Loading...

Olomoucké Vlastivědné muzeum, Kašpárek a Hedvábná cesta

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Olomoucké Vlastivědné muzeum je po své rekonstrukci právem řazeno mezi naši absolutní špičku ve své kategorii a jeho návštěva se stala nepsanou povinností pro všechny turisty, cestovatele i běžné návštěvníky hanácké metropole, a to bez ohledu na jakékoliv rozdělení na přátele lůna Matky přírody či ctitele pamětihodností všeho stáří a typu. Tady si to své najde zkrátka každý a navíc je potřeba hned na úvod uvést, že olomoucké VM nabízí svým návštěvníkům velmi často také pozoruhodné výstavy, dalece přesahující hranice regionality. V minulosti tady slavily nezpochybnitelné úspěchy kopie korunovačních klenotů, egyptské artefakty nebo díla Salvatora Dalího, teď zde vládne Hedvábná stezka.

Tuto pozoruhodnou výstavu, uspořádanou ze soukromé sbírky, a stálou expozici ještě doplňují obrazy Aljo Berana a loutky, jejichž sbírka je zde prezentována pod názvem Kašpárek se vrací. Hedvábná cesta ale hraje prim - už jen proto, že tyto exponáty jsou údajně vystavovány teprve podruhé … a současně zřejmě i naposledy.

Za čím jedeme?

O jednotlivých současných výstavách si teď prozradíme alespoň pár základních informací.

Velký výstavní projekt nazvaný Hedvábná cesta (s podtitulem Tisíce let obchodních a válečných kontaktů mezi civilizacemi Starého světa) byl v kostelním Sále sv. Kláry odstartován dne 10. 11. 2017 a potrvá až do 11. 2. 2018. Legendární Hedvábná cesta byla obchodní spojnicí Západu a Východu v období starověku (od 2. století př. n. l.), středověku i v raném novověku a její dějiny doprovázela také mnohá významná válečná tažení. Zajímavé je také to, že Hedvábná cesta nepřinášela jen směnu obchodní, ale i náboženskou (průnik buddhismu do Číny, rozšíření islámu, křesťanské misie na Dálném východě apod.). Přenášely se tak rovněž vědecké poznatky, různé technologie, kulturní zvyky i umění. A je pozoruhodné, že se Hedvábná cesta, která byla původně hlavně cestou drahokamů a koření, dotkla všech čtyř tehdy známých kontinentů, přičemž v souvislosti s dějinami Evropy se nejčastěji hovoří o Římské říši, osmanských Turcích, Avarech, maďarských kmenech, mongolských jezdcích a Kumánech (Plavcích) na Slovensku. To hlavní probíhalo ale od počátku mezi Římskou říší a Velkou Čínou, ovládanou dynastií Chan.

Mezi vystavenými exponáty si v prostorách bývalého kostela sv. Kláry můžeme prohlédnout cenné poklady, tvořené převážně množstvím stříbrných mincí sásánovských velkokrálů, byzantské středověké granáty, šperky a keramiku nebo vojenskou výzbroj a výstroj (luky, šavle, třmeny nebo přilbice). Na výstavě je k vidění téměř 200 souborových exponátů ze soukromé sbírky, pocházejících zejména z území Římské říše, východního Středomoří, dnešního Afghánistánu a Číny. Vše doprovází modely slavných fortifikačních staveb, velkoplošné informační panely s mnoha ilustracemi i videoprojekce. A kdo chce, může si vyzkoušet kostýmy starověkých Římanů nebo posedět v orientálním stanu.

Foto: markyz63

Výstavu Aljo Beran: Z mého života najdeme v chodbě II. patra a jejím úkolem je připomenout 110. výročí narození významného olomouckého malíře (* 1990). Beranovy obrazy zde budou k vidění do 31. 12. 2017 a jedná se o cyklus, který rekapituluje autorovu tvorbu; převládají však díla ze 70. a 80. let minulého století. Expozici doplňují různé autorovy náčrtky, skicy, grafické návrhy a fotografie. Beranovy obrazy ve VMO prezentují zejména dramata 20. století (např. Temno /Protektorát/) a umělcovu milovanou Olomouc. Tato výstava je symbolicky umístěna před expozicí Olomoucká univerzita / Universitas Olomucensis, kde také Aljo Beran pedagogicky působ. Navíc je autorem znaku Univerzity Palackého v Olomouci.

Poslední výstavou, kterou jsme zde shlédli, je Kašpárek se vrací. Tato zajímavá expozice z kouzelného světa loutek a jejich divadel je určená dětem i dospělým, najdeme ji v Mánesově galerii, zahájena byla 20. 10. 2017 a potrvá do 7. 1. 2018. Jednotlivé exponáty pocházejí ze soukromé sbírky manželů Nopových. K vidění zde je výběr z české loutkářské produkce I. poloviny minulého století (byli jsme vždy opravdovou loutkářskou velmocí), včetně 14 loutkových divadel a stovek různých dekorací. A jen těch marionet v různých velikostech je zde více něž 300 (Nopovi jich ovšem vlastní více než třikrát tolik). Mezi nimi nechybí ani hlava Fausta od Stanislava Suchardy. A řekněme si na rovinu, mnohé loutky jsou – velmi mírně řečeno – lehce strašidelné až hrůzu nahánějící.

Skvělou interaktivní stálou expozici olomouckého vlastivědného muzea není jistě třeba až tak moc připomínat. Stačí snad základní informace, že je rozčleněna do několika sekcí, jejichž názvy prozradí hodně o jejich obsahu. Ty nejdůležitější jsou nazvány Příroda Olomouckého kraje, Olomouc – patnáct století města, Od kolébky do hrobu a Olomoucká univerzita. V každém případě je třeba říct, že neprojít si kteroukoliv část muzea by v tomto případě bylo opravdu neodpustitelnou chybou …

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Do Olomouce se dnes dostaneme vlakem v časovém úseku kratším než je jedna hodina. Ubytování jsme tedy nesháněli. A co se týče jídla a pití? V době adventní je chybou nezajít na olomoucké Horní a Dolní náměstí, kde probíhají vánoční trhy. U nás tam jednoznačně zvítězily bramboráky s červeným punčem. To vše jsme na závěr spláchli Staropramenem v oblíbené Ponorce, kde jsme ještě navíc shlédli instalaci výstavy obrazů a grafik několika mladých umělců. Lucčinu Tanečnici jsme si odsud dokonce odvezli domů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Olomoucké Vlastivědné muzeum je svým provedením takřka dokonalé a líbí se nám tady v podstatě vždy a všechno. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Vánoční trhy, tatarák U Drápala, setkání s přáteli a nečekaná výstava v Ponorce byly pak něčím mezi třešničkou na dortu a velmi milými bonusy. V každém případě byl tento výlet na přelomu listopadu a prosince letošního roku záležitostí veskrze příjemnou, kterou nám, naštěstí, žádné "nelíbilo" nepokazilo ...

Ostatní informace

Vlastivědné muzeum Olomouc najdeme na adrese nám. Republiky č. 5. Otevřeno je zde denně kromě pondělí od 9,00 do 18,00 hod. (platí pro období duben až září) nebo denně kromě pondělí a úterý od 10,00 do 17,00 hod. (říjen až březen).

Vstupné na výstavu Hedvábná cesta přijde na 60,- Kč (zlevněné 30,- Kč, rodinné 150,- Kč), do stálé expozice a na další výstavy také 60,- Kč (zlevněné 30,- Kč, rodinné 130,- Kč). My využili možnosti kombinovaného vstupného, které platí do celého objektu VM a stojí 100,- Kč ((zlevněné 50,- Kč, rodinné 240,- Kč).

K výstavě Hedvábná cesta byla vydána drobná barevná publikace (spíše takový vylepšený A4 leták), která ovšem není zájemcům o návštěvu výstavy automaticky nabízena. V každém případě je to pěkný suvenýr ze zajímavé akce a určitě se v tomto případě vyplatí si ke vstupence ještě desetikorunu připlatit.

Poslední aktualizace: 10.12.2017
Olomoucké Vlastivědné muzeum, Kašpárek a Hedvábná cesta na mapě
fotka uživatele markyz63
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Olomoucké Vlastivědné muzeum, Kašpárek a Hedvábná cesta

Historickým centrem Olomouce
Historickým centrem Olomouce
Město
hodnoceni 9/10
Kdo by neznal město Olomoc, která se může pochlubit celou řadou…
0.1km
více »
Nejkrásnější ženy Arcidiecézního muzea v Olomouci
Nejkrásnější ženy Arcidiecézního muzea v Olomouci
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Pokud někdo navštěvuje olomoucké AMO stejně často a pravidelně ja…
0.2km
více »
Arcidiecézní muzeum Olomouc v hávu zcela novém
Arcidiecézní muzeum Olomouc v hávu zcela novém
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Pokud se někdo klidně veřejně přiznává k jisté „drogové“ závislosti na olo…
0.2km
více »
Olomouc – Přemyslovský hrad
Olomouc – Přemyslovský hrad
Hrad
hodnoceni 9/10
Přemyslovský hrad v Olomouci – nazývaný také Olomoucký hrad – je …
0.2km
více »
Výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouc - Kriticky ohrožené jevy našich nářečí
Výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouc - Kriticky ohrožené jevy našich nářečí
Tipy a novinky
Výstava představuje výzkum nářečních jevů a zpřístupňuje jazykové…
0.2km
více »
Kabinetní advent Olomouc 2020
Kabinetní advent Olomouc 2020
Tipy na výlet
Do Olomouce, tradičně vlakem. Co nám zavedli přímé vlakové spojen…
0.2km
více »
Olomouc – Šternberská Madona, klenot expozice Arcidiecézního muzea
Olomouc – Šternberská Madona, klenot expozice Arcidiecézního muzea
Socha
hodnoceni 9/10
Šternberská Madona je jednou z nejpůvabnějších soch z okruhu tzv. krásných Madon. Tato polychromovaná opuková socha z konce 14. století měří sice…
0.2km
více »
Do Olomouce nejen za historickými památkami 2008
Do Olomouce nejen za historickými památkami 2008
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
   Město Olomouc je opravdu velmi vděčným turistickým cílem. Kromě…
0.2km
více »
Olomouci dnes vládnou Kája Saudek a Madony na lvu
Olomouci dnes vládnou Kája Saudek a Madony na lvu
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
A Egypt, chtělo by se dodat při přečtení názvu tohoto článku. Kd…
0.2km
více »
Arcidiecézní Muzeum Olomouc posté jako poprvé a pokaždé jinak
Arcidiecézní Muzeum Olomouc posté jako poprvé a pokaždé jinak
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Hned na úvod tohoto „vyprávění“ se musím k něčemu veřejně přiznat. Zkrátka…
0.2km
více »
Olomouc - Arcidiecézní muzeum (AMO)
Olomouc - Arcidiecézní muzeum (AMO)
Muzeum
hodnoceni 10/10
Olomoucké Arcidiecézní muzeum patří beze sporu k tomu nejzajímavějšímu, co svým návštěvníhům může stotisícová hanácká metropole…
0.2km
více »
Olomouc - Kočár olomouckého biskupa Ferdinanda Julia Troyera
Olomouc - Kočár olomouckého biskupa Ferdinanda Julia Troyera
Muzeum
hodnoceni 10/10
Barokní ceremoniální kočár, jeden ze symbolů olomouckého Arcidiec…
0.2km
více »
Olomouc - Křivákova Pieta
Olomouc - Křivákova Pieta
Socha
hodnoceni 10/10
Ve dnech 23. dubna až 4. října 2015 se návštěvníkům olomouckého…
0.3km
více »
Olomouc - katedrála sv. Václava
Olomouc - katedrála sv. Václava
Kostel
hodnoceni 10/10
So sestrou som bola na zájazde na Flóru Olomouc. Najskôr sme sa ale vydali ku katedrále sv. Václava, ktorý vždy obdivujem z vlaku, k…
0.3km
více »
Olomouc-Václavské náměstí a olomoucký hrad s okolím
Olomouc-Václavské náměstí a olomoucký hrad s okolím
Drobné památky
hodnoceni 9/10
Olomoucké Václavské náměstí se zbytky Přemyslovského hradu a biskupského paláce v budovách kapitulního děkanství se nachází na…
0.3km
více »
Turistická známka č. 1399 - Přemyslovský palác a Dóm sv. Václava Olomouc
Turistická známka č. 1399 - Přemyslovský palác a Dóm sv. Václava Olomouc
Turistická známka
hodnoceni 8/10
Katedrála je výraznou dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška 100,65 metrů z ní…
0.3km
více »
Olomouc - kaple sv. Jana Křtitele
Olomouc - kaple sv. Jana Křtitele
Kaple
hodnoceni 9/10
Přesto, že je krajská metropole Olomouc všeobecně známa především jako perla sakrálního baroka, vězte, že ani příznivec…
0.3km
více »
Olomouc, El Grecovi pastýři, Štreitův Sovinec a jiné druhy umění
Olomouc, El Grecovi pastýři, Štreitův Sovinec a jiné druhy umění
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Mnozí milovníci umění i běžní turisté a cestovatelé již dávno…
0.3km
více »
Předvánoční Olomouc s návštěvou výstavy Od Tiziana po Warhola v Muzeu umění
Předvánoční Olomouc s návštěvou výstavy Od Tiziana po Warhola v Muzeu umění
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Krajské město Olomouc je pro nás v současné době velmi dobře dosažitelné vlakem. Ze Šumperka se dá dojet na místo v čase běžně pod hodinu, výjimečně…
0.3km
více »
Do Olomouce za gotickou Pietou i věčnou smlouvou
Do Olomouce za gotickou Pietou i věčnou smlouvou
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Výlety do Olomouce a tamního Arcidiecézního muzea podnikám – a na…
0.3km
více »
Olomouc - kaple Panny Marie Ochranitelky
Olomouc - kaple Panny Marie Ochranitelky
Kaple
hodnoceni 9/10
Drobná neorománská stavba v ohradní zdi se nachází na rozhraní olomouckého…
0.3km
více »
Olomouc, Katedrála (Dóm) sv. Václava
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Olomouc, Katedrála (Dóm) sv. Václava
Kostel
hodnoceni 9/10
Katerdála neboli Dóm svatého Václava na Václavském náměstí blízko centra…
0.3km
více »
Olomouc – biskupský (Zdíkův) palác
Olomouc – biskupský (Zdíkův) palác
Muzeum
hodnoceni 9/10
Jedním ze skutečných klenotů – převážně barokního – stotisícového…
0.3km
více »
Olomouc – socha sv. Jana Nepomuckého
Olomouc – socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
hodnoceni 9/10
Socha nejpopulárnějšího českého světce – promiň, ó svatý Václave – Johánka…
0.3km
více »
Olomouc-Biskupské náměstí a okolí
Olomouc-Biskupské náměstí a okolí
Drobné památky
hodnoceni 8/10
Olomoucké Biskupské náměstí se nachází na prostředním ze tří olomouckých…
0.4km
více »
Olomouc-město-1.máje a okolí-drobné památky
Olomouc-město-1.máje a okolí-drobné památky
Drobné památky
hodnoceni 8/10
Ulice 1.máje spolu s Masarykovou třídou je hlavní olomoucká spojnice histo…
0.4km
více »
Olomoucká muzea (když není zima)
Olomoucká muzea (když není zima)
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Zatímní průběh zimy nedopřává vyznavačům zimních radovánek v přílišné realizaci jejich zálib, ušetřený čas je ovšem potřeba nějak…
0.4km
více »
Korunovační klenoty v Olomouci
Korunovační klenoty v Olomouci
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Českou republiku mají v nejbližší době zaplavit výstavy, zaměřené na Otce…
0.4km
více »
Olomouc - Radnice s Orlojem
Olomouc - Radnice s Orlojem
Radnice
hodnoceni 9/10
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší m…
0.4km
více »
Olomouc
Olomouc
Město
hodnoceni 9/10
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. O…
0.8km
více »
zavřít reklamu