Dřív než usneš s fenoménem Igráček aneb další návštěva VM Šumperk
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Pro název tohoto článku jsem si vypůjčil jména dvou dlouhodobých výstav, které svým návštěvníkům připravilo šumperské Vlastivědné muzeum a které jsme navštívili již začátkem července. Přesto se stále jedná o článek aktuální, protože obě výstavy můžete ještě navštívit nejen v průběhu měsíce srpna, ale i většiny září. A protože počasí občas nedovolí vyrazit do lůna matky přírody, domnívám se, že jako tip na výlet pro dny deštivé jsou obě interaktivní výstavy přímo ideální. Zvláště máte-li děti nebo kousek dítěte zůstal ve vás.
Za čím jedeme?
První výstava probíhá v hlavním výstavním sále (Výstavní síň) a celým názvem se jmenuje „Dřív než usneš … aneb Jak se kdysi spávalo“. Slavnostní vernisáží byla výstava zahájena 12. června a ukončena bude 21. září 2014. A po velkém úspěchu, kdy na vernisáži patřičně upoutali pracovnice muzea v nočních košilkách a pyžamech, nabízí muzeum repete. Akce „Pyžamový večer v muzeu aneb Rozloučení s výstavou Dřív než usneš“ proběhne 18. září od 17,00 do 20,00 hod. Doporučuje se přijít v nejhezčím pyžamu nebo noční košili, ale i ty v civilu čeká – za 30,- Kč (děti polovic) - módní přehlídka spacích úborů a hudební vystoupení.
Výstava sama nabízí možnost prohlédnout si proměny lůžkového nábytku i spacích prostorů z různých časových období a společenského prostředí. Uvidíte tak například renesanční pokoj s kopií postele s nebesy z konce 15. století, prostor venkovské světnice z 19. století nebo secesní ložnici s manželskou postelí z 1. třetiny minulého století. A také stan. Nábytek a „interiéry místností“ doplňují dobové malby, fotografie, ložní prádlo, pyžama a košile nebo nezbytné hygienické pomůcky. Muzeum uvádí, že z celkového počtu 15 instalovaných prostorů je polovina zpřístupněna veřejnosti. Nevím, který z nich byl tedy otevřen jen na půl, ale do postele s nebesy jsme si – samozřejmě – vlezli a noční čepičky vyzkoušeli.
Druhá výstava, kterou nelze minout, probíhá od 5. června v druhé největší výstavní prostoře – tedy v Galerii Šumperska. Jmenuje se „Fenomén IGRÁČEK“ a potrvá do 28. září 2014. Tato - rovněž interaktivní – výstava už procestovala téměř celou republiku a Vlastivědné muzeum v Šumperku ji připravilo ve spolupráci s firmou Efko, která začala Igráčky v roce 2010 znovu vyrábět, a Technickým muzeem v Brně. první legendární Igráček přitom vznikl již v roce 1976 a byla to postavička zedníka. Na těchto figurkách vyrostly celé generace a v současné době se opět vrací do módy. Jen už to není zrovna nejlevnější záležitost. Na druhé straně je pravdou, že dnes již jsou v prodeji zmodernizované postavičky, tvořící celé pracovní týmy s patřičným vybavením pro různé činnosti.
V současnosti existuje asi 100 druhů této figurky a na výstavě si můžete prohlédnout i různé „prototypy“, které do sériové výroby nikdy nešly (ty se mně – pochopitelně - líbily nejvíce). Igráček je hračkou tzv. „oboupohlavní“, protože mezi kluky jsou prý stále nejoblíbenější postavičky hasiče, policisty a závodníka, u děvčat zdravotníci všeho druhu a prodavačky. Nevím, ale v každém případě jsme se tady celkem zdrželi … zejména u postaviček Igráčků, které patřily k fenoménům i u nás doma.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jako domácí nikde, ale pokud opíšete kolem muzea kružnici o poloměru 500 metrů, najdete zde různých restaurací, hospod, kaváren a cukráren více než dost. Totéž platí také pro možnosti ubytování.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
U těchto výhod je hlavní výhodou to, že jsou interaktivní. Děti to ocení u obou výstav, dospělí hlavně u té "spací". Do stanu jsem nelezl, to dělám občas na cestách dodnes, ale postel s nebesy se prostě neodmítá. A navíc platí totéž, co obvykle: šumperské VM opět připravilo výstavu, která nenudí a která musí každého - kdo bude chtít - pobavit.
Ostatní informace
Obě výstavy mají vstupné ve stejné výši. Dospělí tedy zaplatí 30,- Kč, děti, důchodci, ZTP a školní skupiny polovinu.