Počátek zdejšího opatství se vztahuje k 30. lednu roku 1999, kdy mniši objevili zchátralý Barokní statku Nový Dvůr. V květnu následujícího roku byly zahájeny stavební práce a 21. března 2001 (svátek svatého Benedikta) byl položen základní kámen kostela. Následovalo
20. srpna 2002 (svátek svatého Bernarda) založení kláštera Matky Boží v Novém Dvoře. 2. září 2004 byl kostel vysvěcen.
Jedná se tedy o nový moderní kostel, ale každý objekt jednou vznikl, každý má svoji historii. Je škoda, že není umožněna návštěva těm, co nevyznávají jejich víru. Ale zase na druhou stranu je potřeba respektovat jejich svobodné rozhodnutí. Bohoslužbu by asi bylo možné po předchozí dohodě navštívit, avšak asi by to nebylo férové něco předstírat. Mniši zde žijí, rozjímají, modlí se a zhotovují zajímavé věci. Každý klášter tohoto řádu se totiž musí uživit prací svých mnichů. Na Novém Dvoře chovají ovce, hospodaří v lese, vyrábíme hořčici a přírodní kosmetiku.
Například zdejší hořčice je vyráběna podle originální trapistické receptury. Jedná se o výrobek příbuzný druhu francouzské hořčice nazývané „Moutarde à l’ancienne“, což je možno přeložit „Hořčice postaru“. Hořčice je totiž vyráběna řemeslnicky a v malém objemu, z vybraného hořčičného semínka, které po namočení do octa smíchaného s vodou pocházející z lesů obklopujících klášter, je rozdrceno na mlýnském kameni, provoněno medem a moravským bílým vínem. Takto vyrobená hořčice je ručně plněna do sklenic, kde během několika týdnů dozrává a získává svoje nezaměnitelné aróma. Je určena k přímé spotřebě jako příloha i k přípravě dressingů a omáček pro různé druhy salátů.
Na okraji areálu se totiž nachází prodejna, kde je možno zakoupit zajímavé věci vyrobené v Novém Dvoře. Otevřeno je v sobotu: 13:15 – 13:50; 14:30 – 16:00. V neděli a ve sváteční dny 9:00 – 10:00; po mši svaté mezi 13:15 – 13:50 a 14:30 – 15:30. Produkty je rovněž možno objednat e-mailem, či telefonicky s doručením poštou na dobírku obvykle do 5 pracovních dnů. Na internetu je přehled zboží a jeho cena.
Kromě vlastních výrobků zde nabízí širokou paletu výrobků: džemy – ovocné rosoly – dietetické snídaně a sušenky – potravinové doplňky – vitaminové tablety pocházející z mateřského kláštera Sept-Fons ve Francii, kde mniši sídlí již od 12. století. Jejich tradice v pěstování ovoce a cereálií je dovedla k ovládnutí přírodního bohatství prostředí, kde žijí.
Nejjednodušší cesta je sem automobilem, například od silnice I/20 (Karlovy Vary – Plzeň). Mezi Třebouní a Bezvěrovem se odbočí na Nežichov a posléze na Dobrou Vodu. K objektu vedou ukazatele a před ním je zřízeno parkoviště. Autobus v okolí asi nějaký jezdí, ale nebude to žádná sláva, železniční stanice je nejblíže v Teplé.
*
Okolí jsem zatím moc neprocestoval, ale přece bych návštěvu některých míst doporučil: