Pardubice - chrám sv.Bartoloměje
Jedná se o velmi kvalitní renesanční architekturu s bohatou výzdobou a cenným mobiliářem. Kostel stojí na rohu náměstí Republiky a celý je dobře vidět od blízkého vstupního objektu do historického městského jádra, od Zelené brány.
Stavbu arciděkanského chrámu v pozdně gotickém stylu započal roku 1507 Vilém z Pernštejna jako součást kláštera minoritů. Vznikal na základech staršího předchůdce - románského svatostánku, jež byl spolu s vedlejším klášterem cyriaků vypleněn a zbořen husity. Stavbu nového kostela už v renesančním duchu dokončil Jan z Pernštejna. Rodu „českých“ Pernštejnů pak sloužil jako mauzoleum, což dodnes připomíná jen velký hranolový náhrobek (tumba) a skulptura Vojtěcha z Pernštejna v životní velikosti.
Hlavní kostelní oltář je klasicistní a je na něm umístěn obraz „Umučení sv.Bartoloměje,“ který roku 1692 namaloval Michael Willman.
Roku 1912 došlo podle plánů architekta Bóži Dvořáka k poslední velké přestavbě, při níž bylo prolomeno západní průčelí, vytvořen nový boční vchod a chrám byl obohacen o bohatě zdobenou přístavbu. Krom jiného ji krášlí mozaiky od Viléma Forstera a vyobrazení českých světců – sv.Václava, sv.Ludmily a sv.Prokopa, pocházející z dílny Mikoláše Alše.
Generální oprava interiérů byla uskutečněna těsně před koncem dvacátého století, mezi léty 1994 – 1997.