Toledo - kostel sv. Šebestiána (San Sebastian de las Carreras)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Jednou z mnoha zajímavých sakrálních památek kastilského města Toledo je pomenší kostelík sv. Šebestiána, nacházející se na okraji starého města, nad korytem řeky Tajo a nedaleko starých arabských lázní. Tento kostel patří v Toledu k těm vůbec nejstarším (sportovní terminologií řečeno snad dokonce v této disciplíně získal bronzovou medaili) a předpokládá se, že jeho historie začíná někdy ve vizigótském období, tedy mezi lety 601 až 602. V té době byl snad malou bazilikou. Později, zřejmě na přelomu 10. a 11. století, se tento svatostánek změnil v mešitu Al-Dabbaguin, aby se následně – přesněji v letech 1168 až 1169 - stal i jednou z prvních mozárabských křesťanských staveb ve městě. Obdélná a převážně z cihel postavená budova je jakoby „zasunuta“ do svahu, spadajícího k hladině řeky. Její interiér rozdělují na malé trojlodí podkovovité oblouky nad sloupy se zdobnými hlavicemi. Klenba je tvořena dřevěným, částečně kazetovým, stropem. A to by teoreticky mohlo být vše. Tedy alespoň na úvod.
Poté, co se Koželužská mešita změnila v křesťanský kostel, došlo také k zpětné přestavbě minaretu na zvonici a k chrámové lodi byla připojena velká gotická kaple s rozetou. I v době stavebních úprav, které zde proběhly ve 13. století, byly zachovány některé prvky maurské architektury. Za vlády Carlose V., v roce 1520, došlo k rekvíraci zvonů pro válečné účely a na konci šestnáctého století zůstal tento kostel v podstatě téměř bez farníků. V 17. století změní chátrající stará budova orientaci hlavního průčelí a další úpravy pokračují také ve století následujícím, kdy je např. zbořena zmíněná kaple, na zdech se objeví omítky a kazetový strop i rám oltářního obrazu jsou pozlaceny. V 19. století kostel opět chátrá a ocitá se v poměrně dezolátním stavu. Znovu restaurován – a to z veřejné sbírky – je teprve v roce 1916.
Rozhodující chvíle ale přichází až v roce 1970, kdy je štítový kostel s malou sakristií kompletně rekonstruován a je mu navrácena jeho původní podoba. V té době jsou mj. odstraněny omítky ze stěn a stropů, čímž je obnoven strop kazetový. V současné době (od roku 2010) je tento kostelík s plochou přibližně 150 m2, jehož stěny byly svědky čtrnácti staletí dějin Toleda, kanonickým ústředím Mezinárodního bratrství výzkumníků (canónica de la Cofradía Internacional de Investigadores).