Nesebar – kostel Nanebevzetí Panny Marie (Несебър – Църква Света Богородица / Успение Богородично)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Nesebar – v minulosti právem nazývaný „město čtyřiceti kostelů“ – není jen místem s neuvěřitelnou koncentrací sakrálních památek, pocházejících z období „temného“ středověku i časů vzniku prvních raně křesťanských staveb, ale najdete zde i chrámy takřka novodobé. Jedním z nich je kostel zasvěcený Panně Marii. Často bývá označován jako pravoslavný chrám Nanebevzetí Panny Marie, jeho zdobnému interiéru dominuje gigantický lustr a jako datum narození má ve svých dokumentech uveden rok 1873. Na úvod snad ještě přidám informace o tom, že se v kostele nesmí fotografovat (hlídá se to, ale zejména obyvatelé, jejichž původ můžeme hledat na africkém kontinentu, to zase až tak moc nedodržují a fotí i natáčí zcela otevřeně – já byl vděčný za pár snímků, pořízených „od pasu“) a že se zde již zapomnělo na vyhnání kupčíků z chrámu božího. V kostele se prodávají suvenýry a ikonky jako o život a přímo před kostelem se čile obchoduje na jakémsi „uměleckém“ bazaru. Najdete zde dokonce i polní kuchyni.
Podle vyjádření místních se jedná o nejnovější kostel v Nesebaru a také o největší a nejzachovalejší kopulovou baziliku ve městě. Za velkou zajímavost je zde považováno biskupského křeslo, které řezbář vyzdobil zobrazením dvou ryb. Toto řezbářské ztvárnění symbolu starého křesťanského umění bylo prý v Bulharsku použito poprvé po více než deseti stoletích. Historici umění tento fakt spojují hlavně s tím, že v době výstavby kostela ve městě žili převážně řečtí rybáři.
Vznik kostela Nanebevzetí Panny Marie je spojován s legendou o zázračné ikoně Panny Marie, která „léčila duševní zdraví a další nemoci“. Podle této legendy uviděli děti, hrající si v ulicích Nesebaru, ve větvích velkého stromu ikonu Panny Marie. Ta se původně nacházela v kostele sv. Theodora. Ikona byla ze stromu odstraněna a vrátila se na své předchozí místo. To se opakovalo několik dní v řadě. Pak se jedné místní staré ženě objevila ve snu Panna Marie a řekla jí, že na onom místě by měl být postaven kostel. Ikona pak byla téměř zničena v roce 1985, kdy si ji vzali do parády „sběratelé“ drahých kovů. Z prostředků, získaných ve veřejné sbírce, byla v klášteře v Knyajevu ikona obnovena a o čtyři roky později se zázračná ikona vrátila na své místo v kostele Panny Marie. Patronka kostela je také považována za strážce Nessebaru.
Kostel Panny Marie i dnes přitahuje množství turistů, zejména svým zdobným interiérem. Halový chrám má tři hlavní lodě a jeho zvonice se tyčí vysoko nad ostatní budovy Starého města. Délka kostela je 28 metrů, jeho šířka pak metrů 18. V jeho interiéru si můžeme – mimo jiné – prohlédnout dvě cenné zázračné ikony. Ta první je známá jako Černé Panna Marie. Ikona má svůj původ v Řecku a ve 13. století a kromě konání zázraků také chrání město před nepřáteli. Ta druhá přibyla teprve nedávno a jedná se o kopii gruzínské ikony ze 17. století. Tato ikona prý v Gruzii ronila krvavé slzy.