Loading...
Narazit při procházce Portem na modrý kostel není ničím výjimečným. Jedním z těch méně nápadných je kostel sv. Mikuláše, nacházející se ve stejnojmenné farnosti, která ovšem vznikla až na konci 16. století rozčtvrcením velké farnosti Santa Maria da Sé. V té době však byl kostel São Nicolau pouhou malou kaplí pocházející ze 13. století. Ta přestala v 17. století kapacitně stačit a byla proto pobořena, aby uvolnila místo novému kostelu sv. Mikuláše. Ten byl dokončen v roce 1671, ale ve své původní podobě nevydržel ani jedno celé století.
V roce 1758 totiž sv. Mikuláš vyhořel. Jeho následná rekonstrukce byla dokončena roku 1762 a nová podoba chrámu v sobě spojila neoklasicismus s barokem. Nový vzhled kostela navrhl řádový architekt Manuel de Jesus Maria. V horní části průčelí najdeme štítový výklenek, ve kterém je umístěna soška patrona kostela. U kostela se rozkládal malý hřbitov, který od roku 1832 odděluje od městských komunikací železné zábradlí, modrobílé kachlíky azulejos pokryly průčelí kostela dokonce až v roce 1861.
Interiér chrámu je jednolodní, rokokově zdobný a s cihelnou klenbou. Z mobiliáře stojí za zmínku zejména zlacený rokokový oltář, který vytvořil bratr Manuel de Jesus Monteiro a obrazem doplnil malíř João Glama. Pozoruhodný je také oltář, jehož patronem je Svatý Eloi, patron zlatníků. Také v sakristii bychom našli několik zajímavých uměleckých děl a cenných klenotů (např. stříbrné ciborium nebo zlacený kalich), které vyrobil mj. známý portský zlatník Domingos Sousa Coelho.
Portský kostel sv. Mikuláš je považován za reprezentativní budovu církevní architektury konce 17. století, najdeme ho na adrese Rua do Infante D. Henrique č. 93 a přístupný bývá volně v čase od 9:00 do 12:00 a od 16:00 do 20:00 hod. (platí pro pondělí a středu až sobotu) nebo v čase od 9:00 do 11:00 hod. (platí pouze pro neděli). V těsné blízkosti (naproti) tohoto svatostánku se nachází slavnější – a zpoplatněný – kostel sv. Františka, který může sloužit návštěvníkům Porta jako jeden z orientačních bodů.