Jeď do Šumperka a Udělej si sám
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Udělej si sám není v tomto případě dobře míněnou radou neukojenému kamarádovi, ale název zcela nové výstavy VM Šumperk, která byla vernisáží zahájena dne 25. dubna 2024. Výstavy, která zabírá dvě muzejní místnosti, a je až překvapivě zajímavá. Navíc někoho i pobaví, jiní při ní zamáčknou slzu nostalgie. Vždyť některé z těch „příšerností“ měli mnozí doma, zatímco pár „statečných“ jim to škodolibě přálo.
Rytířský sál v současnosti prostě patří fenoménu 20. století, kdy se našlo mnoho samouků, kteří si obohacovali a zkrášlovali interiéry svých příbytků vlastními výrobky. Někdy vzniklo zajímavé – téměř umělecké – dílko či malý technický zázrak, jindy neskutečně nevkusný kýč, ale taková prostě byla realita doby. A zdaleka nejen v socialistickém Československu …
Kdo bude chtít vidět tento „kabinet kuriozit“ na vlastní oči, musí se do Rytířského sálu šumperského Vlastivědného muzea vypravit nejpozději 1. září 2024, kdy výstava končí.
Za čím jedeme?
Teoreticky by se tato výstava mohla jmenovat „Fenomén zvaný kutilství“, ale tento název by asi až tak přesný nebyl. V každém případě jsou zde k vidění předměty, které byly vyráběny svépomocí, ve volném čase a většinou z toho, co bylo zrovna po ruce (u těch oblíbených skleněných ryb tomu ale až tak moc nevěřím a tipoval bych je spíše na černou fušku našich dovedných sklářů). A některé z vystavovaných předmětů musel kdysi dokonce i autor článku vyrábět v rámci povinné školní docházky …
Ono domácí kutilství je pro mnohé z nás symbolem české kotliny a období normalizace, kdy byly kýčovité dekorativní předměty běžnou součástí bytů i domů většiny národa. Jenže podobné „skvosty“ vznikaly také v západní Evropě. Tam se tato „domácí tvorba“ stala v 60. letech minulého století součástí hnutí DIY (Do It Yourself) a svým způsobem měla být jistým vymezením vůči běžnému konzumnímu kapitalismu. Ale když to někomu udělalo radost, že ano …
Koneckonců nejpozději od dob Pelíšků přece všichni dobře víme, že největší radost udělá ten dárek, který pro své nejbližší vyrobíme sami ...
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jako domorodí jsme si nesháněli ani ubytování ani něco na zub, ale v Šumperku je těch možností ještě stále dost a dost.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Naprostým „skvostem“, který všechny odrovnal, byla domácí verze Vermeerovy Dívky s perlou. Gigantické modely staré i současné šumperské radnice se naopak skutečně líbily. A u některých věcí jsme obdivovali už jen to, že jejich výrobě někdo obětoval tolik času. Na vernisáži bylo navíc bonusem vystoupení šumperských hudebníků a výtvarníků za použití nástrojů a armatury, které také byly ryze domácím výrobkem (a byl to hodně těžký underground) …
Nelíbilo: Pokud se na výstavu budete dívat s nadhledem, tak tam nic takového nenajdete a naopak se budete dobře bavit.
Ostatní informace
Vstupné stojí 30 Kč (snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma). Výstava Urob si sám je přístupná denně kromě pondělí, a to od 9,00 do 12,00 a od 12,30 do 17,00 hod.
Výstava představuje pouze výrobky regionální (tedy ony ryby pocházejí ze sklárny rapotínské a všechny exponáty z území někdejšího největšího okresu Československa) a z období od konce 19. století do roku 1990. Kurátorkou výstavy je Mária Kudelová, takže je v tomto případě povoleno používat i název výstavy Urob si sám.