Adventní Pardubice nejsou jen vánoční trhy na Pernštýnském náměstí
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Za kulturou • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Letošní pardubické vánoční trhy sice jako obvykle ovládly hlavně zdejší Pernštýnské náměstí, ale nebyly jen o něm. V každém případě je toto náměstí natolik stylové, že se zde chvílemi cítíte jako na středověké tržnici. A jedno ze dvou hlavních měst východních Čech toho umí využít. I když asi ne naplno …
V každém případě jsme se vydali tento stav „zkontrolovat“. Vyrazili jsme hned první možný den (tedy v sobotu 26.11.2022), a to za pomoci vlakové soupravy Českých drah. A mohu zodpovědně prozradit, že tak „narvaný“ vlak, kdy byly přeplněné i chodbičky a záchody, jsem naposledy zažil ještě „za komančů“ nebo při návratech z velkých polistopadových koncertů á la Pink Floyd …
Za čím jedeme?
Vánoční trhy jsou i v Pardubicích akcí populární a oblíbenou, takže jsme očekávali velký zájem „diváků a posluchačů“. Zvláště, když si kvůli nesmyslným „proticovidovým“ opatřením minulé vlády našinec této atrakce pár let neužil. Dopoledne to ještě byla „slabota“ a u mnohých stánků jsme postávali zcela osamoceni (což nám – pochopitelně – nijak nevadilo), ale odpoledne už davy houstly a téměř u všech stánků se tvořily fronty.
Těmto stánkům tradičně vévodí ony punče, svařáky a medoviny, ale vybrat si tady toho můžete podstatně více. Maso (nad plameny se točily vepřové kýty), uzeniny (nejvíce snad různé čabajky a klobásy), sýry (typ slovenská farma), trdelníky (i rumový), čepice, kožešiny nebo vánoční svíčky. Chybět, samozřejmě, nemohl ani stánek Charity, pultík se jmelím a prodej věhlasného pardubického perníku.
Pro nás osobně byla téměř zajímavější nabídka na Přihrádku než standardní trhy na Pernštýnském náměstí. Nejde ovšem o to, že se zde prodávalo pivo a guláš, ale dala se zde koupit také dobrá kniha, pohledět na práci dráteníčka nebo si vytvořit svou vlastní baňku. Navíc je toto místo tak nějak komornější a „vánočnější“ …
Velkou část denního programu nám zabrala kultura, konkrétně návštěva několika menších výtvarných výstav, Většina z nich probíhala přímo na Pernštýnském náměstí, ale protože právě ty již skončily, blíže se o nich nezmiňuji. Pardubický zámek je ovšem od náměstí vzdálen, co by kamenem dohodil, a jeho nabídka je poměrně bohatá. Navíc ani tady vánoční atmosféra nechybí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Kromě nabídky stánků na Pernštýnském náměstí a na Přihrádku jsme využili také „kebapárny“ na třídě Míru. A rozhodně jsme neměli důvod si stěžovat …
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tradiční Líbilo / Nelíbilo tentokrát změním na Pobavilo nebo potěšilo / Nepotěšilo.
Pobavilo nebo potěšilo: Fakt, že v Pardubicích – stejně jako předtím v Olomouci – odstartovala vše koncertní Queenmania a že i tady byli prodejci velmi často z Moravy, popř. Slovenska (možná i proto se kvalita i ceny zvýšily). Skutečnost, že obří baňky na vánočním stromu jsou stejné (jen omšelejší) jako v roce 2013, kdy jsme tady byli naposledy. Lehce nepochopitelné stěhování informačního centra těsně před zahájením vánočních trhů. Aprílové počasí, kdy chvílemi za polojasna zapršelo a při zataženu zasvítilo slunce (hlavně, že jsme ani jednou „natvrdo“ nezmokli). A mou osobní radostí byly úspěšné pokusy poprvé nahlédnout do interiérů několika historických domů i jednoho kostela.
Nepotěšilo: Skutečnost, že (snad i kvůli vánočním trhům na Pernštýnském náměstí) končily mnohé zajímavé výstavy v Pardubicích hned o prvním adventním víkendu, takže jsme sem museli zajet dříve, než jsme původně plánovali. A tradičně i (ne)funkčnost Českých drah, i když tentokrát jsme alespoň měli štěstí na skvělou průvodčí (jak by řekl jeden náš kamarád: „Ona fakt byla hezká, inteligentní, pohotová a vtipná? Tak to musel být chlap!)“.
Ostatní informace
Pardubické vánoční trhy se letos v centru „starého“ města konají od 26. listopadu do 23. prosince (některé stánky s pevnými poživatinami však prý budou fungovat až do 6. ledna 2023). Mnohé jistě potěší, že je jejich program hodně zaměřen na ty nejmenší. Ti starší ovšem na „středověce nevelkém“ Pernštýnském náměstí asi nejvíce ocení tradiční záležitosti v podobě svařáků, punčů, klobás, trdelníků a podobných „maličkostí“. A zejména za nepříznivého počasí jistě každého potěší kryté konzumační stolky využívající stylové dřevěné soudky.
Ceny punčů se pohybují mezi 55 a 89 Kč, trdelníky prodávají za 60 až 70 Kč a klobása byla za stovku. Masné výrobky byly většinou oceněny na 590 Kč za kilo, nevelký balíček korbáčků na cca 200 Kč a čepice s (prý) pravou kožešinovou bambulí na čtyři stovky. O moc víc jsme toho nezaregistrovali.
A i když může někdo možná získat pocit, že je článek místy spíše kritický, není tomu tak. I když tady o startovací sobotě možná ještě nebyla ta pravá atmosféra - a vánoční strom se rozsvítil až o den později - i tak jsme si návštěvu (před)adventních Pardubic užili.
Zcela na závěr ještě jedna důležitá technická informace, a to oficiální otevírací doba stánků. Ta je ve všední dny od 10,00 do 19,00 hod. a o víkendech od 10,00 do 20,00 hod.