků, např. čp. 2, 15 (Farma Macas), ale nejhezčí je příroda v okolí obce, aťjde o řadu rybníků, tak o původně dubovou alej od Lázní Bohdanče a o krásné lesy, což je poznat rovněž z toho, že se tato obec stala přímo rekreačním centrem, i když jedna kaňka by se našla - vojenská střelnice. Ze zdejších rodáků je třeba zmínit např.: jenečského hospodářského adjunkta Josefa Čepka, který zde u svých rodičů zemřel 10. května 1892, a tajemníka a úředníka kutnohorského okresního úřadu Františka Sakaře, jenž se v Neratově narodil 30. září 1819. Vedle toho byli místní rolníci František Růža a Josef Macar členy představenstva bohdanečského družstevního lihovaru. Ke zdejším kupovitým kopcům v okolí se vztahuje legenda, že je vytvořil čert, který se rozzlobil na obec Mělice a chtěl přehradit Labe a zmíněnou obec zatopit. Jednu z verzí této pověsti lze najít zde: https://www.zivanice.cz/obec-1/historie-obce/o-piscitych-kopcich/.
Poslední aktualizace: 20.1.2025
Neratov na mapě
fotka uživatele Boris-Jelínek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem poslat messengeremposlat viberemposlat whatsappem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Neratov

Opatovický kanál
Opatovický kanál
Technická památka
hodnoceni 9/10
Opatovický kanál je technickou památkou dokazující um našich předků. Byl…
0.7km
více »
Lázně Bohdaneč - NS Pernštejnskými rybníky
Lázně Bohdaneč - NS Pernštejnskými rybníky
Rybník
Opět se vydáme z centra Lázní Bohdaneč po zelené turistické značce, tentokrát se jí budeme za mostkem stále držet. Vyvede nás doleva…
1.2km
více »
Rybník Rozhrna
Rybník Rozhrna
Rybník
Tento rybník patří stejně jako Trhoňka ke katastru obce Bukovky a je…
1.2km
více »
Rybník Skříň
Rybník Skříň
Rybník
Pokud nahlédneme do „Encyklopedie vodních ploch Čech, Moravy a Slezska“ od…
1.2km
více »
turistické rozcestí les Rybničný
turistické rozcestí les Rybničný
Rozcestí
hodnoceni 6/10
Turistický rozcestník, který se nachází v lese mezi Přelovicemi a…
1.3km
více »
turistické rozcestí Lázně Bohdaneč - Opatovický kanál
turistické rozcestí Lázně Bohdaneč - Opatovický kanál
Rozcestí
hodnoceni 6/10
Turistický rozcestník, který se nachází na severním okraji Bohdanče u…
1.4km
více »
Socha sv. Jana Nepomuckého na okraji Lázní Bohdaneč u Bohdanečského rybníka
Socha sv. Jana Nepomuckého na okraji Lázní Bohdaneč u Bohdanečského rybníka
Socha
hodnoceni 10/10
Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník kat…
1.4km
více »
cykloturistické rozcestí Lázně Bohdaneč - u sv. Jana Nepomuckého
cykloturistické rozcestí Lázně Bohdaneč - u sv. Jana Nepomuckého
Rozcestí
Cykloturistický rozcestník, který se nachází u sochy sv. Jana Nepomuckého…
1.4km
více »
Přední mlýn v Lázních Bohdaneč
Přední mlýn v Lázních Bohdaneč
Mlýn
Pro rozvoj zdejších mlýnů se stalo nejdůležitějším krokem vybudování…
1.5km
více »
Opatovický vodní kanál – zajímavé středověké vodní dílo
Opatovický vodní kanál – zajímavé středověké vodní dílo
Technická památka
hodnoceni 10/10
Kdysi tady bylo množství slepých ramen řeky Labe, možná i samotná řeka tu…
1.5km
více »
Zadní mlýn v Lázních Bohdaneč
Zadní mlýn v Lázních Bohdaneč
Mlýn
Velkým příspěvkem ke zřízení mlýnů v Lázních Bohdanči se stalo vybudování…
1.5km
více »
cyklostezka Živanice - Lázně Bohdaneč
cyklostezka Živanice - Lázně Bohdaneč
Ostatní
hodnoceni 10/10
Hezká a osvětlená cyklostezka spojuje obec Živanice s lázněmi Bohdaneč.…
1.6km
více »
Tichý rybník
Tichý rybník
Rybník
Na rozdíl od okolních vodních ploch nepatří Tichý rybník mezi ty nejstarší…
1.6km
více »
Lázně Bohdaneč - Bohdanečský rybník naučná stezka
Lázně Bohdaneč - Bohdanečský rybník naučná stezka
Rybník
K Bohdanečskému rybníku se dostanete z náměstí v Lázních Bohdaneč budete následovat zelenou turistickou značku, kterou za mostkem př…
1.8km
více »
Cyklostezka  Živanice - Lázně Bohdaneč
Cyklostezka Živanice - Lázně Bohdaneč
Trasy
Hezká a osvětlená cyklostezka spojuje obec Živanice s Lázněmi Bohdaneč.…
1.9km
více »
Malá rozhlednička či ornitologická pozorovatelna na okraji Bohdanečského rybníka u Lázní Bohdaneč
Malá rozhlednička či ornitologická pozorovatelna na okraji Bohdanečského rybníka u Lázní Bohdaneč
Rozhledna
hodnoceni 9/10
Na severním okraji příjemného městečka Lázní Bohdaneč se nachází v…
1.9km
více »
Příjemné městečko Lázně Bohdaneč a úžasná cukrárna Nella
Příjemné městečko Lázně Bohdaneč a úžasná cukrárna Nella
Zajímavost
hodnoceni 10/10
První písemná zmínka o Bohdanči je z roku 1343. Tu já si ale nepamatuji. …
2.1km
více »
Turistické rozcestí Lázně Bohdaneč, Masarykovo náměstí
Turistické rozcestí Lázně Bohdaneč, Masarykovo náměstí
Rozcestí
hodnoceni 9/10
Rozcestníkje umístěn na sloupu na Masarykově náměstí u kostela sv. Máří Magdaleny v Lázních Bohdaneč. Modrá značka odtud vychází přes Horecké písní…
2.2km
více »
Okolím Lázní Bohdaneč
Okolím Lázní Bohdaneč
Trasa
hodnoceni 10/10
Trasa by se dala nazvat spíš odpolední procházkou. Pohodlným tempem vám …
2.2km
více »
K ruchadlu bratranců Veverkových
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
K ruchadlu bratranců Veverkových
Trasa
hodnoceni 8/10
Krátký a pohodlný okruh pro lázeňské hosty a jejich návštěvy.…
2.2km
více »
Krásné městečko Lázně Bohdaneč a významný architekt Josef Gočár
Krásné městečko Lázně Bohdaneč a významný architekt Josef Gočár
Zajímavost
hodnoceni 10/10
První písemná zmínka o Bohdanči je z roku 1343. Zaznamenává spor mezi obč…
2.2km
více »
Pardubický kraj a Jeseníky - 2. den - Lázně Bohdaneč: NS Bohdanečský rybník a rybník Matka – Musílkova ornitologická pozorovatelna, Opatovický kanál, akvadukt a Pernštejnská alej, centrum města - NS Gočárův okruh
Pardubický kraj a Jeseníky - 2. den - Lázně Bohdaneč: NS Bohdanečský rybník a rybník Matka – Musílkova ornitologická pozorovatelna, Opatovický kanál, akvadukt a Pernštejnská alej, centrum města - NS Gočárův okruh
Cestopisy
Pátek 8. 9. 2023Po včerejších problémech jsem spala dobře.…
2.2km
více »
Lázně Bohdaneč a barokní kostel sv. Maří Magdalény s komínem na střeše
Lázně Bohdaneč a barokní kostel sv. Maří Magdalény s komínem na střeše
Kostel
hodnoceni 10/10
První písemná zmínka o Bohdanči je z roku 1343. Architektura města Lázní …
2.2km
více »
Lázně Bohdaneč - Radnice
Lázně Bohdaneč - Radnice
Dům, budova
hodnoceni 8/10
Budova vznikla v roce 1530 přestavbou tří domů. Svou renesanční podobu získala do…
2.2km
více »
Lázně Bohdaneč - Kostel sv. Maří Magdalény
Lázně Bohdaneč - Kostel sv. Maří Magdalény
Kostel
hodnoceni 7/10
Barokní jednoloďový kostel sv. Maří Magdalény postavil v první třetině 18. století heřmanoměstecký stavitel František Jedlička podle návrhu pražsk…
2.2km
více »
Lázně Bohdaneč - Masarykovo náměstí
Lázně Bohdaneč - Masarykovo náměstí
Náměstí
hodnoceni 9/10
Rozlehlé náměstí ležící v průsečíku dvou významných dopravních…
2.2km
více »
Lázně Bohdaneč
Lázně Bohdaneč
Město
hodnoceni 7/10
Lázně Bohdaneč leží ve Východních Čechách, severozápadně od města…
2.2km
více »
Výlet do Lázní Bohdaneč
Výlet do Lázní Bohdaneč
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Vyjíždíme vlakem, cíl vláčku je v Pardubicích na hlavním nádraží,…
2.3km
více »
Lázně Bohdaneč - Sluneční hodiny
Lázně Bohdaneč - Sluneční hodiny
Zajímavost
hodnoceni 8/10
Sluneční hodiny jsou známé již od antiky a až do dnešních dnů se…
2.3km
více »
Lázně Bohdaneč - Pavilon Gočár
Lázně Bohdaneč - Pavilon Gočár
Dům, budova
hodnoceni 7/10
Pavilon Gočár je chráněnou architektonickou památkou,…
2.4km
více »
zavřít reklamu