Třebouňský vrch (825 m.n.m.) – nejvyšší místo Toužimské plošiny
Turistické cíle • Příroda • Kopec
Třebouň je malá obec, dnes součást města Toužim, od kterého leží vzdušnou čarou asi 5 km jižním směrem. Vesnice se nachází v těsné blízkosti silnice č. 20 (Karlovy Vary – Plzeň). Odbočit lze do ní dle ukazatele na dvou místech. Přibližně uprostřed obce, u autobusové zastávky, je kolmá cesta do kopce. Je na ní umístěno dopravní značení informující o zákazu vjezdu, proto je nutné zaparkovat automobil v obci, což není problém.
Dále je potřeba pokračovat po svých. Zabloudit by se nemělo, jelikož správný směr ukazuje zelená turistická značka. Cesta pokračuje stále do mírného kopce a člověk si může vybrat ze dvou možností. Buď půjde po značené pěšině, nebo po lesní štěrkové cestě uzpůsobené pro jízdu automobilů, které sem mají povolení.
V obou případech se po přibližně dvou kilometrech člověk ocitne na kótě 825 m.n.m., kde mu turistický ukazatel oznamuje, že se nachází na Třebouňském vrchu. Jedná se o nejvyšší místo Tepelské vrchoviny. Kdo si potřebuje odpočinout, může usednout na lavičku s přístřeškem. S výhledy je to trochu horší než by si člověk přál. Pouze v jednom místě je průsek převážně smrkovým lesem a tudíž možnost výhledu do okolí. Návštěvník je tady odměněn dalekým výhledem na krajinu okolo Blažejského rybníka.
Třebouňský vrch je stolová hora vulkanického původu s prudším jižním a mírným severním svahem, který spadá a ze kterého odtékají vody do údolí řeky Střely. Svým téměř dvěstěmetrovým převýšením nad okolní krajinou je Třebouňský vrch dominantou Toužimska.
Z hlediska českého geomorfologického členění je Toužimská plošina podcelek Tepelské vrchoviny. Na turistickém ukazateli umístěném na vrcholu Třebouňského vrchu je napsáno, že se jedná o nejvyšší vrch Tepelské plošiny. Nevím, zda se jedná o terminologii nebo jak tomu tedy doopravdy je, ale nejvyšším místem Tepelské vrchoviny (plošiny) je podle mne Podhorní vrch nacházející se nedaleko Mariánských lázní v nadmořské výšce 847 metrů.
Kdyby člověk pokračoval z vrcholu dále po zelené a přibližně po 400 metrech neodbočil vpravo po značené cestě, nýbrž šel rovně po lesní pěšině s minimálním převýšením, tak dojde po jednom a půl kilometru na Branišovský vrch (813 m.n.m.), což je jihozápadní podružný vrchol Třebouňského vrchu, se kterým vytváří pomyslný dvojvrchol. Tento kopeček, který kdysi nebýval zalesněný, je zajímavý kromě svého vzhledu také tím, že se zde na přelomu 18. a 19. století nacházela jedna z astronomických pozorovatelen význačného astronoma, vědce i geodeta Aloise Martina Davida (1757-1836). Stavba se bohužel nedochovala, ale člověk může putovat okolím po naučná Davidově stezce, která je věnovaná odkazu zdejšího rodáka.
Četl jsem, že každoročně 1. ledna pořádá Klub českých turistů v Toužimi spolu s obyvateli Třebouně zajímavou akci, Novoroční výšlap na Třebouňský vrch. Sám jsem se však zatím nezúčastnil, tak nemohu potvrdit.
V případě, že člověk nepoužije pro výlet do zdejší zajímavé krajiny automobil, tak v obci Třebouň zastavuje autobus a vlak je nejblíže u obce Luhov (cca 5km) nebo v Toužimi (cca 9 km).
Kdo nespěchá domů, tomu doporučuji v okolí návštěvu těchto míst, která jsem osobně prozkoumal:
- Branišovský vrch a Davidova NS:https://www.turistika.cz/mista/branisovsky-vrch-a-davidova-naucna-stezka
- poutní kostel sv. Blažeje:https://www.turistika.cz/mista/branisov-kostel-sv-blazeje
- klášter trapistů v Novém Dvoře s prodejnou vlastních výrobků:https://www.turistika.cz/mista/opatstvi-novy-dvur-a-prodejna-zajimavych-vyrobku
- smírčí kříž Nový Dvůr:https://www.turistika.cz/mista/novy-dvur-smirci-kriz
- zaniklá obec Dřevohryzy a její okolí: https://www.turistika.cz/mista/zanikla-obec-drevohryzy-a-jeji-okoli-v-zajimave-krajine-tepelske-vrchoviny
- kostel v obci Kozlov:https://www.turistika.cz/mista/kostel-nanebevzeti-panny-marie-ve-vesnici-kozlov
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/
Jeden z nejvyšších vrcholů Tepelské vrchoviny. Nachází se nad Třebouní, nedaleko Toužimi. Jde o třetihorní vyvřelou kupu. Z jejích svahu i z vrcholu samotného se rozkládají pěkné výhledy na Tepelskou vrchovinu, Slavovský les, Český les i Smrčiny. Na vrcholu postaveny dvě odpočívadla a Ohniště.