Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Socha nejpopulárnějšího českého světce – promiň, ó svatý Václave – Johánka z Pomuku patří k samozřejmému „inventáři každé slušné dědiny", ležící na území česko-moravsko-slezském. Nelze se proto divit, že ji najdeme také mezi památkami stotisícové hanácké metropole. Zde dokonce můžeme očekávat sochu nejednu … a nějaké to slavné autorské jméno k tomu. A v obou uvedených případech se tentokrát jedná o jasnou trefu do černého (autor článku doufá, že za tento výraz nebude různými dobře placenými humanitárními organizacemi a ochránci lidských práv v čele s Kumarem Vishwanathanem stíhán coby mezinárodní zločinec). Nepomukové jsou v Olomouci určitě alespoň tři a oním jménem je Jiří Antonín Heinz.
Tato krásná barokní socha vznikla roku 1724 a patří tedy k Heinzově rané tvorbě. Najdeme ji na olomouckém Václaváku (Václavském náměstí), tedy nedaleko tak významných budov, jakými bezesporu jsou katedrální dóm sv. Václava, biskupský palác a Arcidiecézní muzeum. Zhotovení sochy mučedníka zpovědního tajemství financovala olomoucká kapitula a nedlouho po jejím vztyčení byly kolem vysázeny stromy. Stupňovitá úprava před sochou však vznikla až v období regotizace katedrály. A nikoho jistě nepřekvapí, že tak kvalitní dílo bylo oceněno zařazením na seznam kulturních památek ČR. Stalo se tak hned v květnu roku 1958.
Na závěr alespoň pár slov o autorovi této sochy. Svitavský rodák Georg Anton Heinz byl uznávaným vrcholně barokním sochařem, působícím převážně na severní a střední Moravě. Jeho činnost je spjata především s městy Olomouc, Uničov a Znojmo, ale také např. Moravská Třebová. O jeho nadání svědčí fakt, že prošel školou u takových mistrů svého řemesla, jakými byli Jan Sturmer nebo Matyáš Bernard Braun. „Našeho“ Jana Nepomuckého vytvořil ve svých 26 letech. Dalších 35 měl J.A. Heinz v té době ještě před sebou.