Jak by se v Šumperku vrátil čas? Jedině s dopomocí Jiřího Jílka a Ryzího příběhu piva z hor …
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
V lednu letošního roku se v Šumperku čas vrátil hned o celé století zpět. Pro mnohé to dokonce bylo ještě o půl století dál. A bude to tak platit až do konce března. I když – samozřejmě – jen tak imaginárně a pouze v určité části města …
V každém případě se v tomto severomoravském městě – a v uvedeném termínu - vyplatí zajít do zdejšího Vlastivědného muzea a Galerie Jiřího Jílka, kde probíhají hned dvě výstavy úzce spojené s tímto půvabným regionem, zejména s obcemi Sobotín a Hanušovice. Přesah je však v obou případech mnohem širší, dá se říct až mezinárodní ...
Za čím jedeme?
Jak asi všichni pochopili, jedná se o výlet směřující za novými muzejními expozicemi. Jedna výstava je téměř komorní a mapuje bohatou historii před 150 lety založeného hanušovického pivovaru, tu druhou pořádají dvě instituce najednou a snaží se zde ukázat tvorbu sochaře a malíře (ale i básníka) Jiřího Jílka, od jehož narození již uplynulo celé století. Tento umělec bude zřejmě už navždy spojován se Šumperkem (jeho díla zde najdeme na veřejných prostranstvích i ve veřejných budovách) a Sobotínem (tady bydlel a tvořil), i když byl pokřtěn Vltavou, nad kterou také absolvoval pražskou akademii.
Jeho dílo je hlavně o ženské kráse, jesenické přírodě, víře (zřejmá inspirace antickou mytologií i křesťanskou ikonografií), lásce a utrpení i téměř pohádkové romantice faunů a jezinek. Snad všechny tváře jeho tvorby jsou v současné době k vidění na výstavě „Jiří Jílek 100 - Jak by se vrátil čas“. Tento společný výstavní projekt muzea a galerie má být – a zřejmě i bude – největší kulturní akcí, která se (možná nejen) v letošním roce na území Šumperka bude konat. Snad proto si nad ní vzal patronát téměř každý, kdo se „potřeboval politicky zviditelnit“ (náčelníky města i kraje počínaje a ministrem kultury či paní prezidentovou konče).
Na výstavě uspořádané při příležitosti autorova stého výročí narození je k vidění – v rámci ohlédnutí za jeho celoživotním dílem - pozoruhodný soubor soch, obrazů a kreseb pocházejících nejen ze sbírek šumperského Vlastivědného muzea, ale také od veřejných institucí a soukromých sběratelů. Mnohé exponáty poskytla výtvarníkova dcera, oblíbená malířka Anežka Kovalová.
Současně s touto výstavou je možno navštívit také její menší „sestřičku“ nazvanou „Ryzí příběh piva z hor – jeden a půl století hanušovického pivovaru“. Tato výstava připomíná, že v roce 1874 byla v nově postaveném pivovaru na území obce Holba (dnes součást Hanušovic) uvařena první várka piva. Výstava je tak oslavou významného výročí stále fungujícího pivovaru Holba a vidět zde můžeme např. nástroje používané při výrobě sladu a stáčení piva, dobové přepravky, soudky i láhve nebo historické etikety.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování i gastronomické zážitky lze zajistit i v nejbližším okolí šumperského muzejního komplexu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Jako šumperští rodáci se prostě dílům Jiřího Jílka celoživotně vyhnout nemůžeme … a koneckonců ani nechceme. S konzumací výrobků hanušovického pivovaru je to vlastně stejné. Takže je logické, že jsme se v muzejních prostorách tentokrát cítili opravdu jako doma. A jestliže chtěl někdo udělat Jiřímu Jílkovi „důstojnou oslavu 100. narozenin“, která potěší nejen jeho oddané příznivce, tak se mu to opravdu povedlo ...
Nelíbilo: Je škoda, že i výstavy tohoto typu většinou uvidí jen návštěvníci vernisáže a pár desítek „nadšenců“ k tomu.
Ostatní informace
Šumperské muzeum je otevřeno denně kromě pondělí, a to v čase 9,00 až 12,00 hod. a 12,30 až 17,00 hod.
Výstava Jiřího Jílka probíhá současně ve velké Výstavní síni šumperského muzea a v prostorách Galerie Jiřího Jílka. K vidění je od 21.1. do 30.3.2025 a vstupné přijde na 60 Kč (snížené je za 30 Kč).
Pivovarská výstava okupuje muzejní Rytířský sál, je možno ji navštívit od 15.1. do 30.3.2025 a vstupné přijde na 50 Kč (snížené je opět za 30 Kč).
V souvislosti s výstavou Jiřího Jílka je nutno vyzvednout práci obou kurátorek, tedy Kristiny Lipenské a Pavlíny Vogelové.