Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Jednou z nejznámnějších a nejnavštěvovanějších památek řeckého ostrova Rhodos je skalní klášter Panny Marie Tsambika. Mně osobně toto místo, nacházející se nedaleko přímořského letoviska Kolymbia, přišlo celkem zanedbané a nezajímavé, ale je pravda, že panoramatické výhledy – a nejen na stejnojmennou populární pláž - jsou odsud velmi pěkné a když už místní (ne)krásky věří tomu, že po návštěvě tohoto místa přijdou konečně někde s někým a nějak do jiného stavu … proč ne.
Starý klášter Panny Marie Tsambika se nachází na zeleném vrcholku kopce mezi městečky Kolymbia a Archangelos. Z nepochopitelných důvodů se dá autem dojet až „těsně“ pod klášter, přičemž závěrečný úsek je úžasný. Nejprudší stoupání, nejužší silnice a horizontální zlom. Je až úchylně přitažlivé pozorovat, jak se zoufalý řídíč malého vozidla naplno rozjede, aby tento úsek nějak překonal a ve chvíli, kdy se blíží k cíli svého snažení, se přes horizont shora přehoupne mohutný Hammer nebo rodinka s několika kočárky a velkým psem. Přesto byla naše skupinka, která dobytí kláštera pojala jako čistě pěší výlet, vzácnou výjimkou a všichni ostatní by snad nejradeji autem překonali i závěrečné schody.
Těch je 296 a zavedou vás – mezi mnoha velmi starými stromy - až na vrchol strmého kopce, tyčícího se přibližně 300 metrů nad mořskou hladinou. Údajně zde již ve starověku stávala svatyně bohyně Artemis. Od 16. století zde stojí bílý klášter, ze kterého se dochoval hlavní chrám zvaný katholikon, postavený v dodekaneském slohu, a několik cel. Zachoval se dřevěný vyřezávaný ikonostas, oddělující kněžiště od věřících (zřejmě nejstarší část mobiliáře), několik ikon z 19. století, duté střešní tašky a také všudypřítomné černobílé oblázkové podlahy, zvané chochiaki.
Tento mariánský klášter se proslavil zejména svými zásluhami na udržení ostrovní populace. Název kláštera pochází ze slova Tsamba, což znamená v místním dialektu Jiskra. Tradice říká, že místní pastýř našel na vrcholu útesu ikonu Panny Marie, a na tomto místě byl později postaven starý klášter. Ikona Panagia Tsambika byla totiž považována za zázračnou, protože způsobovala otěhotnění dlouhodobě bezdětných žen. Děti, které se takto narodily, bývaly pokřtěny jménem Tsambikos (muži) nebo Tsambika (ženy). Nevím sice, jak je to zde s přirozenou plodností, ale tato jména jsou mezi místními obyvateli skutečně nejčastější. A klášter – rekonstruovaný v roce 1770 - je považován za ochránce celého ostrova.
Pokud však z hlavní silnice – spojující historická města Rhodos a Lindos - neodbočíte doleva ke skalnímu klášteru Tsambika a budete pokračovat dál směrem na městečko Archangelos, čeká Vás v jedné zatáčce překvapení: další klášter Tsambika. Jedná se o tzv. nový klášter Panny Marie Tsambika, který byl postaven v roce 1760. Je prostornější než jeho starší skalní bráška, mnohem koukatelnější a přístupný. Je tvořen převážně velmi zdobným kostelem a samostatně stojící zvonicí.
A malá poznámka na závěr. Pouze v jednom průvodci jsem viděl napsaný název obou klášterů jako Tsampika. Pokud se však podíváte na to, jak se toto slovo píše v řečtině, je použití písmena „P“ zřejmě správnější. V článku ovšem ctím běžněji používaný mezinárodní výraz.