Novojičínská kašínka s Tančícími sedláky
Turistické cíle • Drobné památky
Malá osmiboká kašna s miniaturním sousoším od F.Barwiga se krčí ve stínu pompézního morového sloupu, díky čemuž se zdá z hlediska optiky ještě mnohem menší. Sloup byl jako připomínka strašné morové epidemie zbudován uprostřed hlavního novojičínského rynku L P 1710. Kromě sochy Panny Marie je ozdoben „normálně“ vysokými postavami světců – sv.Rocha, Floriána, Jana Sarkandera a jeho slavnějšího jmenovce s přídomkem z Nepomuku. Dále se na sloupu nachází v jeskyňce spící palermská poutnice – svatá Rosálie.
Oproti nim jsou postavy Tančících sedláků na kašínce hodně podměrečné, ale při pohledu zblízka zaujmou nejen svou rozjuchaností, ale hlavně detailní propracovaností. Žulovou vodní nádržku se čtyřmi chrliči obohatilo bronzové sousoší svou instalací na krycí desce kašny roku1926. Protože byly tyto tančící figurky umělcem „oděny“ do sudetoněmeckého kravařského kroje, vedlo to u česky mluvících obyvatel města k mnoha protestům. Naštěstí zůstala krásná sochařská práce zachována až do dnešních časů.
Autorem sousoší se stal Franz Barwig, vídeňský sochař známý jak v Evropě, tak i za „velkou louží“ v USA. Pocházel ze Šenova u Nového Jičína, kde se narodil v dubnu roku 1868. Už jako malé dítě prý vyřezával malé figurky ze dřeva, vystavoval je za okny a těšil se z pochval sousedů. Později už tvořil sochy v životní velikosti a jeho pracemi se pyšní mnohé evropské galerie i muzea, neboť tento nadaný sochař byl jedním z nejvýznamnějších umělců první třetiny minulého století.
Začínal jako restaurátor venkovských kostelů na Novojičínsku a jako řezbář betlémů. Později se dostal na Umělecko-průmyslovou videňskou školu, získal stipendium do Paříže a po návratu vedl řezbářskou třídu na odborné škole v rakouském Villachu, která se specializovala na obdělávání dřeva. Od roku 1910 byl profesorem na „Umprumce“ ve Vídni.
V rodném Šenově vytvořil Památník padlým, ale jeho nejznámějším dílem jsou právě Tančící sedláci (ve skutečnosti „trsající Kunvalďané“ – rolníci z Kunína) a různé jeho varianty. Z nich je možno jednu shlédnout i ve stálé expozici novojičínského Žerotínského zámku. Jeho nejvýznamnější prací je Opice, kterou zrobil už roku 1906.
V druhé půli dvacátých let dostal F.Barwig zajímavou zakázku od jednoho obchodníka z USA a pro jeho vilu na Palm Beach vytvořil soubor zahradních soch. Umělec zemřel v květnu 1931 ve Vídni.