Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Synagoga
Název tohoto bývalého svatostánku židů i křesťanů můžeme přeložit jako chrám Panny Marie Bílé – tedy Neposkvrněné – a hned po vstupu do interiéru stavby zjistíme, že je toto jméno zcela na místě. Bílá barva prostě vnitřní prostoře této zajímavé a krásné památky, jejíž stavba byla zahájena i dokončena již v průběhu 12. století, vládne více než jednoznačně. Samotná historie někdejší synagogy, která je dnes spolu s historickým centrem španělského města Toledo pod ochranou UNESCO, už však zdaleka tak bez poskvrnky nebyla. A nepomohla ji ani dnes tolik propagovaná multikulturnost.
Santa Maria la Blanca byla totiž jako synagoga postavena – jako „největší a nejkrásnější synagoga ve Španělsku“ a na křesťanském území - již v roce 1180, a to v maurském slohu. Svou funkci plnila dvě století, aby byla po židovských pogromech, které v Toledu proběhly v letech 1355 a 1391, židovské obci zabavena a následně (roku 1411) změněna na mariánský kostel. Také v současné době je tato pozoruhodná stavba v majetku katolické církve, ale bohoslužby zde již neprobíhají. Bývalá synagoga je – za poplatek - přístupná veřejnosti a slouží většinou jako muzeum nebo kulturně-vzdělávací středisko.
Letopočet vzniku maurské stavby (1180) si dodnes můžeme přečíst na nápisu, zachovaném na jednom z trámů. Její interiér je rozdělen 32 osmihrannými pilíři a podkovovitými oblouky na pětilodní. Charakteristický je obrovský kontrast mezi velmi střízlivým exteriérem bývalé synagogy a jejím zdobným a propracovaným interiérem. V něm na první pohled upoutají zejména hladké bílé zdi a geometrické i rostlinné motivy dekorací vlysů a pilířových hlavic románského typu.
Původní podobu dal synagoze zřejmě stavitel Yosef ben Shoshan. V roce 1550 byl tento – již křesťanský – svatostánek změněn na “ubikaci” pro kající se hříšné ženy. Někdy v té době zde také vznikl cenný oltářní obraz (autoři Juan Bautista Vázquez Starší a Nicholás Vergara Starší) a proběhly stavební změny v horní části budovy (architekt Alonso de Covarrubias). V letech 1600 až 1701 zůstává objekt nevyužíván a postupně chátrá, aby sem byla v průběhu 18. století umístěna kasárna a po vpádu napoleonské armády na počátku 19. století vojenský sklad. Ještě v polovině téhož století je však někdejší synagoga prohlášena národní památkou a po španělské občanské válce přechází vládním dekretem zpět do rukou katolické církve.
Pozoruhodná toledská památka Santa Maria la Blanca následně sloužila jako „ stavební prototyp“ mnohým významným evropským i americkým synagogám, postaveným v 19. století. A na závěr ještě jedna důležitá informace: najdeme ji na adrese Calle de los Reyes Católicos č. 4.