Šumperk – Merkur z autobusáku
Nové šumperské autobusové nádraží ozdobila socha antického boha Merkura. Socha se tak na veřejné prostranství vrátila z muzejního depozitáře po více než jednom celém století. Původně bylo totiž toto dílo součástí kašny nacházející se na dnešním náměstí Míru. Tato kašna pak byla zničena při bourání staré radnice na počátku minulého století.
Někoho možná překvapí až „nepatřičné“ spojení antického boha s moderním autobusovým nádražím, ale je potřeba si uvědomit, že Merkur bývá – stejně jako sv. Kryštof – označován za patrona a ochránce cestujících (a také obchodníků, obchodu a zisku). Navíc architekt stavby měl od počátku v úmyslu doplnit prostor „autobusáku“ o nějaké umělecké dílo.
Jak již bylo řečeno, pískovcová skulptura antického boha Merkura byla původně součástí kamenné kašny na náměstí u radnice, kterou v roce 1793 dokončil boskovický kamenický mistr Mathias Hans Fischer. Nádrž kašny stávala pod morovým sloupem, tedy v místech, kde se v současné době pravidelně tyčí vánoční strom.
K nebesům hledící plastika boha s okřídlenými dolními končetinami je původním originálem, vzhledem k různým poškozením však lehce doplněným. Nová je tak jedna ruka, část soklu a kopie zlaté hole. Mezi samotnou stojící postavou a novodobou základnou se nachází část někdejší kašny s maskaronovými chrliči.
Socha boha Merkura je umístěna na ostrůvkové betonové základně mezi výpravní budovou a Penny Marketem. Od hlavní silnice (Jesenická) je téměř neviditelná, protože ji kryjí reklamní plachty. A nám nezbývá než doufat, že se tato plastika nestane cílem útoku vandalů.
Zcela na závěr ještě pár čísel. Rekonstrukce šumperského autobusového nádraží trvala 1,5 roku (stavba byla zahájena v květnu roku 2019 a slavnostní „vysvěcení“ proběhne v polovině ledna roku 2021) a město přišla na nějakých 170 milionů korun. Z toho jen rekonstrukce Merkurovy sochy stála téměř 300 tisíc.
A ještě jedno doplnění z února 2021: Reklamní plachty z rámu kolem sochy Merkura již zmizely. A také se veřejnost dozvěděla, že tyto červené rámy by měly v horkých letních dnech chrlit zvlhčovací a chladící mlhu. Uvidíme, jestli tento stav bude potěšením i pro samotné božské zpodobnění (i když z někdejší kašny by měl být Merkur na vodu docela zvyklý) ...