Okolím Vyškova - z Rychtářova přes Ruprechtov a Rakovecké údolí do Račic
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výchozím bodem tohoto delšího výletu je Vyškov, odkud se přesuneme autobusem linky IDS JMK 750 na začátek trasy v Rychtářově. Vydáme se západně po červené pěší turistické značce, nejprve loukou a poté lesem ke zřícenině Hrádek. Pokračujeme po stejné značce pod zříceninu dalšího hrádku - Kuchlova. Zde změníme vedoucí barvu trasy a dále po zelené se dostáváme do Ruprechtova, k místnímu muzeu a případně i větrnému mlýnu. V obci na rozcestí turistických tras u hřbitova opět změníme vedoucí barvu a tentokrát po modré se vydáme nejprve k památným Třem smrkům a kolem Bílé Skály na okraj Rakoveckého údolí. Odtud pokračujeme samotným údolím opět po červeně značené pěší trase podél potoka Rakovce, přes rozcestí Pod Černovem do Račic. Z Račic využijeme autobus linky IDS JMK 167 pro návrat do Vyškova. Celá trasa měří rovných 20 km a je středně turisticky náročná.
Za čím jedeme?
Hrádek (též Stagnov) - vznik hradu datován na konec 13.století, bohužel zničen během husitských válek. Pojmenován pravděpodobně po purkrabím Miloty z Dědic Stangeovi. V terénu patrné náznaky příkopů a zdí.
Kuchlov - prakticky zaniklá zřícenina menšího hradu, s nedochovanými historickými záznamy. Dokonce i původní název není známý, jméno Kuchlov je převzato od lesní oblasti, ve které leží. Pravděpodobně centrum panství Ruprechtova a dnes již zaniklých středověkých obcí Vilémov a Hamlíkov. Hrad zanikl už ve 14.století.
Ruprechtov - malá obec vyškovského okresu, s necelými 600 obyvateli. Nejvýraznější pamětihodností je zdejší větrný mlýn z roku 1873 - technická kulturní památka. Mlýn pracoval s - nejen u nás, ale i v Evropě unikátní - Halladayovou turbínou. Ta má průměr asi 10 metrů a váhu přibližně 2 tuny.
U Tří smrků - pámátné stromy - tři smrky ztepilé, vysazené baronem von Palmem (majitel račického zámku) kolem roku 1870. Původně byly stromy čtyři, jeden ale po zásahu blesku uschnul. Prostředí posloužilo k natáčení některých scén z filmu Kuky se vrací.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
S doplněním jídla a tekutin není po cestě problém, posluží dobře zařízení v Ruprechtově (přibližně v první třetiny trasy) i samotných Račicích v cíli (případně nedalekých Pístovicích). Využít lze i dvě studánky v průběhu trasy (Junácká studánka a Pavlínina studánka).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Trasa nabízí různorodé zajímavosti - jak kulturní (zříceniny, větrný mlýn), tak přírodní památky (Bílá skála, údolí). Ve většině své délky je vedena lesem a chráněna před sluncem. Lze na ni vyrazit v libovolném ročním období. Povrch cest je bezproblémový a postačí nízká Turistická obuv.
Ostatní informace
Větrný Mlýn v Ruprechtově neleží přímo na trase, ale u severního konce obce, nicméně není problém k němu správně trefit i bez značení. Spojení linkami IDS je celkem dobré i o víkendu. Po trase můžeme využít koupání ve dvou lokalitách, a to v nádrži u Ruprechtova nebo v cílových Račicích (část Pístovice - Pístovický rybník).