Vyškov - bývalá židovská synagoga
Turistické cíle • Památky a muzea • Synagoga
Vyškov jsme navštívili během jednodenního výletu do tohoto jihomoravského města a shodou okolností jsme auto zaparkovali přímo u bývalé židovské synagogy. Paradoxně jsme si tak nejdříve mohli prohlédnout zadní část této budovy, která zde byla postavena roku 1885 v novorománském slohu.
Potom jsme zamířili na Masarykovo náměstí a kráčeli tak ulicí podél boční strany a když jsme konečně zabočili za roh, stanuli jsme u čelní strany bývalé synagogy. Z historie jsme se dozvěděli, že budova byla postavena na místě bývalých městských jatek. Velice nás zaujalo umístění synagogy na hlavním náměstí, které vypovídá o výjimečně tolerantním přístupu místních obyvatel a také nepochybně souvisí s působením vlivných židovských podnikatelů, kteří byli členové rady města.
Dále jsme se dočetli, že synagoga byla poškozena při požáru roku 1917 a poté opravena. Docela nás překvapilo, že pro malý počet věřících židovské komunitě dlouho nesloužila a roku 1929 byla prodána městu. V roce 1930 se totiž hlásilo již jen 44 osob k židovskému vyznání . Zjistili jsme,že v té době byl proražen nový hlavní vchod, vedoucí přímo z náměstí.
V letech 1931 - 1954 budova sloužila jako muzeum, nicméně pak bylo muzeum přesunuto do prostor místního zámku, které jsme o mnoho let později také navštívili. Nepřekvapilo nás, že synagoga byla odkoupena Církví československou husitskou, která budovu několikrát renovovala a že od roku 1957 slouží budova jako jejich modlitebna.
Přečetli jsme si také, že v letech 1968 a 1969 byla opravena plechová střecha, další úpravy budovy proběhly v roce 1990 a 1991, kdy byla narušena statika v důsledku bourání sousedního domu. Poslední stavební úpravy byly provedeny roku 2002. Nejvýraznější z provedených změn je pootočení orientace vstupu a svatostánku o 180° a nahrazení původní ženské galerie novým kůrem.
Samozřejmě jsme si nezapomněli židovskou synagogu prohlédnout. Viděli jsme prostornou halovou dvoupodlažní budovu, bez přístavků, obdélného půdorysu, krytou neckovou střechou. Dovnitř jsme se sice nedostali, ale dočetli jsme se, že původní hlavní vchod vedl z prostorů Zámecké ulice do předsíně, odkud pokračovali muži přímo do hlavního sálu a ženy vystoupaly po schodišti na ženskou galerii, zřejmě po jedné straně sálu. Bohužel jsme hlavní sál o rozměrech 10,8 x 20,0 m neviděli. Když jsme si budovu prohlédli, pokračovali jsme v prohlídce dalších památek, které se na Masarykově náměstí nacházejí. O nich se dočtete v mých dalších článcích.