Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Mezi méně známé, ale určitě dostatečně pozoruhodné, památky španělského města Toledo patří také arabské lázně zvané Tenerias, tedy Koželužny. Jedná se pozůstatky – nebo spíše archeologické vykopávky – jednoho ze tří takových zařízení, která v dávné minulosti zdejšímu muslimskému obyvatelstvu sloužila (ve městech prý ale svého času fungovala až šestice takových lázní). Tyto arabské lázně jsou umístěny na pravém břehu řeky Tajo, v jižní části města a nedaleko kostela San Sebastian de las Carreras (asi 50 metrů od něj). V této souvislosti ovšem někteří odborníci předpokládají, že by arabské lázně Tenerías mohly být ve skutečnosti jen místem pro očistnou koupel před vstupem do lázní Al-Dabbagin, nacházejících se původně právě v místě současného kostela sv. Šebastiána.
Je přitom zajímavé, že tyto lázně byly objeveny a vykopány teprve nedávno, konkrétně v letech 1988 až 1989. A teprve o dalších osm let později byla tato oblast „podrobena“ řádnému archeologickému průzkumu, který potvrdil, že v období středověku se jednalo o velmi důležitou lokalitu. A také odhalil, že přívodní kanál a kanalizace, vybudované z cihelného zdiva, pocházejí z počátku 11. století.
Celý „lázeňský komplex“ je rozdělen do několika nezastřešených „místností“ i zaklenutých „kójí“ a je oplocen. Přesto není problém si ho celý obejít a z několika míst bez problémů prohlédnout. Nechybí čelní vyhlídková plošina s informačním panelem. Z něho se dozvíme, že muslimské lázně, občas také označované jako Archeologické naleziště Tenerías, se skládají mj. ze vstupní části, severozápadní části, zásobní cisterny, hlavních koupelí Bayt al-Maslah, severních latrín, chladící koupele Bayt al-bárid, teplé koupele Bayt al-wastani nebo sauny Bayt al-sajun.
Arabské lázně byly svého času vlastně víceúčelovým objektem, který sloužil pro účely hygienické, náboženské i společenské. Skládaly se většinou z několika za sebou umístěných místností a přístupových chodeb. Měly silné stěny a nízké klenby. Svým způsobem se jedná o napodobeninu lázní římských.
Na závěr pouze jedna technická informace. Autor článku se tímto omlouvá za výrazně sníženou kvalitu pozdně večerních fotografií, ale jednak prostě k arabským lázním dorazil později a jednak tak nějak očekával noční nasvícení. Případným zájemcům o noční návštěvu tohoto místa možná pomůže upozornění, že tady moc nepomůže ani pouliční osvětlení ...