Šumperk – Jeremenkova ulice a soubor domů z počátku 20. století
Je až s podivem, jak občas dokáže být člověk slepý, zapomnětlivý a nespravedlivý. Platí to i o zvláštním pohledu na některé části města, jeho ulice a domy. Například severomoravské okresní město Šumperk je známo – a propagováno - hlavně jako Brána Jeseníků (vzhledem k jeho poloze je to pochopitelné) a Malá Vídeň (související turistický městský okruh je věnován zejména objektům z konce 19. století, často spojovaným se jmény někdejších šumperských textilních průmyslníků). O některých domech vydává město Šumperk publikace a brožury jako na běžícím páse, jiné domy – zejména v historickém jádru města – zaujaly naše památkáře, ale další objekty zůstávají i nadále zcela opomíjeny.
Příkladem může být právě šumperská Jeremenkova ulice. Ta své jméno dostala v polovině minulého století jako připomínku Andreje Ivanoviče Jeremenka, sovětského generálai, který se podílel na válečných operacích na území Československa koncem II. světové války … a kupodivu dodnes neprojevil nikdo „statečný a moudrý“ zájem toto jméno z názvu ulice navždy odstranit. Také ale nikdo nezkusil tuto ulici jakkoliv zviditelnit. A je to škoda, zejména proto, že ani o domech, které (nejen) ji skutečně zdobí, se nikde nedočtete ani řádky.
Přitom minimálně domy č. 2, 7, 10 a 12 (sudá čísla jsou domy bytovými, sedmičku v současné době využívá Charita) patří v celém Šumperku k těm nejzajímavějším a nejkrásnějším. Je to celkem pochopitelné, protože všechny vznikly na samém počátku 20. století, takže se jich výrazně dotkly ruce secese a historismu. Charakterizují je tedy různé nárožní věže, schodištní vížky, arkýře, vikýře a štuková výzdoba. Občas se objeví i zimní zahrady, balkony nebo náznaky hrázdění.
Všechny uvedené domy jsou dvojpodlažní (jednopatrové) a půdorysně poměrně členité. Pro jejich obyvatele a vlastníky je jistě dobře, že již všechny prošly rekonstrukcí a že na ně památkáři zapomněli. Svým způsobem je ale docela nepochopitelné, že např. č. 12 „nespadlo“ do okruhu „Po stopách Malé Vídně“.
Jeremenkova ulice spojuje Masarykovo náměstí s ulicí 8. května a je souběžná s ulicí Jesenickou. Přímo na ní nebo v její těsné blízkosti (mnohdy se jedná o objekty, které sice na Jeremenkově ulici stojí, ale vchod i adresa je „hned vedle“) se tak nachází mj. vlakové i autobusové nádraží, objekty státní správy, sociálních služeb i zdravotnická zařízení (stále funkční i bývalá) nebo střední, základní a mateřské školy. Opomenout nelze ani bývalou i současnou knihovnu, ubytovací i stravovací zařízení nebo Sady 1. máje s letní divadelní scénou, kulturním domem a muzeem.
Všem návštěvníkům Šumperka, kteří např. budou mít chvíli času při čekání na svůj vlak, mohu jen doporučit, aby si alespoň úsek Jeremenkovy ulice, který ohraničují ulice Fialova a Rooseveltova (celkem se jedná o něco málo přes 300 vzdálenostních metrů), v klidu prošli a měli u toho oči dokořán …
Související podrobnější články o některých domech na Jeremenkově ulici: