Od přehradní nádrže Stausee Mooserboden na Kleiner Griesskogel a na východní hřeben Griesskogelu
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Na hory
Kam a jak jedeme?
Ubytujete-li se o dovolené v Kaprunu, v Zell am See nebo v blízkém okolí, nabízí se vám za pěkného počasí hned několik tipů na výlet do Vysokých Taur. Jedním z nejvyhledávanějších výletních cílů je přehradní nádrž Stausee Mooserboden v nadmořské výšce 2.036 metrů.
Pár jedinců se odváží k přehradní nádrži vystoupat po svých, většina však využívá speciální autobusové Dopravy. Již průjezd několika úzkými tunely a jízda šikmým výtahem jsou samy o sobě zážitkem.
U přehrady můžete strávit několik hodin podle své libosti. Můžete navštívit nitro přehradní hráze, informační centrum, vystoupat pár metrů na Höhenburg (výšinný hrad), posedět v restauraci či na terase a dát si něco dobrého nebo jen tak se procházet, relaxovat a vychutnávat si kouzelné horské scenérie.
Za čím jedeme?
Můžete však zvolit i výstup do vyšších nadmořských výšek, abyste přehradní nádrž viděli pěkně z ptačí perspektivy. Od přehrady vede několik značených cest. A není potřeba hned zdolat vrchol některé z třítisícovek, které přehradní nádrž obklopují. K tomu byste potřebovali dostatek času a v některých případech i ferratový set (vybavení).
Zvolili jsme si nejsnadnější výstup na Kleiner Griesskogel s vrcholem ve výšce 2.669 m n.m. Vydáváme se vpravo (při pohledu na vodní plochu) po značené stezce č. 734. Přecházíme přes Sedlgratkopf (2.541 m n.m.) a pokračujeme dál na Kleiner Griesskogel. Stoupání není příliš náročné, nejsou zde žádné exponované úseky. Vcelku snadno tak překonáváme 633 metrů převýšení.
Mnoho turistů podobný nápad jako my v posledních dnech nemělo. Soudíme alespoň podle neprošlapané zasněžené stezky. Sněhu však bylo málo, výstupu nebránil. Během stoupání se občas otáčíme a vychutnáváme si nádherné panorama s dominujícími zasněženými třítisícovkami Grosses Wiesbachhorn (3.564 m n.m.), Hinterer Bratschenkopf (3.401 m n.m.), Klockerin (3.425 m n.m.) a dalšími kontrastujícími s modrým nebem a zelenou vodní hladinou. Je bezvětří a božský klid. Ticho v jednu chvíli přeruší jen hluk padající laviny kamení se sněhem z východní stěny vedlejšího Geralkopfu. Kleiner Griesskogel nemá strmé svahy, pádu kamenů se není třeba obávat.
Celý výstup od přehradní nádrže na Kleiner Griesskogel jsme zvládli beze spěchu za necelé dvě hodiny. Mladší horalové jej zvládnou rychleji. Nahoře bylo překrásně, počasí přálo. Rozhodli jsme se proto vystoupat ještě na východní hřeben Griesskogelu. Limitoval nás čas, respektive odjezd posledního autobusu v 16.00 hodin od přehradní nádrže dolů.
Značení se později ztratilo pod sněhem. Směr se však dal snadno odečíst z mapy. Stoupání na začátek východního hřebene není náročné. Po jeho dosažení se otevřel další překrásný výhled na ledovec Griesskogelkees pod námi a na vrchol Hocheiser (3.206 m n.m.).
Podle černého tečkování v mapě je první část východního hřebene Griesskogelu náročnějším úsekem. Druhá část blíže k vrcholu by měla být opět snadnější (napovídá červené tečkování v mapě). Nejen z důvodu časové tísně jsme však na východním hřebenu Griesskogelu, přibližně 150 výškových metrů pod vrcholem, zvolili návrat zpět. Další lezení po zasněžených kamenech se nám už nejevilo jako příliš bezpečné.
Ale i tak fantastické výhledy za výstup stály.
Sestupovali jsme touž cestou (jiná prakticky není). Po sestupu ještě zbyla chvilka na procházku po hrázi a rozloučení se s tímto pohádkovým koutem Vysokých Taur. Autobus nás potom odvezl dolů k parkovacímu domu u Kesselfall Alpenhaus.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst a občerstvit se lze v panoramatické restauraci u přehrady, která má i venkovní terasu pro posezení za pěkného počasí. Vedle běžných jídel zde podávají i místní speciality.
Bydleli jsme v Kaprunu v penzionu Rieder.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Přehradní nádrž obklopená třítisícovými velikány je jedním z nejúchvatnějších míst ve Vysokých Taurách. Jsou-li vrcholy velikánů pod sněhem, nebe sytě modré a voda tyrkysová až zelená, nemá to chybu.
A o kolik metrů od nádrže vystoupáte výše, o tolik pohledů si užijete více.
Ostatní informace
Pokud se rozhodnete pro výstup na Griesskogel s případným přechodem na vedlejší Hocheiser, doporučuji zahájit výstup ráno (tzn. přijet k přehradní nádrži jedním z prvních autobusů – cesta autobusem nahoru trvá přibližně 3/4 hodiny). Předpokladem je samozřejmě dobré počasí. Přechod východního hřebene Griesskogelu (černě vytečkované části v mapě) není při sněhové nadílce pro běžnou turistiku zcela bezpečný, alespoň podle našeho názoru. Výstup proto doporučujeme za sucha.