Ossana – letovisko mezi údolími Val di Sole a Val di Peio
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Vesnice nebo spíše malé městečko a turistické letovisko Ossana se nachází mezi údolími Val Di Sole a Val di Peio, tedy na úpatí vrcholu Presanella, v provincii Trento. Vždyť se Ossana také pyšní tím, že nabízí panoramatický pohled do obou údolí. Žije zde celkem necelých devět stovek obyvatel a nejvyšší část obce, písemně zmiňované již v roce 1183, se nachází v nadmořské výšce přes tisíc metrů. Průměrná výška přitom přesahuje devítistovku. Je tedy logické, že okolí Ossany nabízí skvělé podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku i lyžování a snowboarding. K dispozici je také kanoistika i rafting. Kromě toho obec nabízí svým návštěvníkům ubytovací camp i několik pozoruhodných historických památek.
Nejdůležitějšími z nich jsou většinou stavby církevní, zejména velmi cenný goticko-renesanční jednolodní farní kostel San Vigilio (sv. Vigilia), kterému dominuje románská zvonice, a kostel Santa Maria Maddalena (sv. Máří Magdalény) v "přidružené" vesničce Cusiano, ve kterém můžeme obdivovat fresky z konce 15. století. Hlavní dominantou Ossany je však – možná lombardský – strážní hrad San Michele (sv. Michaela) s 25 metrů vysokou věží, který je v písemných pramenech zmiňován již v roce 1191. Pro nás je zajímavé, že mezi jeho majitele údajně patřila také první ženská nositelka Nobelovy ceny míru Bertha von Suttner, tedy v Praze narozená hraběnka Kinská. V historickém centru městečka se nachází také dům, ve kterém byly nedávno objeveny zajímavé cykly fresek z 15. a 16. století. Pozoruhodný je také - mimo obec stojící - kostel San Antonio (sv. Antonína), který je považován za nejvýznamnější barokní stavbu ve Val Di Sole a pochází z let 1686 až 1718. U něj se nachází hřbitov, na kterém bylo pohřbeno více než 1.400 vojáků, padlých v průběhu I. světové války.
Všeobecně se předpokládá, že toto místo bylo osídleno již v době bronzové a v průběhu středověku se stalo prosperující obcí, zejména díky železným dolům Comasine a obchodu s Lombardií. Celá historie Ossany je do značné míry propojena s historií zdejšího hradu San Michele, o který většinou „bojovali“ biskup z Trenta a tyrolská hrabata. Občas se podoby města dotkla i nějaká ta válka, poprvé v roce 1525, naposledy o 420 let později. Během první světové války zde bylo dokonce velitelství rakouských vojsk. Ossanu dnes vlastně tvoří tři části, samotná Ossana a přičleněné obce Fucine a Cusiano. Od prosince do ledna je městečko hostitelem jedné z nejvýznamnějších výstav betlémů v celé oblasti Trentino. A nikoho jistě nepřekvapí, že sv. Vigilius je patronem městečka.