Loading...

Pomník Antonína Švehly na Chlumu

Turistické cíle Pomník

Všude po Československu nastal v prvních letech existence republiky velký boom výstavby různých pomníků svobody nebo padlým v 1. světové válce, k nimž se dále řadily pomníky prezidenta T. G. Masaryka a dalších výrazných poltických osobností té doby, např. Antonína Švehly.

Protože se v Lípě hovořilo o vybudování pomníku padlým již krátce po válce, ale k ničemu to dlouhá léta nevedlo, bylo později rozhodnuto, že se zřídí rovnou 2 pomníky - padlým v 1. světové válce a bývalému ministerskému předsedovi Antonínu Švehlovi. Uvažovalo se, že k tomu dojde v souvislosti s jeho šedesátinami, což se nepodařilo a navíc tento politik 12. prosince 1933 zemřel. O to větší však byla snaha vztyčit oba pomníky.

Ke schválení výstavby dvojice těchto pomníků došlo v obecním zastupitelstvu v Lípě v srpnu 1935, a to nákladem 6 000 Kč. Velkou výhodou bylo to, že se obec dohodla na spolupráci s obcemi Chlum a Dlouhé Dvory, jež se s ní podělily o náklady, takže na Lípu vyšly 2 000 Kč. Stejně tak se shodly rovněž na místě, kde budou oba pomníky situovány - na Chlumu (míněno na kopci, ne na katastru stejnojmenné obce), a to u březového háje v sousedství obecního hřbitova a z tohoto vyvýšeného místa bylo krásně vidět nejen po celém bojišti památné prusko-rakouské války roku 1866, nýbrž po celém širém okolí.

Oba pomníky měly vzhled prostého balvanu, do něhož byla zasazena pamětní deska. Pomník, věnovaný památce padlých vojáků v 1. světové válce, měl na sobě nápis: "1914 - 1918 PAMÁTCE PADLÝCH OBČANŮ VĚNUJÍ OBCE: DLOUHÉ DVORY FR. DVOŘÁK, VÁCL. HOLEČEK, JAR. SUCHÁNEK, VÁCL. ŠRÁM LÍPA JOS. DĚDEK, FR. MATĚJKA, LAD. SKALICKÝ, OT. SKALICKÝ, JOS. ŠKVRNA CHLUM FR. OČENÁŠ, JOS. OČENÁŠ, JAN ŠMATOLÁN, JAN URBAN, JOS. VÁLEK." Na druhém balvanu byl zasazen medailon s profilem Antonína Švehly s textem: "STÁTNÍKU A VŮDCI ZEMĚDĚLSKÉHO LIDU ANTONÍNU ŠVEHLOVI."

Slavnostní odhalení obou pomníků 24. května 1936 se stalo přímo monstrózní akcí, neboť se ho zúčastnilo na 10 000 lidí nejen z oné trojice obcí, ale též z celého širého okolí. Mohli jsme tu narazit na rolníky z Královéhradecka, Nechanicka, Hořicka, Jaroměřska, Bydžovska, Českoskalicka a dokonce i z Úpicka. Již od ranních hodin byly totiž všechny cesty a silnice kolem Chlumu po okraj zaplněny ověnčenými vozy a zástupy přicházejícího lidu. Aby se nic nestalo a byl naprostý pořádek a klid, tak o to se staral pořadatelský sbor, který byl sestaven ze zástupců čtveřice okresů a neměl to skutečně jednoduché, protože jen těch vozů bylo 148. Mezi 13.00 a 14.00 hod. se řadil slavnostní průvod "Na Vyhlídce" na Chlumu. Ministr vnitra JUDr. Josef Černý byl na Chlumu mile uvítán zástupci různých státních i samosprávných úřadů a rovněž zdejších spolků a korporací, načež mu dívka v královéhradeckém kroji podala kytici růží. I on se následně zařadil do slavnostního průvodu, v jehož čele vlála státní vlajka, za níž kráčela ředitelkou Hospodářské školy ve Stěžerách Annou Štulíkovou vedená velká krojovaná skupina žen, jež na sobě měla dílem královéhradecký, dílem rychnovský kroj. V průvodu, který vedl senátor Václav Sehnal a tajemník Václav Novotný, byly zastoupeny všechny složky republikánské strany (ministr vnitra JUDr. Josef Černý, poslanec Václav Pozdílek, člen výkonného výboru František Šafránek, člen zemského zastupitelstva Josef Hakl, župní důvěrník Josef Hlaváček, krajský důvěrník František Šaroun). V čele 156 jezdců Selské jízdy jel zemský náčelník Josef Voženílek s celým župním vedením, Odborovou jednotu, jež čítala 1 000 členů, vedl krajský důvěrník Prokop Vavřínek a tajemník Josef Nosek.

Když průvod dorazil k oběma pomníkům, u nichž stály na stráži státní a zemské (červenobílé) vlajky, byl k pomníku padlým položen věnec se stuhami: "Vaše oběti přinesly nám svobodu." a k pomníku Antonína Švehly věnec s textem: "Velkému vůdci vděční zemědělci." Po pietním aktu se všichni shromáždili kolem ověnčené tribuny, na níž vystoupil ministr vnitra JUDr. Josef Černý, poslanec Václav Pozdílek a člen výkonného výboru František Šafránek, jenž slavnost zahájil. Po básni "Mrtvému hospodáři", kterou přednesla žákyně Černíková, promluvil o Antonínu Švehlovi poslanec Pozdílek, jenž mj. řekl: "Tyto Švehlovy památníky mají nám hlásati v dobách dobrých i zlých příkladné dílo a budou vyzařovati víru lidu ve chvílích, kde zakolísá, kdy snad bude ochabovati, kdy myšlenky nehodné se budou vkrádati do jeho mysli. Tyto památníky nám budou připomínati světlý příklad Antonína Švehly, který byl vždy a všude na prvním místě v práci, povinnostech, obětech a zůstal svému národu a státu věren v životě i smrti a dal mu vše, co měl: čistou duši, srdce, život." Po poslanci Pozdílkovi promluvil ještě ministr vnitra JUDr. Josef Černý a následně František Šafránek předal pomníky zástupcům obcí Dlouhé Dvory, Lípy a Chlumu, přičemž starosta Josef Půr slíbil o ně pečovat a mít je vždy v ochraně. Na závěr pak předseda Šafránek poděkoval všem, kteří se o tento památný den zasloužili. Státními hymnami pak byla slavnost ukončena.

Oba pomníky tu stály vedle sebe během německé okupace a dokonce ještě na počátku komunistického režimu. Tak byl obdiv vůči Antonínu Švehlovi zakořeněn mezi venkovským lidem. Ten ho totiž měl také jako jakéhosi "tatíčka", mnohdy oblíbenějšího než samotného prezidenta Masaryka. Když byla 17. května 1948 uspořádána pod rozhlednou Národní pouť s projevem ministra školství, věd a umění prof. PhDr. Zdeňka Nejedlého a ten se šel projít po okolí, nevěřil vlastním očím, že se v těchto místech nalézá pomník Antonínu Švehlovi, takovému výraznému představiteli starých pořádků. Nedlouho poté se plaketa z pomníku ztratila a dlouhé roky o ní nebylo vidu ani slechu. Jen pár zasvěcených vědělo, co se s ní stalo, protože o několik let později byla na Geltnerově statku hloubena studna a právě na jejím dně byla objevena Švehlova plaketa. Po svém vyzdvižení byla očištěna a na mnoho let ukryta na půdě, aby byla ve 2. polovině 90. let 20. století předána znovuobnovené Selské jízdě, jež se přičinila o to, aby byla opět instalována na pomník.

Stalo se tak 15. listopadu 1997, a to během tradiční podzimní Hubertovy jízdy, kterou uspořádala nechanická Selská jízda a patronát nad ní měl zemědělec Rudolf Neuman z Benátek. Kromě ní však musel být na pomník navrácen též nápis "STÁTNÍKU A VŮDCI SELSKÉHO LIDU", jenž neměl takové štěstí jako plaketa. Obnovený a doplněný pomník byl slavnostně odhalen poslancem a náměstkem ministra školství Františkem Kozlem. Od té doby tu tedy opět na nás shlíží tato výrazná postava našich dějin, jeden z těch, bez něhož by náš stát vůbec neexistoval. Později byl opraven a očištěn rovněž sousední pomník padlým. Je skutečně krásné, když se vše navrací k tomu, jak bylo, že stále existují ti, kterým není odkaz našich předků lhostejný!
Poslední aktualizace: 5.1.2024
Pomník Antonína Švehly na Chlumu na mapě
fotka uživatele Boris-Jelínek
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pomník Antonína Švehly na Chlumu

Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
hodnoceni 8/10
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází…
0.2km
více »
Pomník "Baterie mrtvých" na Chlumu
Pomník "Baterie mrtvých" na Chlumu
Pomník
Komitét pro udržování pomníků na bojišti kralohradeckém, založený roku 1889 z popudu setníka ve výslužbě Jana Steinského, se usnesl …
0.2km
více »
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Pomník
hodnoceni 8/10
Baterie mrtvých.  Pomník rakouské jízdní dělostřelecké baterie č. 7. - M…
0.2km
více »
Chlum u Hradce Králové a největší bitva na našem území
Chlum u Hradce Králové a největší bitva na našem území
Památník
hodnoceni 10/10
Rok 1866 je znám ve střední Evropě především krvavým konfliktem, který se…
0.2km
více »
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu
Rozhledna
hodnoceni 9/10
Ke konci 19. století, kdy na bojišti vzniklo větší množství pomníků nechal dobřenický statkář Karel Weinrich roku 1894 postavit na…
0.2km
více »
Rozhledna Chlum u Hradce Králové
Rozhledna Chlum u Hradce Králové
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
V roce 1866 došlo na území na severozápad od Hradce Králové k jedné z…
0.2km
více »
Hostinec U Polních myslivců v Lípě u Hradce Králové
Hostinec U Polních myslivců v Lípě u Hradce Králové
Cyklo bar - hospůdka
Tento hostinec čp. 34 připomíná svým vzhledem lovecký zámeček, který…
0.2km
více »
Chlum – rozhledna a Památník bitvy 1866
Chlum – rozhledna a Památník bitvy 1866
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Při návratu z dovolené projíždíme Královéhradeckem a protože milujeme rozhledny, musíme i na Chlum, kde je rozhledna součástí Památn…
0.2km
více »
bojiště na Chlumu - les Svíb
bojiště na Chlumu - les Svíb
Trasa
hodnoceni 10/10
Ten kdo navštíví bojiště na Chlumu by měl využít možnosti a zavítat do nedalekého lesu Svíb. Nejedná se les „obyčejný“, ale místo…
0.2km
více »
turistické rozcestí bojiště na Chlumu - u rozhledny
turistické rozcestí bojiště na Chlumu - u rozhledny
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází mezi rozhlednou a muzeem v areálu…
0.2km
více »
Muzeum bitvy u Chlumu
Muzeum bitvy u Chlumu
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Oblast na severozápad od Hradce Králové byla v roce 1866 svědkem jedné z…
0.2km
více »
Bojiště na Chlumu - Muzeum války 1866 na Chlumu
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bojiště na Chlumu - Muzeum války 1866 na Chlumu
Muzeum
hodnoceni 9/10
Nepřehlédnutelná budova válečného muzea se nachází na samém vrcholu areálu…
0.2km
více »
Fürstenberský kříž na Chlumu
Fürstenberský kříž na Chlumu
Kříž
Pojem ossarium je známý každému, reálií znalému návštěvníkovi bojiště pruskorakouské války roku 1866, ale o nedalekém Fürstenberském…
0.5km
více »
Bojiště na Chlumu - Ossarium
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Bojiště na Chlumu - Ossarium
Památník
hodnoceni 8/10
Pseudogotické ossarium najdeme na vrcholové ploše Chlumu západně od muzea. Současné ossarium, postavené z hořického pískovce,…
0.5km
více »
Bojiště na Chlumu - Mauzoleum
Bojiště na Chlumu - Mauzoleum
Pomník
hodnoceni 9/10
Mauzoleum s kaplí věnované památce padlých rakouských a saských bojovníků najdeme na severozápadním svahu Chlumu nad obcí Lípa u…
0.5km
více »
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Cílem naší cesty je areál bitvy r. 1866 u obce Chlum, který se nachází cca…
0.5km
více »
Lípa (Všestary)
Lípa (Všestary)
Místní část
Podle tradice se zde musela nacházet památná lípa, jež dala posléze obci…
0.6km
více »
Bojiště na Chlumu - Pruský hřbitov
Bojiště na Chlumu - Pruský hřbitov
Hřbitov
hodnoceni 9/10
Pruský hřbitov najdeme na vrcholové pláni Chlumu mezi kostelem, novým…
0.6km
více »
Památník bitvy na Chlumu – tip na výlet do historie
Památník bitvy na Chlumu – tip na výlet do historie
Cestopisy
Na vyvýšenině Chlum, která leží kousek od Hradce Králové, byla v roce 1866 svedena jedna z nejtěžších bitev Prusko-rakouské války.…
0.6km
více »
Kostel Proměnění Páně na Chlumu
Kostel Proměnění Páně na Chlumu
Kostel
Podle některých teorií mohl na tomto místě stát již románský svatostánek z…
0.7km
více »
Chlum (Všestary)
Chlum (Všestary)
Místní část
Toto místo bylo osídleno již v době kamenné, což dokazuje množství…
0.7km
více »
Chlum - kostel Proměnění Páně
Chlum - kostel Proměnění Páně
Kostel
hodnoceni 10/10
Chlum - obec připomínaná roku 1352. Původní gotický kostel je datován…
0.7km
více »
Bojiště na Chlumu - Pomník rakouského I. armádního sboru (Orlice)
Bojiště na Chlumu - Pomník rakouského I. armádního sboru (Orlice)
Pomník
hodnoceni 8/10
Orlici, pomník rakouského I. armádního sboru najdeme několik desítek metrů za silnicí spojující obec Chlum s hlavní silnicí č. 11…
0.8km
více »
Lípa (pod Chlumem)
Lípa (pod Chlumem)
Vesnice
hodnoceni 10/10
První písemná zmínka o Lípě pochází z roku 1339, kdy jsou zmiňováni majitelé Jan z Lípy a syn Mikuláš. Jméno obce Lípa zřejmě…
0.8km
více »
turistické rozcestí bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
turistické rozcestí bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v obci Chlum ukazuje cestu k…
0.8km
více »
Bojiště na Chlumu - pomníky u křižovatky cest do Nedělišť
Bojiště na Chlumu - pomníky u křižovatky cest do Nedělišť
Pomník
hodnoceni 7/10
Na křižovatce cest z Chlumu do Nědělišť a Rozběřic najdeme Boží muka z r.…
1.1km
více »
Bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Památník
hodnoceni 9/10
Úvoz mrtvých - místo, kde se střetla Rakouská Severní armáda a Saský sbor se třemi pruskými armádami. Zde během dvacetiminutového…
1.1km
více »
Rozběřice - Hejcmanka - pomníky bitvy r. 1866
Rozběřice - Hejcmanka - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
hodnoceni 10/10
Rozběřice - soubor pomníků se nachází při pravé straně silnice č. 35 v lokalitě zvané Hejcmanka ve směru od Hradce Králové na Jičín.…
1.4km
více »
Holá - pomník bitvy r. 1866
Holá - pomník bitvy r. 1866
Pomník
hodnoceni 9/10
Pomník na Holém najdeme u státní silnice mezi č. 35 mezi Lípou a Sadovou. Jedná se o monumentální obelisk z litiny věnovaný rakouskému …
1.6km
více »
zavřít reklamu