Sopron – Máriaszobor (Mária oszlop) – Mariánský sloup
V místě kde dnes stojí Mariánský sloup stával kdysi kostel zasvěcený Matce Boží. Stál vlastně v místě opevnění středověkého města a protože v roce 1632 hrozilo obléhání Turky, kteří by mohli přes kostel do města proniknout, byl zbořen. Koncem 17. a počátkem 18. století už hrozba Turků pominula a v místě zbořeného kostela vzniklo tržiště. V roce 1719 zde byla umístěna kašna, ta fungovala do roku 1744. Tehdy dostala katolická církev povolení ke stavbě Mariánského sloupu.
Návrh pomníku vypracoval Andreas Altomonte a vídeňský sochař Jakob Schletterer. Na realizaci se podíleli i místní umělci, Tóbiás Hauch a Eisenkölbl Lőrinc. Dílo bylo dokončeno v roce 1745.
Podstavec sloupu tvoří osmiboká plošina, na kterou navazuje čtyřboký podstavec se skosenými nárožími. Na nich jsou umístěny postavičky andílků s lampami.
Boky podstavce tvoří biblické výjevy: Zvěstování, setkání Marie a Alžběty, Klanění pastýřů, Ježíš v chrámu.
Reliéfy jsou novější vytvořené Károlem Antálem. Na korintském sloupu zakončuje monument Panna Marie Immaculata (Vítězná). Stojí na zeměkouli s půlměsícem a nohou drtí hada, tedy vcelku klasická kompozice.
Dnes je sloup součástí velkého okružního náměstí Várkerülét které vzniklo před původním opevněním historického jádra města.