Loading...
Některá velká města mají orloj, jiná nějaké to pohyblivé monstrum, ale hanácká metropole Olomouc si pro jistotu pořídila oboje. Zdejší orloj je záležitostí letitou, kdežto postava zloděje, pohybujícího se po římse budovy zdejšího Muzea moderního umění, si město pořídilo teprve nedávno, přesněji v květnu roku 2017. Je přitom zajímavé, že nápad na vytvoření speciálního díla pro olomoucké Muzeum umění se zrodil již před deseti lety, "Kovový" zloděj se stal brzy oblíbenou atrakcí a i pod ním se každou celou hodinu nějaký ten hlouček lidí vždycky objeví.
A o co že se to vlastně jedná? O další unikátní dílo kontroverzního – a svým způsobem geniálního - pražského umělce Davida Černého (Růžový tank, Entropa, chodící Trabant, Hostina obrů, miminka aj.), který s olomouckým muzeem již dlouhodobě spolupracuje a nedávno mu např. zapůjčil tři páry ze souboru Zátopkovy nohy (ty byly vytvořeny pro olympiádu v Rio de Janeiru). Postava zloděje na římse visí a rozpohybuje se pouze každou celou hodinu.
Budova Muzea moderního umění se nachází v Denisově ulici, tady v těsné blízkosti náměstí Republiky a kostela Panny Marie Sněžné. A sochu Lupiče zde slavnostně představil při zahájení Olomoucké muzejní noci 2017 sám autor díla, který mj. prozradil, že visící postava v lehce nadživotní velikosti představuje zloděje, který prchá z muzea (při slavnostní akci pomáhal Černému Tony Ducháček a jeho Garage). Na muzejní fasádu se proto muselo nainstalovat zařízení, které soše umožňuje pohyb po asi 60 metrech římsy nad okny, ve výšce přibližně 8 metrů.
Lupič má v baťůžku na zádech cennou plastiku sochaře Karla Nepraše a s ní se pokouší z muzea ručkováním uprchnout. Vydává přitom zvuky (údajně prý hlavně nadává a jde jen o to, aby na sebe nějak upozornila) hlasem Davida Kollera. Jedná se přitom o výtvarníkovu premiéru, protože je to jeho první – navíc spíše technické - dílo, které do trojrozměrné podoby vyfrézoval robot. Socha přitom vypadá jako bronzová, ale kvůli zatížení římsy byla vytvořena z patinovaného laminátu a váží pouhopouhých 23 kg. Lupič po římse ručkuje díky dvěma speciálním motorům firmy Siemens, které pohánějí jeho ruce. Socha také využívá speciální software.
A i když se jedná o SOCHU Davida Černého, považuje autor tohoto článku Zloděje spíše za ZAJÍMAVOST nebo ATRAKCI.