Šumperk – předměstí včera a dnes (VM Šumperk)
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Výstava šumperského vlastivědného muzea s nezvykle dlouhým názvem – „Na konci ulice les: Šumperk – předměstí včera a dnes“ - navazuje na svou velmi úspěšnou předchůdkyni z roku 2011, která obdobně představila šumperské Staré Město, tedy oblast MPZ. A je to výstava, o kterou davy lidí bojují, jako když ještě za „totáče“ přijeli do Budapešti Queen nebo Iron Maiden. Tedy o samotnou výstavu možná až tolik ne, ale o související přednášku s projekcí starých i současných pohlednic rozhodně … ta musela dokonce následně mít své repete. Ale i výstava - umístěná v Galerii Šumperska od 3. října do 10. listopadu - byla nakonec pro velký úsoěch přemístěna do přilehlé – a menší – Galerie mladých a prodloužena až do konce února 2014.
Výstava o historii i současnost šumperských předměstí (která jsou ovšem dnes mnohdy už skutečným centrem města) je – samozřejmě – určena především obyvatelům Šumperka, a to nejen současným, ale i těm, kteří Šumperk již opustili, ale stále na něj vzpomínají a rádi se sem vracejí. Můžete si tady prohlédnout panely s fotografiemi, věnované změnám na někdejších předměstských ulicích, tedy v místech, kde dnes většinou stojí starší šumperská panelová sídliště. A to některé věkovité paneláky typu G 57 - nebo minimálně jejich projektová dokumentace a stavební povolení - pamatují ještě Beatles v oblečcích. Základem výstavy jsou – pochopitelně - muzejní sbírky, které doplňují historické fotografie německých autorů i snímky pracovníků muzea. A neměl bych zapomenout na informaci, že autorkou a kurátorkou výstavy je Milena Filipová.
A které části Šumperka si můžeme - za dvacetikorunové vstupné - prohlédnot v proměnách času? Ulice Jesenickou, Čs. Armády, Vančurovu, Žerotínovu, Uničovskou, Evaldovu, Gen. Svobody, Havlíčkovu, Reissovu, Gen. Krátkého, Langrovu, Jiřího z Poděbrad, Fibichovu, Čajkovského, Erbenovu, Březinovu, Lidickou, 8. května, Štefánikovu, Komenského, Nemocniční, Boženy Němcové, Bludovskou a Zábřežskou. K tomu pár náměstí, a to Svobody, Dvořákovo a Masarykovo, A samostatné panely jsou věnovány také Vyhlídce, Vodárně, Sadům 1. máje a zmizelým místům pro sport a relaxaci. Mnohými bude jistě hodně vysoce oceněna například možnost vidět někdejší podobu hostince Na Růžku …