Loading...

Olomouc – symbolismus, premonstráti a Theimer (výstavy MUO Tajemné dálky, Speculum mundi, Via Lucis)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Před vánočními svátky jsme tradičně navštívili hanáckou metropoli, abychom zde zasytili tělo i ducha. To první hodokvasem na obou olomouckých hlavních náměstích, z nichž to Dolní je umístěno výše než Horní, to druhé v olomouckém Muzeu umění. Část první tvořilo převážně punčování a bramboráky, část druhou právě probíhající výstavy v Muzeu moderního umění i Arcidiecézním muzeu. A že se bylo na co dívat. Oproti běžnému stavu věci to však u mě tentokrát překvapivě těsně zvítězila moderna – možná i proto, že již při vyslovení jména František Drtikol tak nějak lehce jihnu. Martina byla asi spokojenější na trzích, protože v závěru mě z expozice vyhnala s tím, že bychom se mohli přesunout na vlakové nádraží. Takže jsem undergroundová – tedy v podzemí AMO vystavovaná – díla Ivana Theimera už neviděl. Ve finále měla možná pravdu (jak už to manželkám občas přiznáváme, aby se na nás občas mile usmály), protože druhý den nás z olomouckého korzování i tak bolel celý člověk. A díky předchozím větám již jistě víte, že jsme cestovali vlakem. Jednak je to rychlejší než auto bez dálniční známky, jednak jsem si mohl i já vyzkoušet, jestli jsou zdejší punče opravdu tak kvalitní, jak nám tvrdili ve sdělovacích prostředcích …

Za čím jedeme?

O olomouckých vánočních trzích se krátce zmíním v odstavci stravovacím (stejně už teď nejsou až tak aktuální) a raději se hned zaměřím na hlavní bod programu dne (když pominu otravné kontroly ve FN), tedy výstavy v obou muzeích (z nichž některé už budou zanedlouho také minulostí). Naší první zastávkou byla výstava Tajemné dálky / Symbolismus v českých zemích 1880–1914. Tu si můžete prohlédnout až do 22. února v tzv. Trojlodí Muzea moderního umění. Výstava je to opravdu zdařilá; koneckonců jména jako Drtikol,Švabinský, Hlaváček, Váchal, Kupka, Mucha, Bílek nebo Zrzavý znají jistě i ti, kterým je jinak umění přelomu 19. a 20. století naprosto cizím pojmem. A jak napovídá název výstavy, všechna díla by měla být součástí specifické části české výtvarné scény, ovlivněné symbolismem. Ona „rámovací“ data pak znamenají pomyslné dějinné milníky, tedy otevření budovy Národního divadla a začátek I. světové války. Na výstavě přitom uvidíte nejen exponáty z českých veřejných institucí, ale i ze soukromých sbírek z České republiky, Německa a Norska.

Na výstavě Tajemné dálky jsme se celkem zdrželi. Možná i proto, že po prvním punči, který jsem si dal stylově s absinthem, nám bylo moderní umění tak nějak bližší. Mezi více než 300 exponáty zde najdete – mimo jiné - tematické oddíly věnované mytologii nebo světu démonů a pohádkových bytostí. Potěší například zelená sekce, kam patří vodníci a víla (pijáci absinthu jistě vědí jaká). Lehce narušení jedinci pak jistě radostně zaskotačí před díly, představujícími bolest a temnou stránku lidské existence.

V budově MMU Olomouc jsme zůstali i nadále. Čekaly nás ještě další výstavy. Ta první zde probíhá – v Salonu a Kabinetu - do 11. ledna 2015 a jmenuje se Na hlubinu, s podtitulem Malířské výstavy při Akademických týdnech na Svatém Kopečku v letech 1938–1940. Tato akce (myšleno Akademické týdny) vznikla v katolickém akademickém prostředí na pražském Břevnově v roce 1933. První ročník na Svatém Kopečku u Olomouce se konal o tři roky později. Tři ročníky – konané v letech 1938 až 1940 - pak byly obohaceny výstavami soudobého mladého křesťanského umění. Nevím kolika lidem něco říkají jména Vojtěch Berka, Václav Boštík, Rudolf Láska, Stanislav Menšík nebo Josef Pýcha, ale je pravda, že některé Menšíkovy věci se mi líbily celkem dost.

Další výstava probíhá – rovněž do 11. ledna – v Galerii MMU Olomouc a jmenuje se Karel Malich / Vnitřní světlo. Jedná se o komorní výstavu kreseb, grafik a plastik Karla Malicha, uspořádanou k mistrovým devadesátinám. Jeho dílo údajně nemá v dějinách českého moderního umění srovnání a je silně inspirováno nekonečností kosmu. Výstava určitě ne nezajímavá, ale tento druh umění už mi moc neříká. Tak jsme si ještě v rychlosti prošli stálou expozici alias Století relativity a vrátili se k punči.

Po druhém kole uspokojivé degustace, kterou jsem proložil pořízením několika fotografických detailů objektů na Dolním náměstí (ano, to je to nahoře), jsme se vydali do oblíbeného Arcidiecézního muzea. Šli jsme samozřejmě tentokrát „univerzitně-arcibiskupskou“ cestou, abychom viděli např. chrám sv. Michala, vilu Primavesi nebo čerstvě rekonstruovanou goticko-renesanční fresku na někdejším vinném šenku. A za chvíli jsme byli na místě.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Stravování bylo v tomto případě spojenou nádobou s návštěvou olomouckých vánočních trhů. Všechny punče byly skutečně nešizené a vynikající. A protože nejen dobrou lihovinou živ je člověk, dali jsme si také nějaké ty sýry a bramboráky. Vzhledem k tomu, že tady nějaké ty stánky známe už z let minulých, vybírali jsme z ověřeného a zavedeného. Bramborák sice přijde v průměru na nějakých 60,- Kč, ale je v podstatě plnohodnotným obědem. A parmazán také chutnal skoro jako v Itálii …

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na výstavu Speculum Mundi / Sběratelství kláštera premonstrátů na Strahově jsem se vysloveně těšil … a přesto, že vysloveně nezklamala, zažil jsem zde už výstavy vydařenější. Nejvíce mi vadily některé špatně čitelné a nevhodně umístěné popisky jednotlivých exponátů. V každém případě však za návštěvu stojí. A času je ještě dosti, protože strahovští premonstráti si „předplatili“ prostory Galerie AMO až do 26. dubna 2015. Ve zkratce lze říci, že zde najdete ukázky toho nejzajímavějšího ze strahovské knihovny a obrazárny, doplněné sbírkovými předměty z oblasti kresby a grafiky, ze sbírek hudební, numismatické a uměleckého řemesla. Jako bonus pak uvidíte také přírodniny z kabinetu kuriozit.

Je třeba si uvědomit, že klášter na Strahově vlastní jednu z nejvýznamnějších církevních sbírek v ČR. Sbírky, které se přes četné ztráty, dodnes zachovaly v pozoruhodném rozsahu i kvalitě. Je přitom zajímavou shodou okolností, že dějiny strahovských sbírek začínají rokem 1143, kdy je zde založena klášterní knihovna. Jejím zakladatelem přitom nebyl nikdo jiný, něž olomoucký biskup Jindřich Zdík. A Zdíkův palác je dnes nedílnou součástí olomouckého Arcidiecézního muzea. Hlavní část sbírek však pochází z období 17. až 19. století, přičemž výstava Speculum Mundi nabízí díla nejrůznějšíchuměleckých druhů od středověku po novověk,

No a pak přišel v úvodu zmíněný problém. Stálou expozici AMO jsme původně v plánu neměli, protože jsme ji viděli opravdu nesčetněkrát. Chtěl jsem jen nahlédnout, jestli není něco nového v obrazárně, a jako vždy pozdravit krásnou Šternberskou Madonu. Jenom jsme si neuvědomili, že velkou výstavu Ivana Theimera sice v Galerii vystřídali v polovině listopadu premonstráti, ale ta část výstavy Ivan Theimer / Via Lucis, která je umístěna v prostorách stálé expozice, pokračuje až do 15. května 2015. Známý umělec aolomoucký rodák Ivan Theimer žije od roku 1968 ve Francii a doma se proslavil zejména Ariónovou kašnou u olomoucké Radnice nebo památníkem Via Lucis na náměstí v Uherském Brodu. S jeho díly se však setkáte například také v hlavním městě Francie, v Německu nebo v italském Toskánsku. A v olomouckém muzeu jej evidentně milují, takže touhu mé ženy odejít naprosto nechápali – v tomto případě nechápaly. Se zoufalým výrazem v obličeji nás upozorňovaly, že ve všech prostorách muzea se nacházejí další díla pana Theimera. A všechna jsou velmi krásná, cenná a celosvětově důležitá. Bylo mi však odpískáno, a tak jsem ještě odběhl k Madonám a zašel se podívat nad exponáty před podzemím bývalého bergfritu přemyslovského hradu. Dveře jsem už znal, hlavy Medúzy ne. Ze všech Theimerových prací se mi líbily asi nejvíc a bylo to alespoň takové malé zadostiučinění.

Theimerova výstava je pořádána k mistrovým sedmdesátinám a zatímco v Galerii byly k vidění akvarely, scénické návrhy a fotodokumentace veřejných realizací, ve stálé expozici si můžete mezi díly starých mistrů prohlédnout sochy a sošky. Přitom prostory stálé expozice byly pro aktuální výstavu využity vůbec poprvé. Někomu se to líbit může, někomu ne. V některých sálech jsou Theimerova díla jednoznačným přínosem, někde vysloveně ruší. A oboje je vlastně v pořádku. Zkrátka něco jako voda a oheň.

Ostatní informace

Vstupné do olomouckého Muzea umění je dnes sice již oproti minulosti o něco dražší, ale když si spočítáte počet a kvalitu nabízených výstav, je výrazně levnější než většina našich hradů a zámků i regionálních muzeí. Za návštěvu obou budov MMU zaplatíte v současnosti 100,- Kč, pokud budete chtít shlédnout jen expozice Arcidiecézního muzea nebo Muzea moderního umění, vyjde vás to na 70,- Kč (za každé z nich, samozřejmě). Skupiny, které využívají možnosti sníženého vstupu, to mají za polovinu, rodinné vstupné přijde na 230,- resp. 140,- Kč. No a v neděli to máte pořád ještě gratis ...

Poslední aktualizace: 9.1.2015
Olomouc – symbolismus, premonstráti a Theimer (výstavy MUO Tajemné dálky, Speculum mundi, Via Lucis) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Olomouc – symbolismus, premonstráti a Theimer (výstavy MUO Tajemné dálky, Speculum mundi, Via Lucis)

Historickým centrem Olomouce
Historickým centrem Olomouce
Město
Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou…
0.1km
více »
Nejkrásnější ženy Arcidiecézního muzea v Olomouci
Nejkrásnější ženy Arcidiecézního muzea v Olomouci
Cestopisy
Pokud někdo navštěvuje olomoucké AMO stejně často a pravidelně ja…
0.2km
více »
Arcidiecézní muzeum Olomouc v hávu zcela novém
Arcidiecézní muzeum Olomouc v hávu zcela novém
Tipy na výlet
Pokud se někdo klidně veřejně přiznává k jisté „drogové“ závislosti na olo…
0.2km
více »
Olomouc – Přemyslovský hrad
Olomouc – Přemyslovský hrad
Hrad
Přemyslovský hrad v Olomouci – nazývaný také Olomoucký hrad – je …
0.2km
více »
Výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouc - Kriticky ohrožené jevy našich nářečí
Výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouc - Kriticky ohrožené jevy našich nářečí
Tipy a novinky
Výstava představuje výzkum nářečních jevů a zpřístupňuje jazykové…
0.2km
více »
Kabinetní advent Olomouc 2020
Kabinetní advent Olomouc 2020
Tipy na výlet
Do Olomouce, tradičně vlakem. Co nám zavedli přímé vlakové spojen…
0.2km
více »
Olomouc – Šternberská Madona, klenot expozice Arcidiecézního muzea
Olomouc – Šternberská Madona, klenot expozice Arcidiecézního muzea
Socha
Šternberská Madona je jednou z nejpůvabnějších soch z okruhu tzv. krásných Madon. Tato polychromovaná opuková socha z konce 14. století měří sice…
0.2km
více »
Do Olomouce nejen za historickými památkami 2008
Do Olomouce nejen za historickými památkami 2008
Tipy na výlet
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě…
0.2km
více »
Olomouci dnes vládnou Kája Saudek a Madony na lvu
Olomouci dnes vládnou Kája Saudek a Madony na lvu
Tipy na výlet
A Egypt, chtělo by se dodat při přečtení názvu tohoto článku. Kd…
0.2km
více »
Arcidiecézní Muzeum Olomouc posté jako poprvé a pokaždé jinak
Arcidiecézní Muzeum Olomouc posté jako poprvé a pokaždé jinak
Tipy na výlet
Hned na úvod tohoto „vyprávění“ se musím k něčemu veřejně přiznat. Zkrátka…
0.2km
více »
Olomouc - Arcidiecézní muzeum (AMO)
Olomouc - Arcidiecézní muzeum (AMO)
Muzeum
Olomoucké Arcidiecézní muzeum patří beze sporu k tomu nejzajímavějšímu, co svým návštěvníhům může stotisícová hanácká metropole…
0.2km
více »
Olomouc - Kočár olomouckého biskupa Ferdinanda Julia Troyera
Olomouc - Kočár olomouckého biskupa Ferdinanda Julia Troyera
Muzeum
Barokní ceremoniální kočár, jeden ze symbolů olomouckého Arcidiec…
0.2km
více »
Olomouc - Křivákova Pieta
Olomouc - Křivákova Pieta
Socha
Ve dnech 23. dubna až 4. října 2015 se návštěvníkům olomouckého…
0.3km
více »
Olomouc - katedrála sv. Václava
Olomouc - katedrála sv. Václava
Kostel
So sestrou som bola na zájazde na Flóru Olomouc. Najskôr sme sa ale vydali ku katedrále sv. Václava, ktorý vždy obdivujem z vlaku, k…
0.3km
více »
Olomouc-Václavské náměstí a olomoucký hrad s okolím
Olomouc-Václavské náměstí a olomoucký hrad s okolím
Drobné památky
Olomoucké Václavské náměstí se zbytky Přemyslovského hradu a biskupského paláce v budovách kapitulního děkanství se nachází na…
0.3km
více »
Turistická známka č. 1399 - Přemyslovský palác a Dóm sv. Václava Olomouc
Turistická známka č. 1399 - Přemyslovský palác a Dóm sv. Václava Olomouc
Turistická známka
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní…
0.3km
více »
Olomouc - kaple sv. Jana Křtitele
Olomouc - kaple sv. Jana Křtitele
Kaple
Přesto, že je krajská metropole Olomouc všeobecně známa především jako perla sakrálního baroka, vězte, že ani příznivec…
0.3km
více »
Olomouc, El Grecovi pastýři, Štreitův Sovinec a jiné druhy umění
Olomouc, El Grecovi pastýři, Štreitův Sovinec a jiné druhy umění
Tipy na výlet
Mnozí milovníci umění i běžní turisté a cestovatelé již dávno…
0.3km
více »
Předvánoční Olomouc s návštěvou výstavy Od Tiziana po Warhola v Muzeu umění
Předvánoční Olomouc s návštěvou výstavy Od Tiziana po Warhola v Muzeu umění
Tipy na výlet
Krajské město Olomouc je pro nás v současné době velmi dobře dosažitelné vlakem. Ze Šumperka se dá dojet na místo v čase běžně pod hodinu, výjimečně…
0.3km
více »
Do Olomouce za gotickou Pietou i věčnou smlouvou
Do Olomouce za gotickou Pietou i věčnou smlouvou
Tipy na výlet
Výlety do Olomouce a tamního Arcidiecézního muzea podnikám – a na…
0.3km
více »
Olomouc - kaple Panny Marie Ochranitelky
Olomouc - kaple Panny Marie Ochranitelky
Kaple
Drobná neorománská stavba v ohradní zdi se nachází na rozhraní olomouckého…
0.3km
více »
Olomouc, Katedrála (Dóm) sv. Václava
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Olomouc, Katedrála (Dóm) sv. Václava
Kostel
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra…
0.3km
více »
Olomouc – biskupský (Zdíkův) palác
Olomouc – biskupský (Zdíkův) palác
Muzeum
Jedním ze skutečných klenotů – převážně barokního – stotisícového…
0.3km
více »
Olomouc – socha sv. Jana Nepomuckého
Olomouc – socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
Socha nejpopulárnějšího českého světce – promiň, ó svatý Václave – Johánka…
0.3km
více »
Olomouc-Biskupské náměstí a okolí
Olomouc-Biskupské náměstí a okolí
Drobné památky
Olomoucké Biskupské náměstí se nachází na prostředním ze tří olomouckých…
0.4km
více »
Olomouc-město-1.máje a okolí-drobné památky
Olomouc-město-1.máje a okolí-drobné památky
Drobné památky
Ulice 1.máje spolu s Masarykovou třídou je hlavní olomoucká spojnice histo…
0.4km
více »
Olomoucká muzea (když není zima)
Olomoucká muzea (když není zima)
Tipy na výlet
Zatímní průběh zimy nedopřává vyznavačům zimních radovánek v přílišné realizaci jejich zálib, ušetřený čas je ovšem potřeba nějak…
0.4km
více »
Korunovační klenoty v Olomouci
Korunovační klenoty v Olomouci
Tipy na výlet
Českou republiku mají v nejbližší době zaplavit výstavy, zaměřené na Otce…
0.4km
více »
Olomouc - Radnice s Orlojem
Olomouc - Radnice s Orlojem
Radnice
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší m…
0.4km
více »
Olomouc
Olomouc
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. O…
0.8km
více »
zavřít reklamu