Za unikáty do Hořic
Zajímavá historie, malebné okolí, rozmanité atraktivity, často zcela unikátní, to jsou motivace k návštěvě města „kamenné krásy a sladkých trubiček“, jak mu s nadsázkou říkají sami domácí obyvatelé. Neobyčejných objektů zájmu turistů je tu skutečně mimořádné množství…
Díky vlídnému klimatu existovalo zdejší osídlení již v době paleolitu. První doložená osada tu byla zaznamenána již v polovině 12. století. Pokrývala vrch Gothard, dnes posetý sochařskými výtvory. Samo město později sestoupilo na jeho úpatí. Do historie se tu počátkem 15. století zapsalo husitské hnutí. Žižkovi bojovníci na Gothardu porazili šiky panské jednoty. V držení panství se poté vystřídala celá řada feudálů. Koncem 18. století v Hořicích vyniklo obrozenecké hnutí. Po nejničivějším požáru v polovině 19. století vyvstala akutní potřeba stavebního kamene, proto byla otevřena těžba v četných okolních lomech. Zdejší osvědčený, kvalitní pískovec pak putoval i na stěžejní stavby po celé zemi a přispěl k hospodářskému a průmyslovému rozvoji regionu. Proto nepřekvapuje, že roku 1884 byla založena proslulá odborná škola zpracování kamene. Mezi jejími absolventy objevíme slavná jména, jako Quido Kocián, Jan Štursa, Bohumil Kafka, Otakar Kubín, Marie Wagnerová-Kulhánková, Kurt Gebauer a mnohá další. Letos tedy město oslavuje 140. výročí vzniku dnešní Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické. Tato instituce ovlivnila nejen řady svých absolventů a absolventek, ale celé Hořice i okolí. Významně podpořila rozvoj tradice kamenosochařství, která proměnila městský veřejný prostor. Nejvýrazněji to zaznamenáme ve Smetanových sadech - parku, zkrášleném vice než deseti sochařskými pomníky. Stojí tu i první kamenné zpodobení Bedřicha Smetany na světě od sochaře Mořice Černila. Sochařská škola iniciovala vznik hořické Galerie plastik, která nejprve po několik desetiletí sídlila v budově školy. Obě instituce byly propojeny i personálně a galerie díky tomu získávala pro svou sbírku práce, vzniklé ve škole. Letošní výročí připomíná Městské muzeum a galerie výstavou právě v Galerii plastik. Expozice, nazvaná To, co zbylo – vznikla z děl absolventů a absolventek sochařské a kamenické školy. Potrvá do 14. července t. r. Jejím záměrem je podtržení uměleckého, pedagogického i obecně hodnotového odkazu studia na této škole. Prostřednictvím děl pěti autorů se výstava obrací jak do historie, tak k živé přítomnosti, aby zdůraznila i význam samotného zrodu instituce. Ta trvale ovlivňuje kulturní dění v Hořicích a dodnes vychovává mladé adepty dalšího studia.
Plastiky jsou díky své unikátnosti v Hořicích turistickým magnetem č. 1. Na svazích vrchu Gothard můžeme obdivovat desítky děl, vytvořených během sochařských sympozií mezi lety 1966–2000. Sídlí tu dnes i Galerie plastik se zmiňovanou výstavou. Náměstí vládne novogotická radnice a neorenesanční Městský dům se secesním Divadelním sálem. Zaujme i barokní mariánský sloup a kašna, zvaná Čtvero ročních období. Za radnicí vyhlíží věž barokního děkanského kostela Narození Panny Marie, vystavěného dle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera v letech 1741–1748. Osloví nás mimořádně bohatou výzdobou i akustikou. Za zhlédnutí nepochybně stojí monumentální neorenesanční hřbitovní portál, kolektivní sochařské dílo žáků sochařsko-kamenické školy z let 1893-1907. Robustní Masarykova věž samostatnosti dnes tvoří památník obětem minulých válek s malým muzeem v přízemí a nad ním vyhledávaná rozhledna. Na její základní kámen T. G. Masaryk osobně poklepal. Kolem ní se jednou do roka rozkládá depo motocyklových závodů „300 zatáček Gustava Havla“. Mezi další pozoruhodná místa patří např. Židovský hřbitov s blízkou synagogou, Husův pomník, Smetanovy sady (m. j. se sochou Krakonoše od Ladislava Šalouna), Husitská mohyla na Mohejlíku, barokní zámeček, či městské muzeum na náměstí.
A zdejší unikáty? Až za hranicemi Česka – díky exportu - jsou populární Hořické trubičky. Historie praví, že bývaly oblíbenou pochoutkou císaře Napoleona a sem se dostaly od jeho kuchaře v době napoleonských válek, který recept místním odtajnil z vděku za přátelské přijetí. Jako vyhledávaný suvenýr jsou k mání ve speciálním obchodě na náměstí. V západní části hořického zámku láká především kluky a táty, ale i ostatní fandy motorismu Muzeum silničních závodů. Každoročně doplňovaná a obměňovaná expozice obsahuje desítky závodních strojů, kombinézy, trofeje a další pozůstalosti z akcí, ale i odkazů slavných českých i zahraničních závodníků. Za příznivého počasí nás dále okouzlí koupaliště Dachova - stylová secesní plovárna s unikátní prvorepublikovou architekturou a písečnou pláží. Návštěvu Hořic si můžeme obohatit účastí na některé ze zbývajících letošních událostí, jako bude např. ve dnech 18. - 20. července The Legends Rock Fest, 10. - 11. srpna Český Tourist Trophy–IRRC, či 31. srpna Slavnost Hořických trubiček. Kdyby nám pak ještě zbyl čas, blízké Krkonoše nám nabídnou řadu dalších možností, jak naplnit volný čas novými objevy a zážitky.
Miroslav Navara
Nadmořská výška:
311 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.412, 15.346)
WWW stránky:
Poslední aktualizace: 30.5.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Staré Místo
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Za unikáty do Hořic
Staré Místo - kostel sv. Františka
Kostel
Obec Staré Místo se nachází na místě původního města Jičín, o kterém se písemnosti zmiňují již roku 1297, v souvislosti s úmrtím manželky krále Václava II., Guty, které tehdy panství patřilo. Po založení současnéh…
0.7km
více »
Čejkovice (JC)
Vesnice
Čejkovice - obec doložená roku 1327 jako součást velišského panství. Středověký význam obce je doložen silničním napojením na Jičín. Dodnes je dochována stará nepoužívaná silnice, která vedla po hrázi zaniklého rybníku Poráku a je tak pozůstatkem středověkého trasování cest. Od roku 1635 do roku 1848 byla obec v majetku rodu Schliků. Roku 1717 byl na návsi vztyčen sloup se…
1.1km
více »
Cyklostezka Popovice - Jičín
Trasa
Cyklostezka o délce cca 550 metrů spojuje Popovice s Jičínem, na tuto stezku navazuje po cca 200 metrech další stezka kolem Ronalu o délce cca 1 km. Povrch je tvořen zámkovou dlažbou a tak pro inline bruslaře vhod…
1.6km
více »
cyklostezka Jičín - Popovice
Turistická trasa
Cyklostezka o délce cca 550 metrů spojuje Popovice s Jičínem, na tuto stezku navazuje po cca 200 metrech další stezka kolem Ronalu o délce cca 1 km. Povrch je tvořen zámkovou dlažbou a tak pro inline bruslaře vhod…
1.6km
více »
Popovice - kostel Narození Panny Marie
Kostel
Popovice - dominanta obce, Kostel Narození Panny Marie, se nachází na návrší uprostřed vsi. Současný kostel byl vystavěn v letech 1663-70 nedaleko místa kostela původního, který byl pobořen v roce 1780. Boční oltáře uvnitř kostela byl přeneseny z valdického kláštera. V místě původního kostela byla později postavena fara.
1.8km
více »
RETRO soboty v Českém ráji.
Tipy na výlet
Dnes bych Vás chtěl pozvat do Českého ráje na pravidelné - prázdninové - dopravní - RETRO soboty. Ke 130 výročí trati Kopidlno - Dolní Bousov - Bakov nad Jizerou jezdí každou červencovou a srpnovou sobotu výletní …
2.2km
více »
Veliš - kostel sv. Václava
Kostel
Obec Veliš se nachází na jižním úpatí stejnojmenného vrchu, na kterém stával i stejnojmenný hrad Veliš. První písemná zmínka o vsi je doložena již roku 1143, tímto je jednou z nejstarších doložených obcí na Jičínsku. V dalších staletích je historie obce spjata s Velišským panstvím jehož majiteli byli např. Vartenberkové, Trčkové i Albrechtech z Valdštejna, posledními majiteli…
2.4km
více »
Veliš, kdysi významný hrad východních Čech.
Tipy na výlet
Při našem pobytu v Českém ráji jsme měli vrch Veliš skoro stále před očima. Na jeho vrcholu jsou zbytky hradu, který patřil k těm nejvýznamnějším v rámci východních Čech. I když první…
2.5km
více »
Jičín - kostel Panny Marie ze Sale
Kostel
Špitální a hřbitovní ranně barokní kostel byl založen roku 1629 na Novém Městě, někdejším jičínském předměstí. Stavba byla postavena dle plánů A. Spezzy, dokončena byla roku 1668, Věž byla ke kostelu přistavěna roku 1718. V okolí kostela se nachází několik barokních soch.
2.5km
více »
Veliš
Tipy na výlet
Míříme k dominantnímu vrchu Jičínska, k vrchu Veliš, který se nachází cca 3,5 km jihozápadně od Jičína. Jdeme za výhledy a za poznáním historie hradu Veliš. Hrad byl založen kolem r. 1300, v roce 1337 byl od Jana …
2.6km
více »
Veliš - výhledy do kraje
Vrchol
Veliš - čedičivý vrch a hradní zřícenina, dnes vrcholu dominuje z dálky viditelný nivelační bod. Z vrcholu se nabízí krásné výhledy na Jičínsko, Zebín, Tábor, Bradlec, Kumburk, Krkonoše, Český ráj - Trosky, Vyskeř…
2.6km
více »
Hrad Veliš
Tipy na výlet
Máme v plánu postupně navštívit všechny zříceniny hradů Českého ráje. Dnes padla volba na Veliš na Jičínsku. Jedeme tedy do Jičína, odkud pak do městyse Podhradí. Malé pozůstatky hradu se nacházejí na stejnojmenn…
2.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Vokšice - zámek
Vesnice
Vokšice - obec 3 km jihozápadně od Jičína historicky připomínaná roku 1327, kdy ji jako součást velišského panství dal král Jan Lucemburský do zástavy Vartenberkům. V polovině 17. století, kdy byl nařízením císařs…
2.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Vokšice – zámek a galerie Kovošrotu
Zámek
Vokšice jsou malou vesničkou, nacházející se nedaleko Jičína. Obec je poprvé písemně zmiňována – coby součást velišského panství - již v roce 1327, kdy byl jejím majitelem král Jan Lucemburský. Tato ves se v průb…
2.7km
více »
Jičín - městské hradby
Pevnost, opevnění
Dochovaná část městských zděných hradeb se nachází v prostoru mezi Valdickou branou, zámeckým parkem a Koštofrankem. Část vnitřních hradeb je zakomponována do zámeckého parku. U venkovní části hradeb Na Koštofrank…
2.8km
více »
Jičín - zámecký park
Park
Jičínský Zámecký park se nachází jižně od budovy zámku. První návrhy na parkovou úpravu byly vypracován v roce 1937 zahradním architektem B. Duchačem - Vyskočilem a ing. arch. Č. Musilem. K realizaci návrhů bylo p…
2.8km
více »
Jičín
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
2.8km
více »
Jičín - Valdštejnský zámek, muzeum
Muzeum
Jičínský zámek je spolu s Valdickou bránou a kostelem sv. Jakuba dominantou Valdštejnova náměstí. Historie místa spadá do doby, kdy si Mikuláš Trčka z Lípy v domě čp. 1 zřídil sídlo, které bylo v letech 1607-1608 …
2.9km
více »
Jičín - Rumcajsova ševcovna
Muzeum
Rumcajsova ševcovna se nachází na levé straně ulice Pod Koštofránkem, tj mezi autobusovým nádražím a Valdickou bránou. V expozici, která je věnována spisovateli Václavu Čtvrtkovi a malíři Radku Pilařovi, zejména d…
2.9km
více »
Pohádkové město Jičín.
Tipy na výlet
Den je od rána jako vymalovaný a náš výběr pro odpolední výlet padl na pohádkové město Jičín. Navíc je dnešní cíl od Rybníčku, kde dočasně bydlíme, co by kamenem dohodil. Po necelých deseti…
2.9km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Muzeum
Valdštejnský zámek v Jičíně je sídlem Regionálního muzea a galerie Jičín - Muzea hry. Naleznete zde stálou expozici soustřeďující se na historii města Jičína a jeho okolí. Celá expozice je návštěvníkům představen…
2.9km
více »
Jičín - kostel sv. Jakuba Většího
Kostel
Se stavbou děkanského kostela sv. Jakuba Většího bylo započato v r. 1627. Po požáru v roce 1681 byl barokně upraven. Dnešní podoba je po dalším požáru z roku 1768. Se sousedním zámkem je kostel spojen chodbou. Zaj…
2.9km
více »
Jičín - město pohádek
Tipy na výlet
Jedeme do jednoho z nejkrásnějších českých měst, do vstupní brány do Českého ráje a do města pohádek…… Nejvýznamnější historie města je zřejmě nejvíce spojena s obdobím Albrechta z Valdštějna, který v Jičíně zanechal svůj „otisk“. První písemná zmínka o Jičínu je však již z roku 1293. Městu dominuje Valdštejnovo náměstí se zámkem a Valdickou bránou, u které se nachází kostel…
3km
více »
Jičín - Bradlec - Kumburk - Nová Paka
Trasa
Z Jičína se dáme po červené turistické značce a Libosadem směřujeme k Valdštejnské lodžii a dále k Valdicím. Za Valdicemi opustíme červenou značku a u odbočky na Soběraz se dále držíme značk…
3km
více »
Jičín - Brada - Prachovské skály
Trasa
Z Jičínského Valdštejnova náměstí se vydáme po modré značce k rybníku Kníže a dále do obce Kbelnice. Po překročení silnice č. 35 již stoupáme k obci a vrchu stejného názvu Brada. Po „kochací“ zastávce na vrcholu Brada pokračujeme podél Přivýšiny (možno vystoupat na vyhlídku) k obci Prachov. Od pomníků prusko-rakouské války r. 1866 „přesedláme“ na značku červenou a míříme do…
3km
více »
Jičín - nejen město pohádek
Tipy na výlet
Vydáváme se do Jičína. Z Prahy jedeme po rychlostní silnici R10 na Mladou Boleslav a odtud po šestnáctce až do Jičína. Je hezké počasí, tak se cestou do Krkonoš zastavíme na kávu a podíváme se Jičínu na zoubek. Auto necháváme zaparkované na placeném parkovišti nedaleko centra, kousek od autobusového nádraží. V Íčku se dovídáme základní informace. To, že město Jičín leží na…
3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Jičín - Valdická brána
Rozhledna
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou dochovanou z původních tří bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva, při stavbě byly využity…
3km
více »
Jičín - Valdštejnovo náměstí
Náměstí
Přirozeným centrem Jičína je historické Valdštejnovo náměstí. Dominantní částí náměstí je strana jižní s budovou zámku, kterou v rohu doplňuje Valdická bránou s kostelem sv. Jakuba. V prostoru obdélníkového náměst…
3km
více »
Jičín - Aqua Centrum, plavecký bazén
Aquapark
Jičínské Aqua Centrum slouží veřejnosti od roku 1998, nachází se v areálu sportovních zařízení. V areálu se nachází plavecký bazén o délce 25 x 8 metrů s teplotou vody 24 - 26°C, dětský bazén o délce 12,5 x 8 metr…
3.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály
Rezervace
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l.
Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
7.8km
více »