Novojičínské Masarykovo náměstí
Kolikrát jen jsem se při návratech z výletů zamyslel nad tím, kterýže ryneček je v Zemi Moravskoslezské tím nejlíbeznějším... a po bouřlivých diskuzích se ženou se shodl na tom, že k našim nejoblíbenějším patří ten novojičínský. Zřejmě se nelíbí jen nám, neboť jeho vzhled zapůsobil i na srdíčka rozhodčí komise, jež v roce 2015 rozhodovala o nejkrásnějším náměstí České republiky a umístila jej na stupni vítězů na to nejvyšší místo.
Nevelký čtvercový rynek (asi 60 x 60m) je nejkrásnější ozdobou městského historického jádra a místní patrioti jsou na něj tak pyšni, že tvrdí, že je nejkrásnějším náměstím ležícím severně od Alp. Protože většina z nás všechna tato veřejná prostranství ležící ve střední a severní Evropě dosud neměla možnost spatřit, můžeme být sice skeptičtí, ale je pravdou, že novojičínské Masarykovo náměstí rozhodně nezklame žádného milovníka památek.
Po jeho obvodu se na všech světových stranách tyčí nádherné fasády bývalých měšťanských domů, jejichž přízemí jsou lemována podloubím. Ta dříve sloužila obchodníkům a vcházelo se z nich do mázhausu, kde se čepovalo pitivo, neboť převážná většina majitelů domů držela právo šenkovní. Jinak je tohle novojičínské náměstí možná jediným v republice, které je loubím lemováno nejen po celém obvodu, ale najdeme jej i v okolních přilehlých uličkách.
K nejstarším historickým památkám rynku patří sklepení umístěná pod šenkovními domy. Ty mají vesměs ještě pozdně gotická a renesanční jádra, jen ty venkovní fasády už si oblékly mnohem modernější kabát ve slohu baroka a klasicismu.
K nejcennějším domům patří Stará pošta, kterou neznámí italští stavitelé postavili roku 1563 ve stylu toskánské renesance. Směrem do náměstí se chlubí dvoupatrovou lodžií s arkádami a řadí se k vrcholným projevům měšťanské architektury. Od roku 1787 sloužil coby dědičná pošta, dnes v něm sídlí městské kulturní středisko.
K dalším památným objektům patří světlemodré stavení s pseudorokovou bělostnou štukaturou (1913), nazývané domem U Bílého Anděla a je zde umístěna lékárna. Poblíž radnice se vypíná dům U Laudona, v němž roce 1790 slavný rakouský maršál a vojevůdce zemřel. Dnes tu sídlí Návštěvnické centrum a vedle vchodu je na zdi umístěna plaketka s Laudonovou bustou.
Sousední budova radnice není původní. Tuto podobu nese až od roku 1930, kdy byla přestavěna do mnohem modernější podoby. Nicméně se i tak jedná o jeden z nejpůsobivějších objektů celého rynku a všichni návštěvníci zajisté ocení především její nárožní hodinovou věž s vyhlídkovým ochozem.
Plochu rynku v samotném jeho středu zdobí od roku 1710 morový sloup se sochou Immaculaty a poustevnice Rozálie, postavený na počest obětí moru zle řádícího ve městě v roce 1680. Hned vedle se nachází maličká kašna se sousoším Tančících sedláků, jejichž autorem se stal roku 1929 František Barvig.
Kromě ní v současnosti rynek oživuje mnohem větší vodní prvek v podobě fontány sv.Mikuláše (tvoří ji veliká vodní mísa a socha světce) a Fontána času.
Původně obklopovala novojičínský rynek kol dokola dřevěná zástavba a všechny ty krásné kamenné domy se začaly stavět až po ničivém požáru, který zničil centrum v roce 1503. Roku 1768 tady ve velkém opět řádil „ohnivý kohout“ a po něm fasády měšťanských domů změnily své fasády na barokní a klasicistní.
Součástí městské památkové rezervace se rynek stal už roku 1967, ale teprve v novém tisíciletí prošel rozsáhlou a nákladnou rekonstrukcí, jež byla dokončena v roce 2009.
Obnovu náměstí zřejmě nejvíc ocenila ta barokní helmici a renesančním ochozem obdařená věž kostela Nanebevzetí Panny Marie, která poněkud z povzdálí kontroluje plochu rynku už od roku 1618.