Loading...
Trasy • Pěší trasa • Střední náročnost
Doufám, že jste se dobře rozcvičili, protože nás čeká poměrně dlouhá etapa, ale o to víc na ní bude zajímavostí.
Začínáme v Novém Jičíně, který se může pochlubit neobvykle vysokým počtem pamětihodností, které tvoří Městskou památkovou rezervaci vyhlášenou v roce 1967. Hlavním lákadlem trasy je renesanční zámek proslavený unikátní expozicí o historii a výrobě klobouků. Více než dvě stě let dlouhou tradici výroby klobouků připomíná interaktivní expozice, digitální zkoušírna, ateliér s dětským koutkem. Tady si můžete z kloboučnických polotovarů vyrobit vlastní suvenýr anebo si vybrat některý z klobouků a pak poslat svou fotografii přátelům a známým jako originální pozdrav z výletu.
Po červené značce putujeme směr městečko Štramberk a už z dálky vidíme rozpůlený kopec Kotouč. Pokud máme štěstí a neproudí kolem mraky turistů, můžeme si prohlédnout jeskyni Šipku známou zejména kvůli nálezu zlomku spodní čelisti neandrtálského dítěte. Při své cestě k Trúbě nesmíme zapomenout na Muzeum Zdeňka Buriana. Připravují zde sezónní tématické expozice s díly tohoto světoznámého malíře pravěku a dobrodružství. Kdo z nás nečetl Lovce mamutů, že?
Hrad Štramberk nám po zdolání několika desítek schodů nabídne úžasný výhled na malebné okolí města. Další zajímavý bod, který z hradní věže uvidíme, je rozhledna Bílá hora na nejbližším kopci. Na první pohled železná konstrukce je unikátní v tom, že se autor nechal inspirovat strukturou DNA, takže se schody podobným způsobem obtáčí kolem betonového sloupu.
Spouštíme se dolů z kopce, abychom to stihli do města „tatrovek“. Nicméně ještě míjíme Váňův kámen a o úroveň níže je v místech bývalého vápencového lomu neobvyklá Botanická zahrada. Základem je kamenný labyrint, který navozuje pocit antického prostředí. A co je úžasné, že tato zahrada byla zrekultivována po původním škvárovém fotbalovém hřišti a předchozím smetišti. Rozhodně stojí za zastávku.
Po naučné stezce Lašská – Kopřivnice vcházíme do města Kopřivnice. Před muzejními prohlídkami si ještě „odskočíme“ na rozhlednu Bezručova vyhlídka a pěkným okruhem po kopci se vrátíme zpátky přes Raškovu vyhlídku a zříceninu hradu Šostýn. U nádraží v Šustalově vile se stálá expozice věnuje někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, zejména pak malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi. Netrpělivě ovšem čekáme na prohlídku Technického muzeum Tatra. Automobilka Tatra představuje muzeu velkolepou sbírku těch nejkrásnějších automobilů a zajímavostí. Je zde vystaveno na 70 automobilů, nespočet modelů, motorů a světových unikátů.
Pokud se nezastavíme na koupališti, minigolfu nebo bazéně, žlutá značka nás nasměřuje do města Příbor. V soutěži o nejslavnějšího rodáka by se Příbor mezi českými a moravskými městy umístil hodně vysoko, protože jméno Sigmunda Freuda zná celý svět. Freudovi jsou v Příboře věnovány dvě expozice; první najdete v rodném domě v Zámečnické ulici, druhou je Pamětní síň v příborském muzeu v budově bývalé piaristické koleje. Za vidění stojí také kostel Narození Panny Marie, pravděpodobně stejně starý jako samotné město.