Olomouc – Ústav pro vzdělávání dívek hraběte Pöttinga, zdravotní škola nebo Pöttingeum
Historizující - převážně neogotický - a bezesporu monumentální objekt tohoto olomouckého vzdělávacího ústavu se nachází na křižovatce Palackého (č. 10) a Pöttingovy ulice a ve své dnešní podobě byl vybudován v letech 1894 až 1895 stavitelem Karlem Starým, a to podle projektu arch. Jakoba Gartnera. Hned v roce 1899 byl ovšem projekt školního areálu rozšířen arch. Kulhánkem, aby jej následně ještě upravil arch. Karásek.
Reprezentativní Pöttingeum je zřejmě nejrozsáhlejší stavbou Jakoba Gartnera, který byl studentem profesora Karla von Hausenauera na vídeňské AVU. A v podstatě se dá říct, že má tento komplex - přes dílčí novodobé úpravy – stále zachovanou původní celkovou dispozici, fasádu i řadu drobných zdobných prvků.
Pro mnohé bude jistě velmi zajímavá skutečnost, že se od samého založení vzdělávacího ústavu jednalo o českou dívčí školu nebo že prý právě zde poprvé veřejně vystoupil oblíbený olomoucký písničkář Karel Plíhal, tehdy patnáctiletý kytarista skupiny Hučka.
Pöttingeum bylo mezi naše chráněné kulturní památky zařazeno v květnu roku 2002, ale již v červenci roku 1987 se stalo součástí ochranného pásma olomoucké městské památkové rezervace.
Na závěr ještě několik rozšiřujících informací:
„Hraběcí“ Pöttingeum bylo první olomouckou školou pro ženská povolání s výukou v českém jazyce. Od roku 1948 byl komplex sídlem zdravotnické školy, která se po roce 1997 stala Střední zdravotnickou školou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou Emanuela Pöttinga. Přesto, že byl hrabě Pötting olomoucký kanovník německého původu, založil český světský ústav, který organizačně zajišťoval čistě ženský spolek nazvaný Ústav hraběte Pöttinga v Olomouci, český pensionát a škola pro vzdělání dívek.
Ve škole od poloviny září roku 1895 vlastně fungovalo škol několik, např. škola pro dívky ve věku od 11 do 14 let, která „pouze“ rozšiřovala znalosti ze školy obecné, škola kuchařsko-hospodyňská nebo škola industriální (druhé dvě školy připravovaly dívky pro praktický život). Součástí areálu byl penzionát pro ubytování žákyň z celé Moravy i ze všech zemí monarchie. V roce 1899 muselo být z kapacitních důvodů přistavěno druhé křídlo budovy a současně zde byla založena první dívčí Obchodní škola na Moravě. Během I. světové války školu obsadila armáda, ale hned po ní se zde objevila Soukromá dívčí jazyková škola (původně Švýcarský penzionát). V roce 1932 pak byl ústav zredukován na školy obchodní a kuchařskou.
Součástí školní budovy jsou dva reprezentativní prostory umístěné v jejím 1. patře. Jedná se o školní kapli Panny Marie ve stylu neogotiky tudorského typu a školní aulu, která je rozdělena na dvě části, jeviště a vlastní aulu s balkonem.
Celý ústav ale sloužil od počátku i široké veřejnosti – konaly se tady osvětové přednášky, fungovalo zde kulturní středisko a v Pöttingeu se pořádala divadelní představení, výstavy a koncerty (vystupovala zde mj. i věhlasná pěvkyně Ema Destinnová). Nejznámější absolventkou Pöttingea zřejmě byla slavná automobilová závodnice Eliška Junková.
Neogotický palác Pöttingeum se nachází v sousedství zimního stadionu a s tedy severozápadně od historického centra města.