Loading...

Přílepy - zámek

Turistické cíle Památky a muzea Zámek

Po znárodnění majetku šlechty v roce 1945 postihl bývalá honosná panská sídla ledajaký osud. O určité procento těch nejzachovalejších a největších se uvolil pečovat sám stát a zpřístupnil je veřejnosti. Ty ostatní už takové štěstí neměly a tak se staly - v lepších případech, výstavními prostorami pro muzeální sbírky a archívy, další se staly domovy důchodců, školami, internáty, sídly MNV anebo je opečovávalo vedení JZD či Státního statku. V těch úplně nejhorších případech se pak ze zámků staly sklady, byty anebo se staly majetkem Československé lidové armády. (Jak pak vypadalo takovéto vojenské hospodaření v praxi, tak to určitě všichni dobře znáte ze Švandrlíkovy knihy anebo z neméně populárního snímku "Černí baroni.") Dovedete si ale představit proměnu bývalého pyšného panského sídla na porodnici?!? Asi dost dobře ne, viďte?? No vidíte, a právě takový osud postihl nevelký zámek v obci Přílepy, která je vzdálena pouhé 3 km od Holešova a jejíž domky šplhají do posledních Strání Hostýnských vrchů. Čtenářům, kteří milují historické památky, možná připadne role porodnice a ženské nemocnice pro historické zámecké interiéry ponižující... ale zcela opačného názoru určitě bude těch téměř 21 000 lidí, kteří zde v letech 1955 až 1994 přišli na svět!

Foto: Franta

I když vzal mobiliář v zámeckých interiérech dávno za své ještě před vznikem porodnice. Napřed se tu roztahovaly dvě různé armády, pak objekt sloužil jako učňovský internát a ozdravovna. V té době se tu také promítalo kino a prostory přilehlého Zámeckého parku sloužily k pořádání tanečních zábav. Díky tomu, že byla budova obývána a občas i opravena, dochoval se její exteriér do časů dnešních v celkem slušné formě, podobě a zachovalosti. Samotný objekt je sice nepřístupný, ale alespoň jeho venkovní podobu můžeme obdivovat ze všech světových stran, neboť zámek je umístěn v severovýchodním cípu volně přístupného Zámeckého parku. Tady také vidíme, že zámek v Přílepech byl poněkud skromnějším panským sídlem a je tvořen jen jedním traktem jednoposchoďové budovy. Jelikož je ale neodmyslitelnou součástí zámeckého objektu také hranolová věž... a protože toto vše je vystavěno v novorenesančním slohu, určitě procházka Zámeckým parkem a okukování panského sídla neokouzlí jenom duše romantické. Ti přirozeněji založení jedinci si totiž povšimnou, že na zámecké věži jsou v atikách tří rohů umístěny kamenné erby rodu Seilernů, který se zasloužil o dnešní podobu zámku a že jsou tyto erby přizdobeny pěknými plastikami lvů.

Foto: Franta

Zámek je v současnosti v majetku obce, která pro něj hledá využití a tudíž je veřejnosti nepřístupný. Té je ale volně umožněn vstup do Zámeckého parku. (Původně na těchto místech stávala tvrz, kterou založil Jindřich z Přílep. Vesnice, vzpomínaná poprvé r. 1278, stojí na místě zaniklé dědiny Hynčiny. Historie přílepské tvrze a osady je pak jakýmsi stále se zrychlujícím sledem obrázků v kaleidoskopu, kdy se tu jeden za druhým střídají majitelé a panstvo a který se zpomaluje až po polovině 18.století, kdy jej vlastní rod Komínků a tvrz byla (už předtím?) přestavěna na renesanční zámek. Od roku 1778 až do konce II. světové války zámek na celých 167 let získává rod Seilernů-Aspagnů. Ti kolem r. 1885 přestavují zámek do tehdy módního neorenesančního slohu. Zároveň tu vzniká objekt hospodářských budov s konírnou, laboratoří a celý areál budov se později čím dál více skrývá pod zvětšujícími se korunami stromů a rychle rostoucích dřevin nově zbudovaného Zámeckého parku.)

Podobné příspěvky
Přílepy – neorenesanční zámek a zámecký park

V obci Přílepy na Kroměřížsku žije jen necelá tisícovka obyvatel, ale nachází se zde hned několik historických památek. Nejvýznamnější z nich je určitě zdejší zámek, který je starý jako obec sama. Původně byl ale tvrzí Jindřicha z Přílep, pocházející z roku 1272 nebo 1278, kdy je obec také poprvé písemně zmiňována. V této souvislosti je zajímavý názor, že původní tvrz možná pocházela až z roku 1569. Zámek je však nejčastěji spojován s rodem Seilern-Aspagn, který zde „vládl“ celkem 167 let. Zásluhou Seilernů byl také zámek v letech 1852 až 1855 přestavěn do současné podoby. Pro obec nejvýznamnějšími příslušníky tohoto rodu byli zřejmě hrabě Karel Maxmilián Seilern a jeho manželka Marie z Hardeggu. Zámek dodnes obklopuje pěkný – převážně anglický – park, který vznikl v letech 1850 až 1892. Park je v současné době udržován a nachází se v něm množství vzácných vzrostlých stromů. Zámek i park dnes patří mezi chráněné památky.

Co přidat ještě na úvod. Snad to, že v majetku rodu Seilernů byl zámek do roku 1945, kdy byl zestátněn. V letech 1955 až 1994 sem bylo umístěno gynekologicko-porodnické oddělení, ve kterém se narodilo téměř 21 tisíc dětí. Od roku 1998 je zámek majetkem obce, je veřejnosti nepřístupný a hledá se pro něj uplatnění. Nejčastěji se hovoří o případném umístění Domova důchodců či jiného sociálního zařízení. Nebo to, že mezi další významné majitele zámku můžeme počítat například Jiřího ze Šternberka z hradu Lukova, Václava Nekeše z Landeka, Albrechta z Valdštejna s manželkou Lukrecií, Zdeňka Lva z Rožmitálu, Alžbětu ze Žerotína nebo Rudolfa a Marii Terezii Komínkovi ze Sudet. Z dějin Přílep stojí ovšem za zmínku také fakt, že podle kronik musela obec v roce 1616 odvádět „vypálné“ holešovskému faráři – a dnes českému světci - Janu Sarkanderovi nebo to, že první vrchnostenská pálenice zde byla zřízena v roce 1671.

Vraťme se však k samotnému zámku. Renesanční sídlo zde vzniká v roce 1603, kdy Václav Nekeš z Landeka přestavěl starou tvrz. V roce 1852 nechají Seilernové tuto budovu zbořit (to už má ovšem podobu z roku 1628) a zahájí stavbu zámecké budovy. Malý zámeček je následně zvětšen do současné podoby. Zámek byl rozšířen o sedm metrů a hlavní vchod do zámecké budovy byl změněn na vstup do zámecké zahrady. Změnila se také výška západní věže, přibylo oken a zámecká zahrada se rozšířila v rozsáhlý park. V přízemí také vznikne ústřední místnost, kterou byl biliárdový pokoj.

Jednokřídlou zámeckou budovu najdete přibližně uprostřed obce. Za pozoruhodnost pro heraldiky lze jistě považovat tří krásné nárožní atikové plastiky lvů, držící kamenné erby rodů Seilernů. Na rozdíl od chátrající pseudorenesanční zámecké budovy a obcí částečně využívané hospodářské "podkovy" je příjemný park volně přístupný. Jeho návštěva určitě stojí za to.

Poslední aktualizace: 24.9.2014
Nadmořská výška:
276 metrů nad mořem
Přílepy - zámek na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Přílepy - zámek

Přílepy - zámecký park
Přílepy - zámecký park
Zahrada
   Zámecký park, obklopující objekt zámku a hospodářského dvora v obci P…
0.2km
více »
Přílepy – neorenesanční zámek a zámecký park
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Přílepy – neorenesanční zámek a zámecký park
Zámek
V obci Přílepy na Kroměřížsku žije jen necelá…
0.2km
více »
Přílepy - kaple P.Marie Svatohostýnské a drobné památky obce
Přílepy - kaple P.Marie Svatohostýnské a drobné památky obce
Drobné památky
   Obec Přílepy, ležící pod posledními jihozápadními svahy Hostýnských…
0.3km
více »
Přílepy – Kříž s trojicí světců
Přílepy – Kříž s trojicí světců
Kříž
Středomoravská obec Přílepy je celkem zásobená několika pamětihodnostmi. Ono když už je v obci nějaký zámek, dá se předpokládat, že …
0.3km
více »
Přílepy - Pomník T.G.Masaryka a obětí II.světové války
Přílepy - Pomník T.G.Masaryka a obětí II.světové války
Pomník
Přílepy jsou poměrně rozsáhlou obcí s téměř 1000 obyvateli, která leží na rozhraní jihozápadního úpatí Hostýnských vrchů a hanácké r…
0.4km
více »
Do Přílep do zámeckého parku a na tajemný Hrad
Do Přílep do zámeckého parku a na tajemný Hrad
Tipy na výlet
   Sobotní,nečekaně krásné odpoledne, nám vnuklo myšlenku uskutečnit…
0.5km
více »
Přílepy- socha sv.Václava s pomníkem padlým v I.světové válce
Přílepy- socha sv.Václava s pomníkem padlým v I.světové válce
Pomník
Ve středu obce, ležící pod posledními výběžky Hostýnských vrchů, kde se nachází autobusová zastávka, zámek, obecní úřad a svažitá ná…
0.5km
více »
Přílepy - Boží muka
Přílepy - Boží muka
Boží muka
Stojí mezi stromy u Přílepského potoka na západním konci obce vedle silnice a cyklostezky vedoucí do Holešova. Od autobusové zastávk…
0.5km
více »
Z obce Přílepy přes Žopy do Dobrotic
Z obce Přílepy přes Žopy do Dobrotic
Cestopisy
V druhé půli května jsem těsně před návratem do zaměstnání vyrazil na…
1km
více »
Vyhlídková polní cesta do vesnice Žopy
Vyhlídková polní cesta do vesnice Žopy
Vyhlídka
Já na ni (samozřejmě cíleně) narazil po ujítí 400 m po cyklostezce…
1km
více »
Martinická zvonice
Martinická zvonice
Drobné památky
Je ozdobou návsi a v současnosti tvoří její pozadí vysoký štít základní…
1.3km
více »
Martinice - Památník obětem I.světové války
Martinice - Památník obětem I.světové války
Památník
Stojí na pěkně upraveném prostranství za budovou školy na konci návsi u mostu přes potok Mojenu. Byl zbudován na památku 12 mladých …
1.3km
více »
Martinice - drobné památky a zajímavosti obce
Martinice - drobné památky a zajímavosti obce
Drobné památky
Tato středně velká hanácká obec, která dnes má okolo 850 obyvatel, leží v…
1.3km
více »
Z Horního Lapače do Martinic
Z Horního Lapače do Martinic
Cestopisy
Je sobota po půlce května, venku krásně jak na „jaře“... a tož jsem v…
1.4km
více »
Martinice - smírčí kříž
Martinice - smírčí kříž
Kříž
Obec Martinice se nachází na hranici rovin Hané a valašských kotárů. Žije…
1.4km
více »
Žopy - drobné památky obce
Žopy - drobné památky obce
Drobné památky
Prapůvodní název vsi, ležící 2 km východně od Holešova pod svahy…
1.5km
více »
Přílepy - nádrž Mojena
Přílepy - nádrž Mojena
Přehrada
  Mojena není žádný veletok, ale pouhopouhá říčka. Pramení v Hostýnských…
1.6km
více »
Od nádrže Mojeny na tajemný Hrádek a Hrad
Od nádrže Mojeny na tajemný Hrádek a Hrad
Cestopisy
  Na konci měsíčního marodění se zády se v rámci zdravotní vycházky…
1.7km
více »
Restaurace Starý Pivovar v Holešově
Restaurace Starý Pivovar v Holešově
Cyklo bar - hospůdka
Projíždíte - li Holešovem a chcete se dobře najíst, můžete si zajít na…
2.2km
více »
Procházka Holešovem a návštěva zámku
Procházka Holešovem a návštěva zámku
Tipy na výlet
   Jedeme do Holešova, města, ležícího mezi úrodnými poli Hané. Pokud…
2.4km
více »
Zámecká zahrada v Holešově
Zámecká zahrada v Holešově
Zámek
Od poloviny 17. stol. byla budována na východní straně zámku rozsáhlá…
2.5km
více »
Turistická známka č. 1730 - Zámek Holešov
Turistická známka č. 1730 - Zámek Holešov
Turistická známka
Zámek byl postaven ve 2. pol. 17. století na čtvercovém půdorysu s arkádovým nádvořím a čtyřmi nárožními věžemi…
2.5km
více »
Holešov – kostel Nanebevzetí Panny Marie v Holešově
Holešov – kostel Nanebevzetí Panny Marie v Holešově
Kostel
Město Holešov leží na okraji Hané, v podhůří Hostýnských vrchů a při břeh…
2.6km
více »
Holešov - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Holešov - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
   Jihovýchodní stranu náměstí Edvarda Beneše v Holešově zdobí trojlodní…
2.6km
více »
Holešov - náměstí E. Beneše
Holešov - náměstí E. Beneše
Náměstí
 Město Holešov se svými téměř 12 tisíci obyvateli nepatří mezi největší s…
2.6km
více »
Do zámku v Holešově
Do zámku v Holešově
Zámek
Holešovský zámek je 4 křídlá 2 patrová budova s mandsardovou střechou, o…
2.6km
více »
Holešov
Holešov
Zámek
Umělecky mimořádně hodnotný zámek se nachází ve městě Holešov na …
2.6km
více »
Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově
Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově
Muzeum
Pokud máte rádi muzea, zajímavým turistickým cílem je malé Muzeum kovářství…
2.7km
více »
Do Holešova na návštěvu kovárny, židovského hřbitova a zámeckého parku
Do Holešova na návštěvu kovárny, židovského hřbitova a zámeckého parku
Cestopisy
  Tentokrát jedeme na výlet, který vymyslela moje drahá, leč stále ještě…
2.7km
více »
Ze Zlína do Žeranovic a Holešova
Ze Zlína do Žeranovic a Holešova
Cestopisy
Poslední prosincovou sobotu jsme se vypravili za poznáním obce Žeranovic…
3.2km
více »
zavřít reklamu