Loading...

Argenta aneb krvavá cesta za poznáním

Tipy na výlet Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Výlet do severoitalské Argenty, nacházející se mezi hlavními historickými městy dvou provincií v oblasti Emilia-Romagna, tedy Ravennou a Ferrarou, pravděpodobně nikdo nepodnikne jen tak ze svého bydliště. Možná tak výlet virtuální nebo starou osvědčenou metodou – tedy prstem po mapě. Pokud však někdo tráví dovolenou na „městských“ plážích v okolí Ravenny a jeho krev je neklidná, tak se snaží cestovat. I já tedy opustil letovisko Lido Adriano a jeden ze svých výletů nasměroval do tohoto téměř pětadvacetitisícového města. Z Lida do Ravenny je to pár kilometrů příměstskou autobusovou linkou a potom už mě čeká vlak směr Ferrara. Od Ravenny je Argenta vzdálena 41 kilometrů a protože i regionální vlaky jezdí v Itálii – pokud tedy železničáři zrovna nestávkují – opravdu načas, jsem za chvíli na místě.

Za čím jedeme?

Jistou představu o rozmístění zdejších památek mám, takže město nechám na později a vyrazím hned k jedné z nejvýznamnějších z nich. Jedná se o mariánskou svatyni zvanou Celletta, která se nachází asi dva kilometry od centra při silnici na Ravennu. Vracím se tedy zpět kolem železniční trati k této – původně renesanční a později barokizované – okrouhlé stavbě s obvodovými kaplemi. Stavbě architekta Marca Nicola Balestriho a Giana Battisty dall'Aleotti, která se stala svatostánkem, skrývajícím zázračný obraz Panny Marie. A také stavbě, která bez jakékoliv újmy na zdraví přežila velké zemětřesení v roce 1624, které jinak zničilo téměř celé město, ale nezvládla bombardování Argenty spojeneckými vojsky v průběhu II. světové války. Smutná vizitka moderní doby. Současná podoba chrámu je dílem obnovy v roce 1954 a je to s ní jako v tom vtipu o manželkách. Znalce a milovníka památek uspokojí, ale rozhodně nenadchne.

Vracím se do města, které obklopuje krásná příroda přírodních rezervací a národních parků údolní nivy mezi deltou řeky Pád, šestou nejdelší řekou Itálie Reno a „říčky“ Idice, která se do Rena nedaleko odsud vlévá. Města, které svým návštěvníkům nabízí příjemnou poklidnou atmosféru i něco té historie. Města, které bylo možná založeno již starými Římany, ale pravděpodobněji až v letech 425 – 430 ravennským biskupem Esuperanziem. Bohatého města, které mělo ve své historii neuvěřitelnou smůlu, zejména na polohu. To se projevilo při bojích mezi ferrarskou větví rodu d´Este a ravennskou šlechtou. Hospodářský pád Argenty započal rokem 1598, kdy se město stává součástí papežského státu. A je jistě zajímavé, že během druhé světové války byla Argenta opakovaně bombardována Američany a Brity, kteří viděli město jako nacistické operační středisko. Přitom byla Argenta – stejně jako mnohá další italská města včetně Ravenny nebo Jiří Kodet v Pelíškách – po válce oceněna medailí za chrabrost v boji proti fašismu.

Pomalu se procházím ve stínu domů v centru města a hledám informační centrum. Má to však malý háček; staré íčko je zavřeno a nové prostory místní informátoři ještě neotevřeli. Mám však štěstí, protože – nevím jaké s tím máte zkušenosti vy, ale já to zažil mnohokrát a mnohde – na malých městech bývá člověk mnohem úspěšnější než v tzv. velkoměstech. Větší klid, více materiálů a ochotnější lidé. Takže jsem pozván do prostor původní kanceláře. Jistým handicapem je pro mě absence znalosti cizích jazyků. Téměř každé slovo sice umím i jinak než česky, ale bohužel mé větné složenině ze slovíček anglických, německých, francouzských a ruských, které bych povinně okořenil italským výkřikem, by asi nikdo nerozuměl. Naštěstí mám relativně zdravé ruce a nohy a tak je pro mou maličkost vzápětí vyčleněno několik materiálů určených k přesunu stěhovacím vozidlem. S mapkou a plánkem města se hned cítím bezpečněji a lépe.

Vydávám se tedy k dalším důležitým památkám města. Tou první památka je farní kostel sv. Jiří (Pieve di San Giorgio), nacházející se na okreji Argenty, na pravém břehu řeky Reno. Byl založen ravennským biskupem Agnellem, pochází z roku 569 a je nejstarším kostelem v celé provincii Ferrara. Tento malý kostelík je dnes jednolodní stavbou, v jejímž interiéru můžeme obdivovat mramorový oltář a fragmenty byzantského malířství 12. století. Zbytky freskové výzdoby a mozaiky ravennského typu z 9. století, které zde byly objeveny, jsou v současnosti k vidění v místním muzeu v chrámu San Domenico. Pozoruhodný je však zejména portál z roku 1122, jenž je dílem Giovanniho da Modigliana a zobrazuje světce i alegorie jednotlivých měsíců v roce. A potěší i okolí kostela na okraji přírodní rezervace Svatého údolí Campotto. Kolem se totiž rozkládá příjemný park s dětským hřištěm, altánem a lavičkami.

Vracím se do města a čeká mě první velká nepříjemnost, kterou jsem během italských výletů zažil. Únava materiálu dokáže být sviňa a můj sportovní sandál praskl – již cestou ke sv. Jiří - na nejméně vhodném místě. Rozevírající se a vzápětí stažená hmota mi každý krok působí stále intenzivnější bolest. Snažím se myslet pozitivně, ale postupně vznikající puchýř na chodidle se stejně nakonec změní v krvácející plochu. Na nové botky u sebe nemám dost peněz a náplast, zakoupená v místní apatyce, moc nepomohla. Trpím však statečně a poznávám dál. Naštěstí už mě toho zase tolik nečeká a když je nejhůř, simuluji odpočinek u kávy a cigarety, později u piva … a cigarety.

Další památkou, která mě čeká, je modlitebna sv. Kříže (Oratorio di San Croce). Nebo přesněji řečeno venkovní pohled na dům místního stavitele G.B. dall'Aleotti z roku 1610, který modlitebnu „skrývá“ a kterému vévodí elegantní a harmonické průčelí s dvojúrovňovým sloupořadím (spodní sloupy jsou dórské, ty horní ionské) a třemi portály. Následuje zdejší katedrála sv. Mikuláše, patrona města. Původně byla postavena v roce 1122 na základech staršího chrámu z II. poloviny 8. století a jednalo se – podle všeho – o pozoruhodnou a důležitou stavbu. Prošla barokní přestavbou a později byla zcela zničena. Nově vystavěný kostel byl otevřen v roce 1954. Můj výletový pobyt ve „stříbrném městě“ se teď už pomalu blíží ke konci. Krátké korzo po náměstí Piazza Garribaldi s nárožní hodinovou věží, a poté odpočinek v kapucínském klášteru s kostelem sv. Vavřince (Chiesa di San Lorenzo e Convento Cappuccini), který byl postaven – alespoň podle pamětní desky u vchodu - v roce 1556. Kostel je jednoduchý – a jednolodní – s trámovým stropem a hlubokou apsidou. Vpravo od něj se nachází klášter, který byl dvakrát ve své historii využíván jako nemocnice (v polovině 19. století a od roku 1939). Komplex byl následně zrekonstruován a v současnosti slouží jako víceúčelové kulturní centrum. O to méně však působí „opravdu historicky“.

Zcela na závěr jsem si nechal kostel sv. Dominika (Chiesa di San Domenico), který je naopak typickým příkladem monumentální italské cihlové architektury 15. století. V jeho interiéru se nacházejí cenné fresky ferrarské školy z počátku 16. století, ale samotný kostel byl postaven již v období let 1495 až 1522. Původně se jednalo o dominikánský klášterní komplex, ale všechny budovy – vyjma kostela sv. Dominika – byly později zničeny. Vedle kostela se nachází vysoká štíhlá zvonice. Budova kostela prošla velkou rekonstrukci v roce 1973 a od roku 1998 zde sídlí Městské muzeum (Museo Civico) s několika desítkami uměleckých děl z období mezi 15. a 18. stoletím. Muzeum je – bohužel - přístupné pouze v sobotu a v neděli odpoledne, a tak to mám bez. Škoda, vlaky jezdí každou hodinu a docela rád bych se tam podíval. Snad někdy příště.

Teď už mě čeká jen cesta na okraj Argenty, kde se nachází vlakové nádraží. To je vlastně také historická památka, protože pochází z konce 19. století. Mám ještě čas si umýt bolavou - a lepkavě červenou (odtud ten bulvární titulek článku) - nohu pod proudem studené vody (štípe potvora, ale ta úleva) a dát si cigaretku. Pak se tak nějak zasním a najednou je tu vlak. Hbitě vyskočím, došlápnu na pravou nohu ... a je mi naprosto jasné, že podchodem to na další nástupiště už nestihnu. Takže přes koleje a nastoupit z opačné strany, která je proti otevření – samozřejmě – hydraulicky uzavřena. Poleje mě studený pot, ale hodní italští železničáři mi všemožně naznačují, že mám vlak v klidu obejít a nastoupit si z peronu. Jen nerad jim uvěřím a zkusím to. Neujeli mi a vlak získal jen minutové zpoždění. Ani spolucestující – moc jich ovšem nebylo – mi nenadávají, takže je vše v pořádku. Včetně příjezdu do Ravenny i autobusové přepravy do Lida Adriana. Tam mě čekalo odborné ošetření manželkou, skok do moře i bazénu a večerní hodokvas u vínka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytován jsem byl v Lidu Adriano u Ravenny, kde jsem také využíval výhod polopenze. S sebou jsem si vzal jen nějaké ovoce, tatranku a plechovkové pivo.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nebudu nikomu tvrdit, že Argenta je nejzajímavějším italským městem, které jsem kdy navštívil. Možná spíše naopak. Ale přesto to byl výlet příjemný a zajímavý a jsem rád, že jsem ho absolvoval a toto město si prohlédl. Mrzí mě jen to zavřené muzeum v San Domenico i nepřístupný interiér stařičkého San Giorgio. Vysloveným průšvihem pak byl onen prasklý sandál. Také jsem se naivně domníval, že najdu alespoň něco zachovaného z původní katedrály San Nicolo. A určitě je škoda, že jsem neměl čas na celodenní akci, v rámci které bych si mohl projít i nejzajímavější místa krásné přírody v okolí Argenty. A ještě bych asi měl přidat informaci, že tento výlet jsem uskutečnil v červnu roku 2004 a přiložená Fotogalerie je tvořena skeny fotografií 9x13 cm, které jsem zde tehdy pořídil.

Ostatní informace

Vstupné jsem neplatil nikde. Veškeré náklady tedy tvořily lístky na vlak a autobus, nějaké drobné do kasičky v Cellettě a uvedená konzumace (káva a pivo). Celkové náklady tak nepřekročily 15 euro.

Poslední aktualizace: 18.2.2014
Argenta aneb krvavá cesta za poznáním na mapě
fotka uživatele markyz63
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem poslat messengeremposlat viberemposlat whatsappem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Argenta aneb krvavá cesta za poznáním

Argenta - kostel sv. Dominika (la Chiesa di San Domenico)
Argenta - kostel sv. Dominika (la Chiesa di San Domenico)
Chrám
hodnoceni 10/10
Jedna z nejvýraznějších památek města Argenta - tedy chrám San…
0.8km
více »
Argenta - kostel sv. Jiří (Pieve di San Giorgio)
Argenta - kostel sv. Jiří (Pieve di San Giorgio)
Kostel
hodnoceni 10/10
Velmi cennou pamětihodností italského města Argenta je farní kostel…
2.4km
více »
Argenta - Celletta (Santuario della Celletta)
Argenta - Celletta (Santuario della Celletta)
Chrám
hodnoceni 10/10
Jednou z nejzajímavějších památek téměř pětadvacetitisícového severoitalského města Argenta…
2.6km
více »
Bagnacavallo - kostel sv. Petra v lese (Pieve di San Pietro in Silvis)
Bagnacavallo - kostel sv. Petra v lese (Pieve di San Pietro in Silvis)
Chrám
hodnoceni 10/10
Kostel San Pietro, řečený in Silvis, je skutečnou perlou téměř sed…
24km
více »
Bagnacavallo aneb cesta historií milého města
Bagnacavallo aneb cesta historií milého města
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Toto vyprávění není cestopisem v pravém slova smyslu. Jedná se sp…
24.8km
více »
Bagnacavallo - kostel sv. Františka (Tempio di San Francesco)
Bagnacavallo - kostel sv. Františka (Tempio di San Francesco)
Kostel
hodnoceni 10/10
Jednou z mnoha barokizovaných památek sedmnáctitisícového severoitalského města Bagnacavallo …
25km
více »
Bagnacavallo - kostel sv. Jana Křtitele (Chiesa di San Giovanni Battista)
Bagnacavallo - kostel sv. Jana Křtitele (Chiesa di San Giovanni Battista)
Klášter
hodnoceni 10/10
Klášterní komplex sv. Jana Křtitele ve městě Bagnacavallo byl…
25km
více »
Bagnacavallo - městské brány (Portas)
Bagnacavallo - městské brány (Portas)
Hradby
hodnoceni 8/10
I půvabné italské městečko Bagnacavallo, nacházející se nedaleko Ravenny,…
25.2km
více »
Bagnacavallo - kostel Panny Marie (Chiesa di Santa Maria della Pace o del Carmine)
Bagnacavallo - kostel Panny Marie (Chiesa di Santa Maria della Pace o del Carmine)
Kostel
hodnoceni 10/10
Původ tohoto chrámu je spojen s velkou dějinnou událostí, která se…
25.2km
více »
Ferrara – bazilika sv. Jiří za hradbami  (Basilica di San Giorgio fuori le mura)
Ferrara – bazilika sv. Jiří za hradbami (Basilica di San Giorgio fuori le mura)
Kostel
hodnoceni 10/10
Nejstarší - a svého času také nejvýznamnější - kostel severoitalského…
28km
více »
Comacchio - malé Benátky
Comacchio - malé Benátky
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
V Itálii v oblasti Emilia-Romagna nedaleko prázdninových letovisek Lido di Spina nebo Lido di Volano jsme objevili takový malý…
28.1km
více »
Comacchio – most Trepponti  (Ponte dei Trepponti)
Comacchio – most Trepponti (Ponte dei Trepponti)
Most
hodnoceni 10/10
Jestliže bývá více než dvacetitisícové historické město Comacchio…
28.3km
více »
Ferrara - kostel sv. Františka  (Chiesa di San Francesco)
Ferrara - kostel sv. Františka (Chiesa di San Francesco)
Kostel
hodnoceni 8/10
Renesanční kostel sv. Františka z Assisi v severoitalské Ferraře je…
29.3km
více »
Ferrara – katedrála sv. Jiří  (Cattedrale di San Giorgio Martire)
Ferrara – katedrála sv. Jiří (Cattedrale di San Giorgio Martire)
Chrám
hodnoceni 10/10
Svatojiřská katedrála je nejen jednou z nejvýznamnějších památ…
29.6km
více »
Ferrara – hrad rodu d´Este i Lucrezie Borgii  (Castello Estense, San Michele)
Ferrara – hrad rodu d´Este i Lucrezie Borgii (Castello Estense, San Michele)
Hrad
hodnoceni 10/10
Historie celé provincie Ferrara je s rodem d´Este velmi úzce spjata, a…
29.8km
více »
Ferrara – Diamantový palác  (Palazzo dei Diamanti)
Ferrara – Diamantový palác (Palazzo dei Diamanti)
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Vysoce ceněný renesanční Palác diamantů je zřejmě nejznámějším a…
30.2km
více »
Ferrara - palác Prosperi-Sacrati  (Palazzo Prosperi-Sacrati)
Ferrara - palác Prosperi-Sacrati (Palazzo Prosperi-Sacrati)
Dům, budova
hodnoceni 8/10
Renesanční palác Prosperi-Sacrati z přelomu 15. a 16. století patří…
30.2km
více »
Imola – Matteottiho náměstí  (Piazza Giacomo Matteotti)
Imola – Matteottiho náměstí (Piazza Giacomo Matteotti)
Náměstí
hodnoceni 8/10
Sedmdesátitisícová Imola je sice mnohými spojována pouze se závody …
31.3km
více »
Imola – hrad Sforza (Rocca Sforzesca)
Imola – hrad Sforza (Rocca Sforzesca)
Hrad
hodnoceni 10/10
Zajímavé historické město na okraji oblasti Emiglia-Romagna se si…
31.4km
více »
Pomposa – opatství  (Abbazia di Pomposa)
Pomposa – opatství (Abbazia di Pomposa)
Klášter
hodnoceni 10/10
Komplex velkého benediktinského opatství Pomposa je jednou z nejdůležitě…
35.5km
více »
Ravenna - památky UNESCO
Ravenna - památky UNESCO
Chrám
hodnoceni 10/10
Po krátkém ohlédnutí do historie Ravenny si tentokrát přiblížíme …
35.9km
více »
Ravenna – bazilika sv. Vitala  (Basilica di San Vitale)
Ravenna – bazilika sv. Vitala (Basilica di San Vitale)
Chrám
hodnoceni 10/10
Jestliže je Ravenna právem považována za světové hlavní město mozaiky v ra…
35.9km
více »
Ravenna - Náměstí (Piazza del Popolo)
Ravenna - Náměstí (Piazza del Popolo)
Náměstí
hodnoceni 10/10
Centrem Ravenny je krásné náměstí del Popolo, vybudované v 15. stole…
36.3km
více »
Ravenna – chrám sv. Františka (Basilica / chiesa di San Francesco)
Ravenna – chrám sv. Františka (Basilica / chiesa di San Francesco)
Chrám
hodnoceni 10/10
Tento pozoruhodný chrám, nacházející se na stejnojmenném náměstí, se postup…
36.5km
více »
Ravenna – další významné památky
Ravenna – další významné památky
Chrám
hodnoceni 10/10
Kromě osmi raně-křesťanských staveb, zařazených na Seznam světové…
36.5km
více »
Ravenna, město mozaiky – raně-křesťanské město a jeho historie
Ravenna, město mozaiky – raně-křesťanské město a jeho historie
Město
hodnoceni 10/10
Krásné italské město Ravenna, ležící ve stejnojmenném okrese oblasti…
36.7km
více »
Ravenna – nová bazilika sv. Apolináře (Basilica di Sant´Apollinaire Nuovo)
Ravenna – nová bazilika sv. Apolináře (Basilica di Sant´Apollinaire Nuovo)
Chrám
hodnoceni 10/10
Bazilika Sant' Apollinare Nuovo je jednou z osmi ravennských památek, zapsaných v roce 1996 na seznamu UNESCO. Byla postavena za vlády…
36.7km
více »
Mirabilandia - zábavný park v Itálii - opět nezklamala
Mirabilandia - zábavný park v Itálii - opět nezklamala
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
.... do Mirabilandie. Když se zeptáte našich dětí, dětí našich známých, kam chtějí jet v Itálii, co chtějí vidět, řeknou jediné.…
38.9km
více »
Mirabilandia - nej  park v Itálii
Mirabilandia - nej park v Itálii
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Už si ani nedovedeme představit léto bez delšího či kratšího pobyt…
46.5km
více »
zavřít reklamu