Za rozhledy na Bludný
Nejen z rozhleden na Kelčském Javorníku, Hostýně či na Marušce se můžete v Hostýnských vrších potěšit dalekými výhledy. Jedním z takových míst je vrch Bludný. Dosahuje sice nadmořské výše jen 659 metrů, jelikož je ale jeho vrchol porostlý trávou (v níž se na severním svahu skrývají i chráněné rostliny), nabídne možná mnohem více, než jste před jeho zdoláním očekávali.
(Pozor – neplést si stejnojmenným kopcem Bludný (637 m) vypínajícím se nad kaskádami Bystřičky naproti vrchu Smrdutá – tahle skalnatá přírodní památka je od úpatí až po vrchol pokryta starým horským hvozdem a z jeho temena byste viděli leda tak… však víte co!)
Tenhle „náš“ Bludný je součástí hřebene táhnoucího se od Trojáku k dědince Lázy a celá tahle hřebenovka je pro turisty i poutníky na kole dobře přístupná po zeleně značené turistické cestě a trase NS Tesák. Od hostince na Trojáku je to k rozhledničce na vrchu Maruška asi 1.7 km a od ní na Bludný už jen necelých tisíc metrů.
Ono jeho témě úplně holé není, neboť je obzváštňuje solitérní a notně rozkošatělý javor klen. V jeho stínu se nachází lavička, turistický rozcestník a mapa a také webkamera.
Nás ale bude za příznivého počasí zajímat především to úžasné výhledové kruhové panoráma.
Pokud se postavíme tak, aby náš zrak nejprve směřoval k severovýchodu a budeme se postupně točit po směru hodinových ručiček, uvidíme nejprve hřeben Veřovických vrchů s Velkým Javorníkem (917 m), Radhošť (1190 m) a Lysou horu (1323 m). Dále Vsetínské vrchy s Klenovem (678 m) a Štípou (707 m).
Z Javorníků pak úplně vzadu na obzoru Hričovec (1059 m), před ním Velký Javorník (1071 m) a Stratenec (1052 m). Více napravo vystupuje Čerňanská Kyčera (885 m) a za hlubokým Papajským sedlem se majestátně vypíná rozložitá hora Makyta (923 m).
Z „Hostýnek“ před námi vidíme Křížový (670 m), Ratibořský Grúň (678 m) a Drastihlavu (695 m).
Směrem k jihu se nedaleko od nás nachází rozhledna Maruška, více napravo spatříme Kyčeru (757 m), rekreační středisko Tesák se sjezdovkou a nad ním se vypínající mohutný masív Čerňavy (844 m). Před námi v popředí tvoří kulisu kopců vrch Ožiňák (683 m) a Sochová (741 m).
No a obzor za nimi vyplňuje masív nejvyššího „Topu“ Hostýnských vrchů – Kelčského Javorníku, jehož 865 metrů vysoké témě je navýšeno vysokou rozhlednou.
Ve zbývající výhledové výseči pak v dálce vidíme část Kelčské pahorkatiny a ten málo zřetelný a namodralý kopcovitý horizont v dálce už patří Oderským vrchům.