Toledo – kostel sv. Jakuba (Santiago del Arrabal)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Jednou z mnoha toledských památek, tvořících historické městské centrum spadající od roku 1986 pod ochramu UNESCO, je krásný kostel sv. Jakuba. Tento katolický svatostánek z II. poloviny 13. století, postavený v mudéjarském stylu, najdeme v těsné blízkosti Nové brány Bisagra, tedy v severní části města. Kostel, nazývaný Santiago del Arrabal, tak stojí ve staré muslimské čtvrti a předpokládá se, že byl postaven na místě starší sakrální stavby, pravděpodobně mešity. Vzhledem k arabskému označení Arrabal je zřejmé, že kostel původně stál na okraji města.
Kostel je postaven z cihel a lomového kamene (spíše stabilizační suti) a charakterizují jej tři transeptové apsidy s množstvím slepých arkád s třemi různými typy oblouků. V trojlodním interiéru najdeme i dnes různé arabské symboly, jako je např. hamsa (neboli Fátimina ruka) či nápisy na dřevěných trámech otevřeného krovu. Klenby lodi (na tehdejší dobu a španělský kostel dosahují neobvyklé výšky 14 metrů) i kopule jsou gotické, oltářní obraz z 16. století renesanční. Jeho autorem je Francisco de Espinosa a zobrazuje výjevy ze života Krista a sv. Jakuba Většího. chrámovém mobiliáři najdeme také románskou křtitelnici, pozoruhodně zdobenou kazatelnu ze 14. století a několik náhrobníků.
Stavba kostela zřejmě probíhala v letech 1247 až 1265, ale základna věže je pravděpodobně podstatně starší, snad z přelomu 11. a 12. století. V roce dokončení sem byl instalován také nejstarší dochovaný náhrobek. Západní průčelí se nevyznačuje žádným horizontálním nebo vertikálním členěním a jistou dekorativnost vykazuje jen jeho středová část (slepá sdružená okna, slepé lomené arkády a portál s podkovovitým obloukem). Podoba štítu se opakuje v příčné lodi. Ve 20. století zde došlo ke stavebním úpravám, díky kterým vynikla krása tohoto chrámu, údajně patřícího k nejznámějším památkám Toleda. Zmizela totiž část budov, které ho obklopovaly i nepůvodní omítky.
A na závěr jedna zajímavost. Právě v tomto kostele proběhlo kázání dominikánského – později dokonce svatořečeného - kněze Vincence Ferrerského, který zde vyzval své ovečky k násilnému převzetí toledské synygogy a její následnou přeměnu na křesťanský kostel Santa Maria la Blanca. Tehdy se psal rok 1405.