Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Pro všechny příznivce památek, nějak souvisejících s městskou fortifikací, je jistě potěšitelné, že brána Bisagra se ve španělském Toledu zachovala až do dnešních dnů ve své Staré i Nové verzi. Většinu turistů zaujme spíše monumentální „dvojdílná“ brána Nová (Nueva), která pochází ve své současné podobě ze 16. století a má i své jméno arabské. Muslimové ji nazývají Bab al Shaqra a předpokládá se, že na tomto místě mohla stát podstatně starší brána již coby součást hradeb maurských. Jednotlivé informační prameny se však v tomto bodě až tak neshodují a není tedy zcela jisté, jestli se v tomto případě nejedná o údaje, týkající se spíše starší sestřičky Nové brány nebo dokonce obou bran jako celku.
Dějiny současné vstupní brány se začaly psát na konci I. poloviny 16. století, konkrétně někdy okolo roku 1540. Základní podobu dal bráně známý architekt, sochař a sklář vlámského původu Nicolas de Vergara Starší. Na stavbě se následně vystřídali Juan Benavides, Eugenio Sánchez a Alonso de Covarrubias, který ji v roce 1576 – a renesančním duchu - dokončil.
Nová brána Bisagra je tvořena dvěma zcela odlišnými částmi, mezi kterými se nachází malé nádvoří (přibližně 25 x 12 m) s postranními zděnými hradbami s cimbuřím a sochou krále Carlose V. A zatímco vnější – svou podobou spíše hradní - strana brány je tvořena dvěma kruhovými baštami a manýristickým obloukovým vstupem, vnitřní část završuje dvojice hranolových věží se střechami ve tvaru pyramidy. Tato část pro změnu silně připomíná kostel.
Dvojitá renesanční Puerta Nueva de Bisagra, která byla postavena jako městská brána pro jezdce a vozy a která se nachází na adrese Calle Real del Arrabal č. 26, je zdobena zejména působivým a velkým kamenným znakem Španělska s dvouhlavým orlem Habsburků. Tento symbol, nacházející se na obou stranách brány, doplňují dva hrady (symbol Kastilie), dva lvi (Leon) a malé granátové jablko (Granada). Nechybí ani zpodobnění symbolů Řádu zlatého rouna.
Obě brány Bisagra jsou součástí historického centra Toleda a tudíž i prestižního Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Určitě právem …