V osadě Chabaně, části obce Břestek, v přírodním parku Chřiby (asi 8,5 km od Uherského Hradiště) roste jeden zajímavý památný strom. Sekvojovec obrovský (sekvojovec mamutí, Sequoiadendron giganteum) zde pravděpodobně vysadil někdy před 150 lety hrabě Zikmund II. Berchtold.
Sekvojovec obrovský patří do skupiny jehličnanů, které prodělaly svůj rozkvět v druhohorách, v období křídy. Jedná se o čeleď Taxodiaceae – tisovcovité.
Dnes je sekvojovec vysoký 32 metrů a obvod kmene činí 612 centimetrů. Jedná se o památný strom Zlínského kraje. Mezi památné stromy byl zapsán 7. 12. 2001
Původně byly vysazeny tři sazenice, všechny se ujaly, ale jen jeden vydržel do dnešních časů. Někdy v sedmdesátých letech (1972) byl zasažen bleskem, který mu srazil terminální část. Byl skoro po délce rozpůlen. Po čase však naštěstí obrostl a jeden z výhonů nahradil původní terminál. Byly dlouholeté snahy o vypěstování a vysazení nových sazenic z jeho semen, což se podařilo pouze panu Klečkovi, takže vedle něj roste sekvojovec – junior.
Jedná se o druh vždyzeleného obřího stromu, který patří k největším na světě. Může ve vhodných podmínkách dorůstat výšky až 100 metrů, v Česku je to však pouze 20 až 45 metrů. Kmen má sloupovitý, dole rozšířený, s tlustou, červenohnědou, podélně brázditou houbovitou borkou, která je až 50 cm silná. Koruna je zpočátku kuželovitá, později volná a nepravidelně zaoblená. Šišky má sekvojovec elipsoidní až vejcovité, 5 až 8 cm dlouhé, 4 až 5 cm široké, červenohnědé. Dozrávají ve druhém roce, ale zůstávají často na stromě několik let. Věk nejstarších jedinců se odhaduje na 4000 let, doložené stáří podle letokruhů je 2500 až 3000 let. Pochází z horských lesů Severní Ameriky (Kalifornie), ze západních svahů Sierra Nevada, u nás je pěstovaný v parcích. Do Evropy byl dovezen v roce 1853 až 1854, do Čech v roce 1855.
Místo je volně přístupné, neplatí se vstupné.
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/