Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Obec Přílepy, ležící pod posledními jihozápadními svahy Hostýnských vrchů, sice kartograficky spadá do katastru Valašska, ale jejich více jak 900 obyvatel se už dávno v minulosti nechalo ovlivnit sladkým mámením okolní úrodné roviny a blízkého města Holešova a tak se stali součástí hanáckého mikroregionu Holešovsko. Zástavba malebné, poměrně velké a protáhlé obce se nerozkládá jen pod svahy Hostýnských vrchů, ale velká část rodinných domků a hospodářství šplhá také vysoko do strmých strání. Přílepy se v análech připomínají už r. 1278, kdy tu v místech po zaniklé vsi Hynčici vznikla tvrz a nové osídlení. Tvrz byla časem přestavěna na zámek a jeho novorenesanční podoba z r.1895 se nám zachovala až do současnosti. Zatím nepřístupný zámek spolu s přístupným parkem je od r.1998 majetkem obce a je největší zachovalou památkou v katastru obce. Není ale historickou památkou jedinou, kterou můžeme v této obci spatřit. Hned u zámku nalezneme u zastávky busu turistický rozcestník, od něhož vede modře značená turistická trasa do hor na blízký Hrádek - (místo, kde bylo archeologicky zjištěno opevnění) - a na vzdálenější Hrad (551 m). Opravdové feudální sídlo zde sice nikdy nestálo, ale kuželovitý vrcholek kopce s romantickými skalními výchozy sloužil v minulosti v dobách nepřátelských nájezdů jako pozorovatelna a ohňové signály byly odtud viditelné nejen na Lukov, ale i na Hrad Buchlov.
V místech, kde modrá značka ostře stoupá nahoru přes přílepskou náves, narazíme na barokní kamenný kříž z roku 1764. Je přizdoben nejen sousoším tří světců - Panny Marie, sv.Huberta a sv.Vendelína s jejich atributy, ale také erbem Komínka z Egelhausu a jeho choti Marie Sylvy de la Fosse,významných majitelů přílepského zámku z doby ještě před Seilerny. Na návsi pak ještě projdeme okolo zvonice neobvyklého tvaru podkovy z roku 1921 a pak už vyšplháme nad poslední domy pod koruny ovocného stromoví z okolních sadů. Silnička i turistická značka tu krátce vedou po vrstevnici a tak je zde možnost vydechnutí a pokochání se překvapivě hezkým výhledem nejen na 3 km vzdálené centrum města Holešova, ale také daleko do rovin Hané a na celé pásmo Mladcovských vrchů nad Zlínem. Odtud už to není daleko k další významné památce obce - ke kapli, přináležející "hostýnskému kultu." Vznikla v době přestavby zámku v době, kdy byl majitelem panství rod Seilernů-Aspagů a byla zasvěcena Panně Marii Svatohostýnské. Tak jako v dávné minulosti, tak i v dnešní době se tu v létě konají bohoslužby a na svátek sv.Floriána dokonce pouť.
Dříve bylo toto místo za vlahých letních podvečerů často navštěvováno k sousedským poklábosením, dostaveníčkám milenců a v neposlední řadě kvůli nádherné vyhlídce do širého kraje. Toto je už ale minulostí, neboť vyhlídka - tak jako tisíce jiných v naší zemi - zarostla! (Hezký, ale bohužel jen částečný výhled na krajinu, se tak v současnosti otevírá jen z hřebenu nad kaplí). A ještě jedna změna se tu udála: zatímco v minulosti zdobil interiér kaple trojdílný oltář se vzácnými obrazy, dnes tu uvidíme už jen obraz jediný, který zobrazuje pannu Marii s jezulátkem. Příčinou je poškození oltáře při vloupání vandalů do kaple a vyříznutí starých vzácných obrazů z rámů a jejich odcizení... Kromě těchto památek se na dolním konci obce nachází ještě jeden kříž z roku 1882 a ve středu obce nalezneme dva památníky. Oba byly vystavěny v roce 1928, ale zatímco socha sv.Václava se stala Památníkem obětí I.světové války, socha T.G.Masaryka zůstává spjata s poctou padlým v té mnohem strašnější, světové válce druhé.
Historickými památkami Přílep a krásou okolní KRAJINY sice bude nasycena naše mysl, ale po projítí toho všeho se o "své" bude nejspíš hlásit i naše tělesná schránka. I na to ale přílepští pamatují a vítané občerstvení naleznete v hospodě U Páralů, která v létě nabízí i posezení v zahradě a "teče" tu Zubr. V centru obce pak funguje restaurace U Miloša s celodenní nabídkou jídla. A co s těmi zhýčkanými návštěvníky, kteří se v parném létě celí uštvaní po prohlídce obce budou dožadovat koupání? Tak ty přílepští pošlou k vodě - (ne doslova) - ale k hrázi větší retenční nádrže na říčce Mojeně při sv okraji obce, která slouží nejen k rybolovu, ale také ke koupání a rekreaci...