Loading...
Dalším lákadlem pro turisty se zřejmě v brzké době stanou nedávno znovuobjevené minerální prameny, jejichž stáří se odhaduje na zhruba 500 let.
Starostové obcí se snaží nalákat turisty do této oblasti a tak se intenzivně pracují na cyklostezkách, které by žíznivé turisty přivedli až k pramenům. Počítá se, že do budoucna by mohly být obce spojeny s minerálními prameny asi 60-100 km cyklostezek.
Podle Vladimíra Řezníčka z brněnské společnosti Aqua minera jsou vody z Uherskobrodska svým složním typologicky podobné luhačovickým lázeňským pramenům. Je to slaná léčivá voda mořského typu, která obsahuhe jód. Takové vody jsou dobré na hlasivky a na léčení horních cest dýchacích. „Důležité je, aby pramen byl v takovém stavu, že lidé dostanou chuť se napít", upozorňuje Řezníček.
„Udělali jsme u pramenu altánek a přístřešek, aby do něj nenafoukala nečistota", říká starosta Suché Lozi František Kunovský. „Březovští by chtěli podobně pomoci, ale nemohou. Ochránci přírody jsou proti, nejraději by vše nechali přírodě, až se s prameny vypořádá sama. Většinou se jedná o přirozené prameny, Kolem kterých je prameništní společenstvo. Byla by škoda kvůli neodborným zásahům o takové prameniště přijít", vysvětluje Pavel Bezděčka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. „Snahu o renovaci pramenů ale vítáme, jen by každá úprava měla mít svůj vlastní projekt", dodává.