Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Krásná historizující budova Langerovy vily se nachází na olomoucké Mozartově ulici, v tzv. Úřední čtvrti. Objekt obklopuje rozlehlá zahrada a dnes v něm sídlí Mateřská škola. Než si však o této stavbě řekneme něco bližšího, měli bychom se alespoň pár slovy seznámit s postavou jejího majitele i tvůrce v jedné osobě. Franz Langer (1860 - 1920) bezesporu patřil mezi nejvýznamnější i nejaktivnější olomoucké stavitele přelomu 19. a 20. století. Své stavitelství mohl klidně brát jen jako koníčka; byl totiž současně také majitelem sladovny v Hodolanech. Jeho práce stavitele můžeme obdivovat zejména v olomoucké Úřední čtvrti, kde postavil vilu nejen pro sebe, ale současně také několik výstavních vil činžovních. A nejednalo se pouze o stavby historizující, jeho pozdější práce už byly velmi silně ovlivněny nastupující – módní i moderní – secesí.
Za jeden z Langerových tvůrčích vrcholů – ne-li přímo za jeho Number One – je však považována jeho vlastní honosná barokizující vila, postavená v letech 1894 až 1895. Je přitom zajímavé, že tato stavba – situovaná do horní části zahrady – má hlavní průčelí otočeno právě směrem do zahrady. Vile to ovšem na reprezentativnosti rozhodně nijak neubírá, protože toto průčelí je i tak z ulice lehce viditelné a rychle upoutá vaši pozornost. Možná hlavně tím, jak je tato patrová budova výrazně členěná. Po obou stranách podélného půdorysu budovy (symetrická dispozice benátského typu) vybíhají dva výrazné rizality, které tak tvoří křídla stavby. Směrem do zahrady je do středu objektu umístěna lodžie s dvouramenným schodištěm.
Díky zaobleným nárožím, nadokenním suprafenestrám nebo mansardové střeše působí celá vila výrazně barokním dojmem a působí mnohem dynamičtěji než jiné Langerovy stavby, které vycházely spíše z klasicistního pojetí. Objekt má dva vchody (původně soukromý a „veřejný“) a vnitřní dvouramenné schodiště. Předpokládá se, že centrem přízemí, odkud se lodžií volně přecházelo do zahrady, byla jídelna, se kterou sousedil pánský pokoj nebo kuřárna a salon před firemními kancelářemi. V patře se pak nacházely soukromé prostory. Uspořádání vily je spíše reprezentativní, inspirované feudálními sídly, progresivní změnou je pak těsné sousedství koupelny s ložnicí.
Součástí vily Franze Langera na Mozartově ulici č. 6 je – kromě již zmíněné rozlehlé zahrady – také menší hospodářská stavba ve dvoře, která byla později přebudovaná na garáž. V jednom ze slepých oken najdeme "fontánní" reliéf. Celá vila již dlouhodobě slouží jako prostory využívané Mateřskou školou a její prohlídka určitě stojí za chvíli vašeho času.