Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam? Město Lanškroun na Pardubicku
Jak? Bud autem a nebo na www.idos.cz naleznete autobusové a vlakové spoje
Dnešní Lanškroun je se svými 10 196 obyvateli rychle se rozvíjejícím moderním městem zaměřeným na budoucnost. Městem elektroniky, strojírenství, papírenského průmyslu i městem středních škol, živé kultury a moderních sportovišť. Je správním centrem regionu Lanškrounsko pro 22 obcí s 22 917 obyvateli: Albrechtice, Anenská Studánka, Cotkytle, Čenkovice, Damníkov, Dolní Čermná, Horní Čermná, Horní Heřmanice, Horní Třešňovec, Krasíkov, Lubník, Luková, Ostrov, Petrovice, Rudoltice, Sázava, Strážná, Tatenice, Trpík, Výprachtice, Žichlínek. Lanškroun má navázánu dlouhodobou mezinárodní spolupráci s polským Dzieržoniovem (120 km), Serockem u Varšavy a slovenským Kežmarokem na úpatí Vysokých Tater.
Kultura, sport, spolky
Kulturní a společenský život obyvatel aktivně ovlivňuje Kulturní centrum. Městské muzeum, které sídlí na zámku v Lanškrouně a bylo založeno roku 1905, vydává několik publikací ročně, pravidelně připravuje nejen krátkodobé výstavy, ale pečuje o stálé expozice Historie města Lanškrouna, Kabinet mincí a medailí ak. malíře Zd. Kolářského, Sklářství na pomezí Čech a Moravy a Pamětní síň Jindřicha Pravečka, rodáka z blízkých Výprachtic. Městská knihovna na náměstí Al. Jiráska disponuje desetitisíci tituly, Kino Lanškroun s kapacitou téměř 300 míst promítá každodenně po celý rok. Infocentrum v ulici B. Němcové (čp. 124) poskytuje nejen informační služby o městě a regionu, ale podílí se i na přípravě a zpracování turistické infrastruktury či připravuje informační a prezentační materiály (Inforočenka, Kalendář akcí měsíce). Život ve městě a regionu zachycují Listy Lanškrounska, obsáhlý čtrnáctideník, který je pětkrát ročně doplněn o plnobarevný speciál.
V Lanškrouně se prosazuje občanská společnost. Působí tu mnoho kulturních, sportovních a společenských organizací a občanských sdružení. Počtem i svými aktivitami jsou významná zejména hudební a pěvecká tělesa (přes 20 souborů a skupin), působí tu tři soubory divadelních ochotníků. Významná je práce a výsledky sportovních organizací a klubů (přes 30 oddílů), zejména cyklistů, volejbalistů, fotbalistů a turistů. Posledně jmenovaní připravují každoročně na druhou sobotu v září Lanškrounskou Kopu, masový turistický pochod s téměř čtyřicetiletou tradicí (5 až 100 km), se kterou jsou spojeny podzimní městské slavnosti.
Najedli jsme se přímo v centru města v restauraci, jejíž jméno si bohužel nepamatuju... dal jsem si kuřecí Cordon Blue s kroketami a tatarskou omáčkou a multivitamín džus, bylo to výborné!!!
nejvíce se náím líbila prohlídka města a okolní příroda města
NĚCO PRO SBĚRATELE TURISTICKÝCH ZNÁMEK:
Adresa: B. Němcové 124; 563 01 Lanškroun
Pokud zvolíme pro cestu do Lanškrouna vlak je nejlepší výchozí stanicí Česká Třebová odkud jezdí pravidelné spoje buď přímo do Lanškrouna nebo do žst. Rudoltice v Čechách kde je nutné přestoupit na přípojný motorový vlak. Cesta z Rudoltic do Lanškrouna trvá méně než 10minut. Pokud cestujeme ze směru Olomouc hl.n pestoupíme na motorový osobní vlak v žst. Rudoltice v Čechách. Z Olomouce, nebo Zábřehu na Moravě jezdí pravidelně osobní vlaky které v Rudolticích zastavují! Žst. Lanškroun je od centra města vzdálena asi 700m. V žst. Lanškroun je možné si půjčit kolo! Do města se dá také pohodlně cestovat autobusem z Ústí nad Orlicí, České Třebové nebo Svitav - autobusová stanice je kousek od centra města. Ve městě je dostatek parkovacích míst zvolíme-li cestu autem. Na náměstí je parkování placené, ale dá se zaparkovat i mimo náměstí bez poplatku...
Pokud se chystáte navštívit Orlické hory, nebo plánujete cestu do Polské Wroclavi - navštivte Lanškroun pokud pojedete kolem! Lanškroun má dnes asi 10 000 obyvatel a je to moderní rychle rostoucí město, která má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout..
ve městě si můžeme vybrat z několika restaurací, které se nacházejí převážně kolem historického jádra města. Mnohé z nich nabízejí taktéž ubytování. Pro více Aktuálních informací bych navštívil infocentrum: nám. J.M. Marků 12,56301 Lanškroun
z města je možno naplánovat řadu zajímavých výletů - na Mariánskou horu - toto poutní místo je zajímavé tím, že stojí přímo na hlavním evropském rozvodí, nebo na Zámecký vrch (asi 7km). Navštívit můžeme také Lanškrounské rybníky s možností rybaření a vodních sportů.
ceny ve městě jsou srovnatelné s ostatními stejně velkými městy v ČR
Pokud zvolíme pro cestu do Lanškrouna vlak je nejlepší výchozí stanicí Česká Třebová odkud jezdí pravidelné spoje buď přímo do Lanškrouna nebo do žst. Rudoltice v Čechách kde je nutné přestoupit na přípojný motorový vlak. Cesta z Rudoltic do Lanškrouna trvá méně než 10minut.Pokud cestujeme ze směru Olomouc hl.n pestoupíme na motorový osobní vlak v žst. Rudoltice v Čechách . Z Olomouce, nebo Zábřehu na Moravě jezdí pravidelně osobní vlaky které v Rudolticích zastavují! Žst. Lanškroun je od centra města vzdálena asi 700m. V žst. Lanškroun je možné si půjčit kolo! Více o jízdách vlaků a dalších užitečných informací na: www.cd.cz