Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Snad už ve 12. století stával nedaleko současného chrámu, asi tam, kde se dnes nachází hřbitůvek, dřevěný kostelík, zasvěcený Svaté Anně. Ten ale v průběhu dalších staletí už přestával stačit náporům poutníků, a tak olomoucký kardinál Wolfgang Schrattenbach rozhodl o stavbě většího kostela hned vedle toho původního. Nový chrám byl zasvěcen Narození Panny Marie a sv. Anně a v letech 1711-1716 byl vystavěn podle plánů italského architekta Giovanniho Pietra Tencaly.
Pro své skutečně monumentální rozměry – 38 x 12 metrů – bývá kostel někdy nazýván „valašskou katedrálou“. Ke vchodu vystoupáme po širokém kamenném schodišti, přičemž musíme obdivovat skulptury sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandera v nikách vstupní fasády a stavebníkův erb nad vstupem. Věž kostela je Vysoká 37 metrů a poněkud vychýlená do strany.
Uvnitř si pak můžeme prohlédnout také nádhernou uměleckou výzdobu. Na hlavním oltáři je umístěna dřevěná milostná soška sv. Anny Samotřetí, pocházející patrně ještě z původního kostelíku.
Oltářní obraz pak znázorňuje scénu Narození Panny Marie. Nad oltářem můžeme vidět nástěnnou malbu s výjevem Proměnění Páně na hoře Tábor.
Boční oltáře jsou zasvěceny sv. Wolfgangovi, sv. Václavovi a Panně Marii Lurdské.
Na kůru se nachází původní, bohatě řezbářsky zdobená barokní varhanní skříň z roku 1720, přičemž samotné varhany jsou již novodobé. Je zde vyobrazen král David v doprovodu spousty muzicírujících andílků.
Kostel se také pyšní skvělou akustikou, ideální k pořádání koncertů. Pokud se vám podaří na kůr dostat, je odtud skutečně krásný pohled na celou chrámovou lodˇ.
My jsme měli štěstí, protože jsme při naší návštěvě narazili v kostele dokonce na sympatickou slečnu průvodkyni, která nám pověděla mnoho zajímavého z historie místa.
Na pouť se můžete Do Rajnochovic vydat vždy v neděli po svátku sv. Anny.
Více např. na webových stránkách obce či poutního místa