Toledo – brána Alfonse VI. (Puerta de Alfonso VI)
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Vzhledem k tomu, že kastilské Toledo nabízí svým návštěvníkům opravdu památky všeho druhu, jistě zde nikoho nepřekvapí ani přítomnost dochovaného městského opevnění, prolomeného hned několika krásnými městskými branami. Jednou z nich je cenná stavba z 10. století, tzv. Stará brána Bisagra (La Puerta Antigua de Bisagra), označovaná také jako Puerta de Alfonso VI, tedy Brána krále Alfonse VI. Kastilského. Umožňuje – coby někdejší hlavní městaká brána - vstup do historického centra Toleda a předpokládá se, že základy stavby pochází z někdejší maurské brány, která zde stávla snad již ve 4. století. Kdyby nebyli Mauři muslimové, mohli bychom ji tedy označit za raně křesťanskou.
Stará městská brána neboli Puerta Vieja de Bisagra je tvořena ve spodní části kamennými bloky a v té horní cihlou. Zatímco spodní část s mohutnými kamennými překlady pak připomíná spíše skutečnou pevnost, ta horní je spíše zdobná, elegantní a reprezentativní (kamenné sloupky nesoucí zděné podkovovité oblouky). V horní části pak můžeme vidět průzorová okénka někdejší strážnice.
Je přitom zajímavé, že po ukončení nadvlády islámu přestala být tato brána využívána a otevírala se jen při různých městských slavnostech a jiných výjimečných příležitostech. Díky tomu zchátrala a ke své bývalé kráse a slávě se navrátila teprve po své renovaci a znovuotevření. K němu ovšem došlo až v roce 1905.
Obě brány Bisagra, nacházející se v severní části starého města, kterou muslimové nazývali Bab al - Shaqra, jsou součástí historického centra Toleda a tudíž i prestižního Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Určitě právem …